A nők és a régi magyarországi vallásosság

2014.04.24.

A száz főt meghaladó közönség 12 szekcióban 39 előadást hallhatott, amelyeknek előadói határon túli, valamint hazai egyetemek és különböző kutatóintézetek, intézmények munkatársai voltak: kutatók, PhD- és egyetemi hallgatók legújabb eredményeikről számoltak be.

A konferencia jelentős mértékben újraértelmezte a nők régi magyarországi vallásosságban betöltött szerepéről több évtizede kialakult képet, kiigazította, pontosította a rögzült sztereotípiákat, bemutatott eddig ismeretlen, de a korban meghatározó asszonyéletutakat, műveket, kéziratokat, kiadványokat. Leszámolt többszázéves legendákkal, ízelítőt adott egyes női szentek hazai recepciójából, képet adott az eddig kevéssé kutatott lelkiségi műfajokról, a vallásos élet gyakorlati oldaláról a 15–18. századig, de még 20. századi utóélet bemutatására is sor került. Az előadások egy része konkrét példákon keresztül közelített a témához, míg mások nagyobb ívű áttekintést adtak, ismét mások kutatási tervet mutattak be. A konferencia interdiszciplináris jellegét mi sem bizonyítja jobban, hogy a kifejezetten irodalomról szóló előadások mellett a történet- és a néprajztudomány is képviseltette magát, valamint zene- és művészettörténeti megközelítés szem- és fültanúi is lehettek mindazok, akik a konferencián részt vettek.

A konferencia előadásai a lelkiségtörténeti kutatócsoport hagyományai szerint tanulmánykötetben megjelennek, valamint a kutatócsoport honlapjáról is letölthetők lesznek.

A jövő évi, VIII. Lelkiségtörténeti konferencia témája is elhangzott, amely a következő: az egyházi reprezentáció megnyilvánulási formái a Kárpát-medencében 1800-ig.