Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A szeminárium célja, hogy a történettudomány alapfogalmainak elmélyítésén túl megismertesse a történelem kutatás módszereit, ezen belül a történeti források fajtáit, típusait, azok kezelésének, feldolgozásának lehetséges formáit, módozatait. A hallgatók szükséges mélységben megismerik a történelem segédtudományait, a forrásőrző intézetekben végzett munka módszereit és nem utolsó sorban a történész eszköztára – a segédkönyvek, bibliográfiák, lexikonok, történeti folyóiratok, térképek, atlaszok, forráskiadványok, az elektronikus adatbázisok – nyújtotta lehetőségeket is. A múlt megismerhetőségének lehetőségeit és korlátait elemezve, választ keresünk a történelemi megismerés értelmére és annak módszertani kérdéseire. Foglalkozunk a történelmi valóság komplexebb megközelítését és megismerését segítő társ- és segédtudományokkal. Célunk továbbá a szaktörténészi munkák – ezen belül a szakdolgozat – készítéséhez gyakorlati ismeretek nyújtása, a témaválasztás módszerének elsajátítása, a szakdolgozat formai és tartalmi követelményeinek megismerése. A kutatómunka és a dolgozat megírásának időbeli felosztásának megtervezése. A lehetséges forrásbázisok és forrástípusok elérhetőségének, felhasználhatóságának bemutatása. A forráskritikai szempontok alkalmazásának lehetőségei. A meglévő kutatási eredményeket bemutató szakirodalom felhasználásának módszertani szempontjai.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A diákok megismerkednek a világtörténelem fő összetevőivel és vonatkozásaival. Megismerik a korai emberi társadalmak fejlődésének összehasonlítását és szembeállítását szerte a világon.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
Prezentációs készség, tudományos íráskészség, tudományos szövegek kritikai elemzése.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
A gyakorlatvezető által összeállított eredeti források.
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
-
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
Ismeretekkel rendelkezik a történelem segéd- és rokontudományairól.
Képes az információk kritikus elemzésére, új összefüggésekre feltárására.