Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Intézetvezető: Dr. Kántor Zoltán egyetemi docens, PhD
Szakfelelős: Dr. Csigó Katalin egyetemi docens, PhD, dr. habil.
Titkárság: 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)
Telefon: +3613275918 / 4121
E-mail: nemzetkozi@btk.ppke.hu
Szakképzettség megnevezése
okleveles társadalmi magatartás és politikai kommunikáció elemző
Képzési idő
2 félév
Munkarend
nappali
A képzésről
A képzés célja olyan szakemberek kinevelése, akik képesek a társadalmi jelenségek hatékony értelmezésére, tisztában vannak ezek emocionális, pszichoszociális indítékaival és mindezt hatékonyan tudják kommunikálni a különböző médiumok, társadalmi szervezetek, intézmények felé, egyúttal alkalmasak a politikai döntéselőkészítés során a társadalmi hatások kockázatának felmérésére és a döntések következményeinek mérlegelésére is.
A mesterszak célja olyan szakemberek képzése, akik egyrészt képesek a társadalmi jelenségek, folyamatok hatékony elemzésére a politikatudományok és a szociálpszichológia tudományának nézőpontjából, másrészt képesek a társadalmi jelenségek pszichológiai, pszichoszociális és emocionális mozgatórugóinak, indítékainak és specifikus jellegzetességeinek felismerésére és értő elemzésére. A mesterszak elvégzése jártasságot ad a társadalmi hatások kockázat felmérésére és a politikai döntéshozás következményeinek mérlegelésére és elemzésére, valamint mindezen folyamatok hatékony kommunikációjára a különböző médiumok, társadalmi szervezetek, intézmények felé.
A szak a politikatudomány mesterszak és a pszichológia mesterszak társadalmi viselkedésre vonatkozó ismereteit ötvözi. A meglévő mesterszakok ilyen kombinációja – mely kiegészül a politikai kommunikáció egyéni pszichére és a társadalom egyes rétegeire, valamint annak egészére gyakorolt hatásainak vizsgálatával is – azokra az ismeretekre támaszkodik, amelyek a bemenetnél teljes kreditértékkel elfogadott szakok általános ismereteit jelentik.
A szak nem igényel intézményen kívüli gyakorlatot.
Kinek érdemes jelentkezni?
A szak elsősorban azok számára kínálja a továbbtanulás lehetőségét, akik pártok, társadalmi szervezetek, közintézmények, önkormányzatok, üzleti vállalkozások vezetésében, vezetői tanácsadásában, vagy különböző elemző intézeteknél, tömegtájékoztatási eszközöknél kívánnak elemző szakértőként elhelyezkedni.
A felvétel feltételei
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe:
bölcsészettudomány képzési területről a pszichológia, a társadalomtudomány képzési területről politikatudományok alapképzési és mesterképzési szakok.
Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá:
azok az alap és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma legalább 10 kredit a szociálpszichológia, valamint legalább 8 kredit a politikatudományok területéről.
Felvételi vizsga
A szóbeli felvételi beszélgetés célja a jelentkező motivációjának, általános és szakmai ismereteinek és tájékozottságának, valamint szakmai alkalmasságának felmérése. Minden jelentkezőtől kérünk egy motivációs levelet, melyben részletezi az egyetemválasztás szempontjait, a szak választásának indokait, jövőbeni szakmai terveit.
A felvételi beszélgetés tágabb értelemben vett témái:
- a hazai sajtóra, politikai kultúrára, a magyar politikai rendszerre vonatkozó ismeretek;
- alapvető pszichológiai ismeretek;
- az általános műveltséggel összefüggő ismeretek;
valamint
- kommunikációs és problémamegoldó készségek felmérése.
A beszélgetés szűkebb értelemben vett témája a jelentkező megvédett szakdolgozatának rövid bemutatása. Ennek során a jelentkező bemutatja választott témáját, probléma felvetéseit és az azokhoz kapcsolódó megoldásokat és konklúzióit. Kérjük, hogy a jelentkezők a felvételi beszélgetés alkalmával szakdolgozatukat hozzák magukkal. A felvételi beszélgetés során a jelentkező problémamegoldó és kommunikációs képességeinek felmérésére is sor kerül egy adott dilemma kapcsán.
Az értékelés szempontjai:
- az ismeretek átfogó, strukturált bemutatása,
- megértés, az összefüggések felismerése,
- tájékozottság,
- problémamegoldó gondolkodás,
- kommunikációs és vitakészség.