Régészeti terepmunka az antik Gerasa világörökségi helyszínen

2019.08.11.

A University of Jordan és egyetemünk között meglévő partneri kapcsolatot magasabb szintre emelve csatlakoztunk Dr. Adnan Shiyyab kutatási projektjéhez, így a Dr. Bertók Gábor vezette csapatnak (Takáts Mór Bendegúz, L. Kis Szabó Eszter, Lóki Róbert) lehetősége nyílt az antik Gerasa világörökségi helyszínen terepmunkát végezni augusztus 3 és 10 között. A mai Jerash városa által körülölelt régészeti park már a paleolitikumtól kezdve lakott hely volt. A világörökségi rangját azonban a hellenisztikus kortól a bizánci időszakig virágzó város fennmaradt, ma is lenyűgöző épített örökségének köszönheti. A város északi részének topográfiája kevéssé ismert, az University Jordan jelenleg folyó ásatásai is erre a területre koncentrálnak. Az északi kapu és az északi színház közötti területen jelenleg látványos romok nem láthatók,itt feltehetőleg kisebb lakóépületek alkotta negyed terülhetett el. Az idei ásatások szelvényei körül mintegy 1500 m2-nyi területet sikerült talajradarral átvizsgálnunk. A mérés nem volt eredménytelen, egy épület maradványait azonosítottuk, így könnyítve meg a jövő évi ásatási munkálatok megtervezését. Nagy Tibor önkéntesünk fémkeresős kutatással segítette a helyi régészek munkáját. Nem fáradozott hiába, hiszen a kidobott földből több érmét, veretet és fibulát sikerült megmentenie. Természetesen a munkánk mellett szakítottunk időt a romkert és a helyi kisebb múzeum bejárására is. Az ammani citedallát is meglátogattuk, majd zárásul, kihasználva az itteni pénteki munkaszüneti napot egy hosszabb túra keretében bejártuk Jordánia legismertebb régészeti örökségét, Petrát. Köszönjük Dr. Ismaiel Abu Amoud dékánhelyettes úrnak hogy segítségünkre volt a látogatás megszervezésében.

Fényképek →