Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Világtörténet (Global history) szeminárium 1. (Premodern társadalmak)
Tárgy kódja: BBNTÖ01300A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bácskay András Miklós
Tárgyleírás:

A kurzus egy háromrészes szemináriumi sorozat első darabja, melynek célja kibővíteni az ismereteket a történelmi narratíva, forrásanyag és a világtörténelmet formáló irányzatok terén. Ezek a szemináriumok a korábbi előadások anyagára építenek és megalapozzák a további világtörténeti kurzusokat. Ez a szeminárium tematikus módon közelít a hozzá kapcsolódó előadások témáihoz, vagyis az első két előadás kurzustémáihoz (Világtörténelem I és II) és megalapozza a Világtörténelem III-ban és IV-ben felmerülő kérdésköröket. A kurzus tematikusan közelíti meg a premodern globális múltba, különös hangsúlyt fektetve az összetett klasszikus és posztklasszikus társadalmakra, azzal a céllal, hogy a hallgatók megkíséreljenek olyan korszakok közötti globális áramlat keretein belül gondolkodni, mely meghatározta a premodern világ kontextusát. A kurzus újra tárgyal és kifejt több olyan témát, melyek az előadások során felmerültek: várostörténet és a városi környezet szerepe, tárgyi kultúra, vallási hagyományok fejlődése, távolsági kereskedelem és kölcsönhatások, az összetett klasszikus és posztklasszikus társadalmak szerepe a premodern világban. A kurzus olvasmányai az előadások narratíváit és kérdésköreit fogják bővíteni, valamint a kurzus heti témái korai társadalmi szerepeket, státusokat, nyelvet és írásbeliséget, királyságot és birodalmat, valamint távolságot és kommunikációt taglalnak a korai teljes és klasszikus társadalmakban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Peter Jackson. The Mongols and the West, 1221-1410. London, 2000.

David Morgan. The Mongols. Oxford, 1986.

Walter Schneidel, Rome and China: Comparative Perspectives on Ancient World Empires, (Oxford: University Press, 2010), ISBN-10 : 0199758352

Elizabeth Wayland Barber. Women's Work: The First 20,000 Years. New York, 1994.

Pita Kelekna. The Horse in Human History. (Cambridge: University Press. 2009).

Zahi Hawass. Silent Images: Women in Pharaonic Egypt. New York, 2000.

p>

Jonathan Mark Kenoyer. Ancient Cities of the Indus Valley Civilization. Oxford, 1998.

Kwang-chih Chang. The Archaeology of Ancient China. 4th ed. New Haven, 1986.

David N. Keightley, ed. The Origins of Chinese Civilization. Berkeley, 1983. An important collection of scholarly articles dealing with all aspects of early Chinese society.

Nicola DiCosimo, Exchanges and Empires in Eursasian Late Antiquity, (Cambridge: University Press, 2020.) ISBN-10 : 1107476127

Ajánlott:

James Romm, ed., The Landmark Arrian: The Campaigns of Alexander, (Anchor, 2012).

Fernand Braudel, Mediterranean in the Ancient World,

Piere Briant, From Cyrus to Alexander, Eisenbrauns, (2002).

Hans Beck and Griet Vankeerberghen, Rulers and Ruled in Rome in Greece, Rome, and China, (Cambridge: University Press, 2021)

Beatrice Forbes Manz. The Rise and Rule of Tamerlane. Cambridge, 1989. Scholarly analysis of Tamerlane's career and his empire.

J. P. Mallory and Victor H. Mair. The Tarim Mummies: Ancient China and the Mystery of the Earliest Peoples from the West. London, 2000.

Touraj Daryaee, Sasanian Persia: The Rise and Fall of an Empire, London: I. B. Tauris, 2009.

Janet Abu Lughod, Before European Hegemony, A.D. 1250 - 1350, Oxford: University Press, 1989

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK