Sikerrel zárult a XV. Magyar Ókortudományi Konferencia

2024.05.29.

A Pázmány BTK – 2002 és 2012 után – immár harmadik alkalommal volt házigazdája az Ókortudományi Társaság kétévente tartott vándorkonferenciájának.

A nagyszabású tudományos tanácskozásra – amelynek hagyományosan felváltva ad otthont a Pázmány BTK, az ELTE, a Debreceni Egyetem, a Szegedi, valamint a Pécsi Tudományegyetem – május 23–25-e között került sor Esztergomban, a Iohanneumban. 

A PPKE BTK Klasszika Filológia Tanszéke által szervezett és a Prímási Levéltár által is támogatott konferencia a PPKE rektorának, Ft. Dr. Kuminetz Gézának köszöntő szavaival indult, aki az ókortudományi kutatások fontosságát hangsúlyozta. 

Az eseményt Dr. Karsai György, az Ókortudományi Társaság elnöke nyitotta meg, megköszönve a Kar és az Egyetem vezetőinek támogatását. 

Ezt követően Dr. Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja köszöntötte a konferencia résztvevőit, elismeréssel beszélve a Kar ókortudományi kutatásairól – hangsúlyozta azok fontosságát, valamint kifejezte a BTK-n folyó klasszikus nyelvek és kultúrák oktatása és fenntartása iránti szándékát. 

Ezután a szervezők nevében Dr. Takács László, a Klasszika Filológia Tanszék vezetője szólt a jelenlévőkhöz, majd Dr. Maróth Miklós akadémikus tartotta meg az ókortudomány aktuális kihívásait is érintő plenáris előadását. 

Őt követte Dr. Pataki Elvira, a Klasszika Filológia Tanszék docense, aki a konferenciához kapcsolódó két kiállítás festményeiről beszélt: a díszteremben Liszi Jánosnak, a herendi porcelánmanufaktúra tervezőgrafikusának az ókort sokszor és sokféleképpen megidéző festményeit lehetett megtekinteni (a képek egészen a Múzeumok éjszakájáig láthatók lesznek a Iohanneumban); a TÉKÁ Klubban pedig a PPKE BTK hallgatójának, Nemeskéri Dorinának a görög mitológiából és történelemből inspirálódott képeit vehették szemügyre az érdeklődők.

Az ebédszünet után párhuzamosan négy szekcióban kezdődtek meg az ókortudomány egészét átfogó módon reprezentáló előadások: a három nap alatt százharmincnál is több egyiptológiai, hebraisztikai, ókortörténeti, klasszika-filológiai, művelődéstörténeti, befogadástörténeti stb. előadás hangzott el.

A konferenciához kapcsolódóan ráadásul egy igazi kulturális csemegében is része volt a hallgatóságnak: a Bali János Tanár Úr által vezetett kari kórus előadta Peri Euridice című, Medici Mária menyegzőjére készült operájának rövidített változatát, amely hatalmas, elsöprő sikert aratott.

Szombat délután – a többnapos konferencia zárásaként – az érdeklődők megtekinthették a Prímási Levéltár néhány igazi gyöngyszemét Hegedűs András Igazgató Úr szakszerű irányítása mellett.

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt