A pápaság és a helyi egyházak (16–20. század)

2013.05.21.
2013. május 8–12 között nagyszabású nemzetközi konferenciára került sor Budapesten az MTA-PPKE Lendület Egyháztörténeti Kutatócsoport rendezésében, a Viterbói Egyetem és a budapesti Olasz Kultúrintézet közreműködésével.

A rendezvénynek a Károlyi palota és az Olasz Kultúrintézet dísztermei adtak otthont. Történettudományból elég nehéz idehaza kifejezetten nemzetközi konferenciát szervezni, lévén a magyar történettudomány ex genere nemzet specifikus irányultságú. De az egyháztörténet, kiváltképpen a vatikáni kutatások erre lehetőséget adnak és lehetőséget adott maga az apropó is, Bakócz Tamás 1513. évi konklávébeli szereplésének 500. évfordulója.

Az egyes államok és a Szentszék kapcsolatának számos aspektusát bemutató, az egyháztörténet legújabb eredményeit felvonultató tudományos előadások május 9-én és 10-én hangzottak el, míg május 11-én a résztvevők a tudományos diszkussziót informális keretek között folytatták, Esztergom és Visegrád felkeresésével.

Az előadások koncepciója az volt, hogy egy-egy neves professzor hosszabb időkeretében egy-egy évszázad főbb tendenciáit próbálta felvázolni és minden ilyen átfogó ismertetéshez két-három analitikus, egy-egy főbb problémát kiemelő és tárgyaló esettanulmány kapcsolódott. Az előadások többségében olasz, illetve angol nyelven hangzottak el, továbbá egy német nyelvű könyvbemutatóra is sor került.

Május 9-én a konferencia a XVI. századra fókuszáló előadásokkal indult. Először Alexander Kollertől kaphattunk képet a Kúriának a trienti zsinat határozatai gyakorlatba történő átültetésére tett erőfeszítéseiről és a reformgondolatok helyi megvalósulásáról. Ezt követően Elisabeth Zingerle mutatta be gazdagon adatolva Girolamo Portia (1592–1607) gráci nuncius kapcsolati, információs hálóját. Végül Antonio Menniti-Ippolito a nemzeti egyházak és a pápaság kapcsolatát vizsgálta a kora újkorban vatikáni levéltári források alapján. A második szekcióban, amelynek fő profilja már a XVII. század volt, Silvano Giordano, a római Gregoriana Pápai Egyetem professzora adott egy általános áttekintést, különösen a század második felére koncentrálva, majd Alessandro Catalano Csehország relációjában ismertette a trienti reformok megvalósulását. Az előadók sorát Tusor Péter zárta, aki a magyar klérus és a római kúria kapcsolatának 1639-ben tetőző válságát elemezte. Késő délután ismét három előadás hangzott el. A XVIII. század főbb tendenciáit felvonultató, diavetítéssel kísért előadást Matteo Sanfilippo tartotta, majd két analízis hangzott el: Olivier Poncet a francia nunciusok területisége témakört vizsgálta a XVI–XIX. században, Klaus Unterburger pedig a müncheni nunciatúra 1785–1945-ös történetét vette górcső alá. A napot könyvbemutatók zárták: Fazekas István Katrin Keller – Alessandro Catalano: Die Diarien und Tagzettel des Kardinals. Ernst Adalbert von Harrach (1598–1667) kötetről, Kruppa Tamás pedig Elisabeth Zingerle: Grazer Nunziatur 5. kötetéről beszélt.

A május 10-ei program is legalább annyira gazdag volt, mint az előző napi, a XVIII–XX. századi kutatások eredményeinek prezentációi kerültek előtérbe, mindamellett, hogy a XVI–XVII. századhoz kötődő előadásokat is hallhattak az érdeklődők. Az első szekcióban Giovanni Pizzorusso adott szemléletes képet a gyarmatok egyházszervezetéről és a még nem kolonizált területek misszióiról. Majd Esther Jiménez beszélt az 1622-ben alapított Propaganda Fide kongregáció első misszionáriusairól, Benedetta Albani pedig a spanyol nunciusnak az Új Világ hívei feletti egyházi ítélkezését vizsgálta, illetve a királyi kegyúri jog egy új értelmezését adta. A következő szekció Gaetano Platania összefoglalójával indult az 1500–1800-as évekbeli lengyel nemzeti egyházról. Ezt követte Rainald Beckernek a XVII–XVIII. századi német felsőklérus olasz egyetemeken szerzett iskolázottságának vizsgálata és Massimo Carlo Giannininek Milánó állam egyházi ügyeit 1535 és 1713 között bemutató fejtegetése. A konferencia végére maradtak a XX. századi szentszéki kapcsolatokat méltató előadások. Az áttekintést a korszakban a nemzeti egyházak szerepének változásáról Roberto Regoli, a római Gregoriana Pápai Egyetem professzora adta. Andreas Gottsmann az osztrák-magyar püspökkinevezések hátteréről beszélt XIII. Leó, X. Pius és XV. Benedek pontifikátusa alatt, Igor Salmic pedig a Szentszék és a Szerb-Horvát-Szlovén királyság illetőleg a későbbi Szerbia kapcsolatát, konkordátum érdekében kifejtett erőfeszítéseit és ennek kudarcát vizsgálta vatikáni dokumentumok fényében. Az egyes szekcióüléseket mindkét nap élénk tudományos eszmecsere követte.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
13.
2025. máj.
BTK
Heidegger and the Judeo-Christian Tradition
Danubianum 814
13.
2025. máj.
BTK
Médiaműhely - Könyvbemutató
Danubianum 007
13.
2025. máj.
BTK
Angol-Amerikai Intézet tanévzáró est
Danubianum 412
14.
2025. máj.
BTK
Angol Reneszánsz Kutatócsoport est
Danubianum 412
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
További események
szechenyi-img-alt