Tantárgy adatlapja
A hallgatókat megismerteti a vezetéselmélet főbb irányzataival és a vezetés pszichológiai értelmezésének irányaival. a vezetői tevékenység pszichológiai elemzésének eredményeivel. A tantárgy keretében a döntéshozatal pszichológiai háttérfolyamatait is áttekintjük - döntési hely-zetgyakorlatok tapasztalatai valamint a releváns szakirodalom feldolgozása révén. Ebben kiemelkedő figyelem irányul a döntéselméleti kutatásaiért Nobel díjat elnyert két kutató (1978: H. Simon, 2002: D.Kahneman), valamint a döntéspszichológia hazai megalapozójának, Englander Tibornak a munkássága iránt.
Főbb témakörök:
A vezetéselméleti modellek pszichológiai tartalma. Vezetői szerepek és tevékenységek, a vezetői hatalom.A vezetők mentálhigiénéje, empátia a vezetésben.
A normatív és a leíró döntéselmélet alapjai. Racionalitás a döntéshozatalban. Korlátozott racionalitás, az „irracionalitás” pszichológiai háttértényezői. Az. ún. lassú és gyors gondolkodás szerepe a döntéshozatalban. A gondolkodási és becslési folyamatok kettőssége.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Klein S (2012) Vezetés- és szervezetpszichológia. Edge 2000 Kiadó Budapest. ISBN 978- 963-9780-07-3
Kahneman, D. (2013) Gyors és lassú gondolkodás. HVG könyvek, Budapest. ISBN 978-304- 098-0
Englander T. (1999) Viaskodás a bizonytalannal. Budapest, Akadémiai Kiadó. ISBN 963 057614 7
Simon, H.A. (1982) Korlátozott racionalitás Budapest, Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó. ISBN 963 221 209 6
Ajánlott irodalom:
Sutherland, S. (2010) Irracionalitás (gondolkodásunk tévútjai) Noran Libro Kiadó, Budapest. ISBN 978-963-88576-5-1
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részletes ismeretekkel rendelkezik a társadalom- és szervezetpszichológia területein, és integrálja a társtudományok ismereteit.
A társadalom- és szervezetpszichológiának megfelelő speciális ismeretanyagot magas szinten sajátítja el.
b) képességei
Képes a társadalom- és szervezetpszichológia területén alkalmazott gyakorlati módszerek, elemző és beavatkozó eljárások használatára.
Képes alapvető diagnosztikai és beavatkozó eljárások szakszerű alkalmazására a képzettségének megfelelő területeken.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
d) autonómiája és felelőssége
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Felelősen képviseli azokat a módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.