Budapest 150 konferencia

2023.11.09.

A konferencia szervezése a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történettudományi Intézet, valamint a Történelemtudományi Doktori Iskola támogatásával valósult meg.

A konferencia szervezői:
Szelke László Egyetemi adjunktus
Horváth Olivér doktorandusz

A konferencia szervezése a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történettudományi Intézet, valamint a Történelemtudományi Doktori Iskola támogatásával valósult meg.

A konferencia szervezői:
Szelke László Egyetemi adjunktus
Horváth Olivér doktorandusz

Birher Nándor Máté: Köszöntőjében ismertette Budapest fokozódó relevanciáját az egyetem számára, illetve támogatását fejezte ki a helytörténeti kutatásokkal kapcsolatban. Felidézte személyes emlékeit és élményeit, sőt Szelke László nagysikerű szemináriumait is melyeket Budapest történelmi és kulturális szempontból legjelentősebb kávéházaiban tart.

Dr. Török Róbert: Előadásának középpontjában a XIX. századi fűszerkereskedelem állt. Az egyes árucikkek beszerzését, szállítását, raktározását és új áruk megjelenését részletesen prezentálta. Emellett a kereskedelem szakmai követelményei és társadalmi jelentősége is központi helyet foglalt el az előadásban.

Szelke László: A szecessziós stílusban épült Gresham-palotáról szóló előadásában az épület központi szerepét mutatta be a magyar kapitalizmusban, a szabadelvű gondolkodásban, az ellenzéki politikában és a szellemi ellenállásban. A palota emellett az embermentés egyik jelentős központja volt a háború alatt.

Soós Viktor Attila: Előadásában a központi szerepet a keresztény embermentés, valamint az egyes egyházi vezetők, apácarendek kapták. Kitért az egyház 1945 utáni megítélésére a holokauszttal kapcsolatban. Ezenfelül Salkaházi Sára Szociális Testvéreknél szervezett embermentő tevékenységét és Apor Vilmos győri püspök munkáját és határozott magatartását is ismertette.

Szuromi Kristóf: Előadásában a budai török-kor egyes emlékezeti helyeit vette sorra és elemezte őket. Az egyes török időkből fennmaradt emlékezeti helyek kialakulásának történetét, valamint a későbbi korszakokban felvett emlékezeti szerepüket is a hallgatóság elé tárta.

Földváry Gergely: A Normafa története mellett, bemutatásra került Buda területi gyarapodása is, valamint a tárgyalt hely kultúrában betöltött szerepe. Ezenfelül a fafajta meghatározásának problematikája és nevének eredete is vizsgálat alá esett, hiszen ez több esetben is viták tárgyát képezte korábban. Továbbá a Normafa látogatóinak kiléte és kulturális szerepe is kifejtésre került, csakúgy mint annak emlékezete és utóélete.

N. Kósa Judit: Az előadás a Nagykörút első és utolsó felhúzott lakóépületeinek történetét vázolta fel, ezenfelül felvázolta az 1872 és 1906 közötti korszak várostervezési és építészeti koncepcióit, problémáit. Kitért a spekulatív építkezésekre, valamint az első ház véletlenszerű körútra épülésére is. Mindemellett a körút utolsó lakóháza is bemutatásra került, mely a IX. kerületi szakasz záró darabjának számított.

Kimmel Máté: A budapesti malomipar fejlődését és gazdasági jelentőségét mutatta be. Emellett prezentálta a korabeli technikai-tudományos fejlődés közvetlen hatását a malomiparra és a búzatermesztésre.

Horváth Olivér: Újlipótváros kialakulásáról tartott előadást. A terület iparosodásának, gazdasági relevanciájának és a későbbi lakónegyeddé válásának főbb mozzanatait ismertette. Kiemelt helyet foglalt el az építészeti stílus és a társadalmi jellemzők mellett a kortársak reflexiója, melyek a negyed egyedülállóságára utalnak.

Nagy Zoltán: A XIII. kerület fejlődését vázolta fel, egészen a római-kortól 1950-ig. A földrajzi adottságok, építési projektek és társadalmi átalakulások mellett előtérbe kerültek a területtel kapcsolatos politikai szándékok, valamint a régió szerepének változása, így az iparosodás és munkásság megjelenése is.

Lőrincz Zita: Stühmer Frigyes élete mellett az általa alapított édességgyár történetét mutatta be. Ezenfelül, az üzem bővülését, Stühmer személyes eredményeit és az egymást követő generációk érdemeit ismertette. Ugyanígy a vállalat hazai és a nemzetközi sikereit, emellett a fővárosi és a vidéki fiókhálózat kiépítését is prezentálta.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt