A Nature kiadó lapjában publikáltak pszichológus kutatóink

2022.02.10.

A perceptuális döntéshozatal életkori változásait vizsgálta egy kutatócsoport részeként Kovács Ilona egyetemi tanár, a karunkon működő Pszichológiai Kutatólaboratórium vezetője, illetve Ziman Gergő, a Pázmány BTK Általános Lélektani Tanszékének oktatója. A kutatásról szóló ötszerzős cikk a Nature tudományos kiadóvállalat Nature Scientific Reports című folyóiratában jelent meg.

A kutatás a binokuláris rivalizáció jelenségén keresztül, szemmozgáskövetéses eljárással vizsgálta a perceptuális döntéshozatal életkori változásait tipikusan fejlődő személyeknél gyermekkortól időskorig (12-70 év), különös figyelemmel a serdülőkori fejlődésre, valamint két felnőtt pszichiátriai csoportban – borderline személyiségzavarban, és autizmus spektrumzavarban. A kísérleti eredményeket komputációs modellezésen alapuló szimulált kísérletek egészítették ki, melyek segítették az eredmények értelmezését.

Az eredmények alapján a perceptuális döntéshozatali folyamatok eltérően működnek a nemek között, gyermekkortól egészen időskorig. A serdülőkori fejlődés és fiatal felnőttkor tekintetében a nők hamarabb érik el érési csúcsukat a vizsgált perceptuális folyamatokban, mint a férfiak – akárcsak a kamaszkori testi változásokban. Ez arra enged következtetni, hogy a perceptuális döntéshozatali folyamatok fejlődésében nagy szerepe lehet a biológiai fejlődési folyamatoknak. A két vizsgált pszichiátriai zavarral élő csoport eredményei eltértek bármilyen életkorú tipikusan fejlődő személyekétől. Míg autizmus spektrumzavarnál a szakirodalomban korábban is ismert volt a perceptuális döntéshozatali folyamatok tipikustól való eltérése, borderline személyiségzavarban ezt korábban még nem vizsgálták.

A kutatás a németországi Otto von Guericke Egyetem és a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika munkatársaival közös együttműködésben valósult meg.

A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja