Karunk Dékánja gratulációját fejezte ki akadémiai doktori minősítésben részesült alumnus hallgatóinknak

2024.04.09.

2024. április 8-án Dr. Birher Nándor Dékán Úr hivatalában fogadta Karunk két alumnus hallgatóját – C. Tóth Norbertet és Neumann Tibort –, hogy köszöntse őket és gratulációját fejezze ki nekik.

2024. április 8-án Dr. Birher Nándor Dékán Úr hivatalában fogadta Karunk két alumnus hallgatóját – C. Tóth Norbertet és Neumann Tibort –, hogy köszöntse őket és gratulációját fejezze ki nekik.

A találkozón részt vett Őze Sándor, intézetvezető egyetemi tanár, a Történettudományi Doktoriskola vezetője, valamint Szovák Kornél, a Medievisztika Tanszék oktatója. A Dékán Úr azon okból gratulált a két neves középkorkutatónak, hogy C. Tóth Norbert 2018-ban, Neumann Tibor pedig az idei esztendőben – pár héttel ezelőtt – Karunk egykori hallgatói közül elsőkként szerezték meg az MTA doktora tudományos fokozatot.

A hazai tudományos minősítési rendszerben a MTA doktora cím a legmagasabb tudományos fokozat, amely a PhD-t követően még megszerezhető, odaítélésére az MTA jogosult, a cím megszerzését igazoló oklevelet az MTA mindenkori elnöke adja át ünnepélyes keretek között. A fokozat megszerzése érdekében a pályázónak monografikus értekezést kell benyújtania, és teljesítenie azokat a tudománymetriai feltételeket, amelyeket az MTA egyes tudományos osztályai határoznak meg. A pályázat benyújtását követően az osztályok keretében működő, tudományterületi tekintetben érintett tudományos bizottság megvizsgálja a jelölt habitusát, és javaslatot tesz az eljárás lefolytatására, melynek következő lépéseként három opponens bírálatot készít a benyújtott értekezésről, majd pedig nyilvános vitán a pályázó megvédi az értekezését. Végezetül a kijelölt bírálóbizottság szavazással döntést hoz a cím odaítéléséről. Az eljáráson Karunk egykori hallgatói közül elsőként a Dékán Úr két vendége esett át, és szerezte meg a történettudomány területén az MTA doktora tudományos fokozatot.

C. Tóth Norbert az első Pázmányos évfolyam tagjaként 1992–1997 között volt Karunk hallgatója, még a Ménesi úti „hősi korszakban” kezdte tanulmányait történelem-latin és medievisztika szakon. 2005-ben az ELTE-n szerezte meg a PhD fokozatot, majd a Zsigmond-kori oklevéltár összeállításán munkálkodó akadémiai kutatócsoport munkatársa, idővel pedig vezetője lett. 2000–2006 között tanított intézményünkben, később az ELTE-n volt óraadó, és a Komáromi Egyetemen előadó. Akadémiai (ún. „nagy” doktori) értekezését a nádori intézmény történetéből írta.

Neumann Tibor 1996-ban iratkozott be latin-történelem szakra a Pázmány BTK-n, szakpárját ő is speciális medievisztikai tanulmányokkal egészítette ki. Diplomáját 2003-ban szerezte meg, PhD fokozatot pedig 2007-ben szerzett Karunkon. 2002–2007 között ő is oktatója volt a Pázmánynak. Rövid ideig maga is dolgozott a Zsigmond-kori oklevéltárat összeállító kutatócsoportban, ezt követően az MTA Történettudományi Intézetébe került, ahol jelenleg a Középkori Osztály főmunkatársa. MTA doktori értekezésként a Jagelló-kori kincstartói számadáskönyv szöveg- és forráskritikai feldolgozását nyújtotta be.

A címet mindketten summa cum laude nyerték el. A példaértékű pályafutások kezdetei abba az iskolába nyúlnak vissza, amelyben a korszak legjobb középkorkutatói tanították kutatásmódszertanra a hallgatóikat. A teljesség igénye nélkül: Borsa Iván, Bertényi Iván, Engel Pál, Harmatta János, Kapitánffy István, Kozma Béla, Kubinyi András, Madas Edit, Sarbak Gábor, Solymosi László, Zsoldos Attila – felsorolni sem könnyű a teljes névsort.

Az akkori siker alapfeltételét természetesen a tehetséges és rendkívüli, a tárgy iránti érdeklődéssel és elkötelezett kitartással megáldott fiatalok jelentették, de az eredményességhez jól jött a neves tudósokból és fiatal oktatókból álló felkészült oktatói gárda, és egy különösen rugalmas, támogató dékán is. 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt