Elhunyt Jan Assmann (1938-2024)

2024.02.21.

Hétfőn, 2024. február 19-én, 85 éves korában elhunyt Johann Christoph “Jan” Assmann, német egyiptológus és kultúratudós. A kulturális emlékezetről és a monoteizmus kialakulásáról írott vallás- és kultúrtörténeti munkái az egyiptológián kívül is világhírűvé tették. Elméletében újszerű hangsúlyt fektetett az ókori egyiptomi kultúra judaizmusra és ezzel a későbbi európai kultúrára tett hatására.

Egyetemi tanulmányait Münchenben, Heidelbergben, Göttingenben és Párizsban végezte, 1967 és 1971 között a kairói Német Régészeti Intézet munkatársa, amely keretein belül a thébai nekropolisz feltárásában vett részt.

1976-től Heidelbergben az egyiptológia professzora, 2003-as visszavonulása óta a Konstanzi Egyetem díszdoktora volt.

Magyarul (is) megjelent kötetei (lásd alább) a mai napig megkerülhetetlen olvasmányok a humán tudományok hallgatói és kutatói számára. Assmann professzor életútjának pázmányos kötődése is van, hiszen 2015. november 10-én Hidas Zoltán professzor (Szociológiai Intézet) meghívására majdnem négyszáz fő számára teltházas előadást tartott a PPKE JÁK legnagyobb előadójában “Ehnaton, Mózes és a monoteizmus - Elfojtott emlékek visszatérése” címmel.

Az előadásról szóló híradásainkat ide illetve ide kattintva érhetik el.

Magyarul megjelent kötetei:

A kulturális emlékezet. Írás, emlékezés és politikai identitás a korai magaskultúrákban (ford. Hidas Zoltán), Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 1999, 2004, 2013

Mózes, az egyiptomi. Egy emléknyom megfejtése; (ford. Gulyás András), Osiris, Bp., 2003

Uralom és üdvösség. Politikai teológia az ókori Egyiptomban, Izraelben és Európában (ford. Hidas Zoltán), Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 2008 (A kútnál sorozat)

A varázsfuvola. Opera és misztérium (ford. Tatár Sándor), Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 2012 (Német szellemtudományi könyvtár sorozat)

Religio Duplex. Az egyiptomi misztériumok és az európai felvilágosodás (ford. V. Horváth Károly), Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 2013 (A kútnál sorozat)

Nyugodjék békében!

17.
Gondoskodás: Lelkiség és vezetés
PPKE JÁK, BTK
18.
Milyen a jó TDK előadás? - A kari Társadalomtudományi Szekció szemináriuma