Apokaliptika

2023.01.16.

2023. január 13-án a Szent II. János Pál Pápa díszteremben megrendezésre került a Történelemtudományi Doktori Iskola (TDI) által szervezett „Apokaliptika" című tudományos műhelykonferencia. Az esemény a világvégevárás és a végidőkkel kapcsolatos jóslatok különféle értelmezéseit, kulturális és társadalmi hatásait kísérte végig az ókortól a 20. századig. Az interdiszciplináris konferencián 23 előadó, köztük egyetemünk oktatói és doktoranduszai tartották meg több korszakon és számos tudományterületen átívelő előadásaikat.


A konferenciát Dr. Birher Nándor dékán úr beszéde nyitotta meg, amit a délelőtti szekció első – tematikailag bevezetésnek is szánt – szakasza követett, levezető elnöke Őze Sándor intézetvezető, a TDI vezetője volt. Az első előadást Fröhlich Ida professzorasszony (TDI) tartotta az apokaliptika, mint műfaj kezdeteiről, Kurucz Barnabás pedig a világvégevárás szociológiai vonatkozásairól beszélt.


A szekció ókor-szegmense során Bácskay András (TDI) a mezopotámiai vízözön-történetekről és azok tárgyi leképeződéseiről, Tuna Rita a Dániel könyvének történeti apokalipsziséről, Dávid Nóra (TDI, SZTE) Henok első könyvének apokaliptikájáról, Perendy László professzor (HTK) Szent Jusztinosz eszkatológiájáról, Fenyves Krisztián doktorandusz pedig Szent Jeromos művének eszkatológiai vonatkozásairól adott elő. A középkoros szakaszban az iszlám apokaliptikával ismerkedhettek meg az érdeklődők: Tüske László (TDI) előadását az eszkatológia politikai küzdelmekben való megjelenéséről tartotta, míg Dobrovits Mihály (TDI) az iszlámban jellemző világvégevárás jellegzetességeiről beszélt.


Ezt követően Fröhlich Ida elnökletével kezdetét vette az újkor-szekció, amelynek első előadója, Őze Sándor (TDI), az újkori apokaliptika nemzettudatra gyakorolt hatásairól beszélt Közép-Európában. A szekció további részében Horváth Csaba Péter a magyarországi világvégevárás prédikációs irodalom-beli értelmezéseiről, Kovács Eszter (TDI) az oszmán hódítás és a közelgő végítélet cseh irodalomban történő összeegyeztetéséről, Szuromi Kristóf (TDI) az armageddoni csata és az oszmánellenes háborúk közt felvont korabeli párhuzamokról, Jernyei Kiss János (TDI) a Jelenések Könyvének 18. századi freskófestészetre gyakorolt hatásairól, Balogh Beatrix (Angol-Amerikai Intézet) pedig az amerikai puritán apokaliptika jellegzetességeiről tartott előadást.


A jelenkori szekció elnöke Ö. Kovács József (TDI) volt, aki előadásában a keletnémet kommunista jövőképről beszélt, majd Kimmel Máté előadása következett a magyar kommunista jövőkép településpolitikájáról. Urbán Márta a Jelenések könyve az egri bazilika freskóin való megjelenítéséről, Windhager Ákos (Kommunikáció Intézet) a magyar közélet és apokaliptika klasszikus zenére gyakorolt hatásairól, Millei Mónika a színész Tímár József rendszereken átívelő hányattatott karrierjéről, Sulics Fruzsina az összeomlásról, mint magyar filmtörténeti motívumról, Horváth Olivér Nemes Dezső és az ellenforradalmi csoportok apokaliptikájáról, végezetül pedig Bank Barbara (TDI) a harmadik világháborús készülés-okozta világvége-hangulat hátteréről tartotta meg előadását.


Az egésznapos konferenciát végül Őze Sándor méltatta és zárta le. Az előadásokból készült tanulmányok a tervek szerint a TDI újrainduló és nagymúltú Axis-című folyóiratának tematikus számaiban jelennek meg.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt