Magyarország és a római Szentszék III címmel 2022. december 13-án délután mutatták be a Collectanea Vaticana Hungariae sorozat legújabb kötetét a Központi Szeminárium Bogdánffy Szilárd termében.
A rendezvény elején Tusor Péter, a Fraknói Kutatócsoport vezetője, a Pázmány BTK Történettudományi Intézetének oktatója kiemelte, hogy szimbolikus jelentősége van annak, hogy ezen a helyszínen kerül megrendezésre az esemény, hiszen egykor innen indult el Haynald Lajos kalocsai bíboros érsek közreműködésével a Fraknói Vilmos-féle Monumenta Vaticana Hungariae is. A Fraknói Kutatócsoport kutatásaival és kiadványaival ezt az örökséget igyekszik tovább vinni. A Kutatócsoport vezetője fontosnak ítélte, hogy az augusztus elején az egykori piliscsabai Campuson tartott VIII. Fraknói Nyári Akadémia előadásai – más tanulmányokkal kiegészülve – ezúttal kötet formájában is publikálásra kerültek. A kötetet az idei évben doktori fokozatot szerző Kanász Viktorral, a Kutatócsoport tudományos munkatársával, a nyári akadémiák igazgatójával közösen szerkesztették. Rövid bevezetőjében a kötet ajánlására is kitért. A könyv dedikációja Szovák Kornélnak, a PPKE BTK tanárának, a Moravcsik Gyula Intézet alapító igazgatójának szól közelgő 60. születésnapja alkalmából („Exquisitae lucubrationes Cornelio Szovák amicabiliter dicatae”).
Tusor Pétert követően házigazdaként Martos Levente Balázs szemináriumi rektor, majd a PPKE BTK dékánja, Birher Nándor köszöntötte a megjelenteket, illetve gratulált az ünnepeltnek. Beszédükben mindketten kiemelték a Fraknói Kutatócsoport által, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelentetett alapkutatási kötettek fontosságát, valamint méltatták Kutatócsoport tevékenységét.
A köszöntőket követően Solymosi László akadémikus, az ELTE BTK professor emeritusa tartotta meg Szovák Kornél laudációját. Volt tanítványa szakmai pályafutását áttekintve kiemelte, hogy Szovák Kornélra nagy hatással volt annak idején pannonhalmi bencés diákként „a hatalmas könyvtár, a gazdag levéltár, az eredetiben látható pannonhalmi és tihanyi alapítólevél, a monostor öreg fala, amely 1242-ben megállította az ostromló tatárokat, a szerzetesek világa”. Csóka Gáspár bencés tanárának, akkori levéltár-igazgatónak nagy szerepe volt abban, hogy a történészi pályára lépett végül. ELTE-s tanárai közül Gerics József, Szabad György és Mezey László gyakorolt különösen nagy hatást rá egyetemi évei alatt.
Szovák Kornél szakmai munkásságából Solymosi László a „Magyarországi Középkori Latinság Szótárát” különös jelentőségűként emelte ki, mely mindenképpen fő műve, bármit ír még minden bizonnyal a jövőben is. Az ünnepelt volt tanára reményét fejezte ki, hogy Szovák Kornélnak lesz még elég ideje arra, hogy a szótár teljessé váljon. Beszéde végén Solymosi személyes véleményét is megfogalmazta, bízva abban, hogy Szovák Kornél (és Tusor Péter is) végre egyetemi tanári kinevezést kaphat majd a közeljövőben a PPKE BTK-n.
Őt követően Rácz György, a PPKE BTK oktatója, az MNL tudományos főigazgató-helyettese kapott szót, hogy bemutassa a kötet középkori vonatkozású tanulmányait. Mielőtt azonban erre rátért, a könyvben megjelent laudáció általa írt részét olvasta fel, melyben hangsúlyozta, hogy Szovák Kornél „derűvel átszőtt, kissé fanyar humorával olyanok számára is fogyaszthatóvá teszi a magyar középkort és a latin nyelvet, akiktől ez nagyon távol áll. Olvasottsága, tudása és rendkívüli tájékozottsága hallgatóit és kollégáit egyaránt lenyűgözi, ugyanakkor végtelenül emberséges viselkedése minden egykori és jelenlegi munkakapcsolatában megmutatkozik.” Ezt követően Rácz tanár úr ismertette és értékelte a kötet középkori tanulmányait. Ugyanígy tett a kora újkori és későbbi írásokkal Forgó András, a Kar korábbi tanára.
Végül, de nem utolsó sorban Szovák Kornél fejezte ki köszönetét a kötet kapcsán. Röviden visszatekintett kutatói és oktatói pályájára, megemlékezve tanárairól, munkatársairól, barátairól, akik az elmúlt évtizedekben mellette voltak, együtt dolgoztak vele, támogatták. Végezetül tanítványairól is szót ejtett, akik közül többen is vannak, akik szintén a medievisztika területén értek már el tudományos eredményeket. A rendezvényt fogadás zárta.
Tovább részletek, képek, videofelvétel, a kötet e-változata →