Sikerrel zárult a XV. Magyar Ókortudományi Konferencia

2024.05.29.

A Pázmány BTK – 2002 és 2012 után – immár harmadik alkalommal volt házigazdája az Ókortudományi Társaság kétévente tartott vándorkonferenciájának.

A Pázmány BTK – 2002 és 2012 után – immár harmadik alkalommal volt házigazdája az Ókortudományi Társaság kétévente tartott vándorkonferenciájának.

A nagyszabású tudományos tanácskozásra – amelynek hagyományosan felváltva ad otthont a Pázmány BTK, az ELTE, a Debreceni Egyetem, a Szegedi, valamint a Pécsi Tudományegyetem – május 23–25-e között került sor Esztergomban, a Iohanneumban. 

A PPKE BTK Klasszika Filológia Tanszéke által szervezett és a Prímási Levéltár által is támogatott konferencia a PPKE rektorának, Ft. Dr. Kuminetz Gézának köszöntő szavaival indult, aki az ókortudományi kutatások fontosságát hangsúlyozta. 

Az eseményt Dr. Karsai György, az Ókortudományi Társaság elnöke nyitotta meg, megköszönve a Kar és az Egyetem vezetőinek támogatását. 

Ezt követően Dr. Birher Nándor, a PPKE BTK dékánja köszöntötte a konferencia résztvevőit, elismeréssel beszélve a Kar ókortudományi kutatásairól – hangsúlyozta azok fontosságát, valamint kifejezte a BTK-n folyó klasszikus nyelvek és kultúrák oktatása és fenntartása iránti szándékát. 

Ezután a szervezők nevében Dr. Takács László, a Klasszika Filológia Tanszék vezetője szólt a jelenlévőkhöz, majd Dr. Maróth Miklós akadémikus tartotta meg az ókortudomány aktuális kihívásait is érintő plenáris előadását. 

Őt követte Dr. Pataki Elvira, a Klasszika Filológia Tanszék docense, aki a konferenciához kapcsolódó két kiállítás festményeiről beszélt: a díszteremben Liszi Jánosnak, a herendi porcelánmanufaktúra tervezőgrafikusának az ókort sokszor és sokféleképpen megidéző festményeit lehetett megtekinteni (a képek egészen a Múzeumok éjszakájáig láthatók lesznek a Iohanneumban); a TÉKÁ Klubban pedig a PPKE BTK hallgatójának, Nemeskéri Dorinának a görög mitológiából és történelemből inspirálódott képeit vehették szemügyre az érdeklődők.

Az ebédszünet után párhuzamosan négy szekcióban kezdődtek meg az ókortudomány egészét átfogó módon reprezentáló előadások: a három nap alatt százharmincnál is több egyiptológiai, hebraisztikai, ókortörténeti, klasszika-filológiai, művelődéstörténeti, befogadástörténeti stb. előadás hangzott el.

A konferenciához kapcsolódóan ráadásul egy igazi kulturális csemegében is része volt a hallgatóságnak: a Bali János Tanár Úr által vezetett kari kórus előadta Peri Euridice című, Medici Mária menyegzőjére készült operájának rövidített változatát, amely hatalmas, elsöprő sikert aratott.

Szombat délután – a többnapos konferencia zárásaként – az érdeklődők megtekinthették a Prímási Levéltár néhány igazi gyöngyszemét Hegedűs András Igazgató Úr szakszerű irányítása mellett.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt