Tantárgy adatlapja
A kurzus célja a tudományos közlemények fajtáinak és általános jellemzőinek megismertetése, valamint azok gyakorlati elkészítésével kapcsolatos ismeretek elsajátítása. A kurzus célja az ismeretszerzésen túl két kiválasztott közleménytípus elkészítésének gyakorlati megvalósítása. Ez utóbbiak lehetnek konferencia-poszter, vagy konferencia-előadás. A konferencia előadás előkészítése vagy a poszter elkészítése a szakdolgozati témán alapul.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Csermely, P., Gergely, P., Koltay, T., Tóth, J.: Kutatás és közlés a természettudományokban. Osiris, Budapest, 1999. ISBN 9780471754
Gyurgyák, J.: Szerkesztők és szerzők kézikönyve. Budapest, Osiris, 2000. ISBN 963379227
Babbie, E.: A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Balassi Kiadó, 1999. ISBN 963506 2613
Ajánlott irodalom:
Szabó, K.: Kommunikáció felsőfokon: hogyan írjunk, hogy megértsenek? Hogyan beszéljünk, hogy meghallgassanak? Kossuth, Budapest, 2002. ISBN 9630943034
További témák a szakdolgozat témájának függvényében jelölhetőek ki.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Ismeri és érti a tudományos kutatás, szakmai önképzés és a hatékony kommunikáció módszereit.
pan> b) képességei Képes a pszichológiai jelenségek vizsgálatához szükséges és releváns kérdések megfogalmazására, adatok felvételére és feldolgozására a pszichológia tudományos módszereivel. Képes adatok önálló elemzésére és új összefüggések feltárására. c) attitűdje Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére. Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a normáknak megfelelően nyilvánuljon meg. d) autonómiája és felelőssége Etikai és szakmai felelősséget vállal saját és az általa vezetett csoport produktumaiért. Képviseli saját tudományos felismeréseit, eredményeit.