A vallás és kulturális örökségünk viszonya

2022.04.27.

Clemens Cavallin svéd vallástörténész a bodøi Nord University és a Göteborgs Universitet tanára 2022. április 25-én Nyirkos Tamás, a Politológia Tanszék egyetemi docense meghívására tartott vendégelőadást Karunkon. A korábban az Egyesült Államokban és Indiában is dolgozó oktató fő kutatási területe az ázsiai vallások világa.

Useful Religion: The Tension Between Cultural Heritage and the Sacred címmel megtartott előadása főként nagy nemzetközi felmérések eredményeiből indult ki és a vallás, valamint a kereszténység helyét, mai jelentőségét kísérelte meg feltárni Európában. Az előadás a svéd és magyar sajátosságok összevetésével rámutatott a két régió valláshoz és vallásossághoz való hozzáállásában rejlő különbségekre. Világosan rámutatott, hogy a Nyugat- és Észak-Európában tapasztalható erőteljes szekularizáció hatására a kereszténység a nevezett területeken egyre erőteljesebb térvesztést él át, addig Kelet- és Dél-Európában ez a tendencia jóval lassabban megy végbe.

A svéd helyzet behatóbb elemzésén keresztül bevezetést kaptunk a vallás, mint kulturális örökség kérdéskörébe is, amely alapján jól láthatóan a vallás és elsősorban a kereszténység kultúraszervező ereje megtörni látszik. Míg a XX. század első feléig-közepéig a kereszténység maga az ernyő, amely alatt a kultúra elemei létrejönnek, addig a század második felében és a XXI. században a hagyományos vallásosság és a kereszténység „csak" része a kulturális örökség körének, amelyben a néphagyományok, építészet, irodalom stb. szintjén, mellérendelő szerepben ragadja meg a svéd társadalom a vallást.

A többet között Cavallin által is „újpogánynak" nevezett korban, vagyis a XXI. században külön érdekes jelenség a magukat vallásosnak vallók vallásgyakorlásának a vizsgálata is, amely rámutat arra, hogy a vallásosság nem egyenlő az adott vallás minden tételének elfogadásával és a rendszeres vallási praxissal (pl. nem minden keresztény hisz a pokolban vagy a mennyországban stb.). Külön kitért a kereszténység térvesztése ellenére is megfigyelhető növekedési tendenciákra a vallásosságban, főként a muzulmán kisebbségek lélekszámának növekedésével alátámasztva azt.

A vallástudomány mellett szépművészetekkel is foglalkozó Cavallin legújabb könyve 2021-ben jelent meg "Art and Sacrificial Love: A Conversation with Michael D. O'Brien" címmel.

A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja