Rangos pályázatot nyert el a Francia Kapcsolat Kutatócsoport

2023.09.22.

A pályázat francia partnere a Besançon-i Franche-Comté Egyetem Centre de Recherches Interdisciplinaires et Transculturelles episztemokritikai kutatócsoportja. A két év során a magyar és a francia kutatók és doktoranduszok találkozókat, workshopokat és konferenciákat szerveznek A természetről szóló tudás közvetítése és áramlása a tudományterületek és a kultúrák között témakörben. A kutatás eredményeiről a futamidő végén egy francia és egy magyar nyelvű tanulmánykötetet jelenik meg.

Az évszázadok folyamán bonyolult folyamatoknak köszönhetően radikálisan elkülönült egymástól a természet és a kultúra, ami maga után vonta az organikus és a mechanikus szemlélet szembeállását. A mechanikus szemléletből az élet maga tűnt el, így radikális fordulat következett be a természetről mint a kutatás tárgyáról, mint a teremtett természetről, illetve a természetről mint esztétikai tárgyról való gondolkodásban. A két éven át folyó kutatás ezt a folyamatot térképezi fel, az egyes kutatók és doktoranduszok kutatási tematikája szerint, különös tekintettel a tudomány, az irodalom és a művészetek kapcsolatára, az egyes tudományterületekhez (földrajzhoz, filozófiához, teológiához, művészettörténethez stb.) tartozó természetfelfogásokra, valamint a tájábrázolások különböző kultúrákhoz köthető esztétikájára és poétikájára.

A Francia Kapcsolat Kutatócsoport lapja ide kattintva tekinthető meg.

2024. máj.
Mit kell tudni a TDK előtt és után?
Danubianum 317
PPKE BTK HÖK x Piknik x Szemeszterzáró
Margitsziget, Doboz
XV. Magyar Ókortudományi Konferencia