Szekfű Gyula 140 emlékkonferencia

2023.10.19.

A konferencia szervezése a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történettudományi Intézet, valamint a Történelemtudományi Doktori Iskola támogatásával valósult meg.

A konferencia szervezői:
Szelke László Egyetemi adjunktus
Horváth Olivér doktorandusz

 

Szelke László (nyitóbeszéd): Nyitóbeszédében kifejtette, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen fontosnak érezzük, hogy születésének 140. évfordulóján tisztelegjünk Szekfű Gyula katolikus történetíró emléke előtt.

Őze Sándor: Szekfű Gyula török korral kapcsolatos munkásságát mutatta be. Szekfű e korszakról alkotott elképzelései, koncepciói és ezek hatástörténete került bemutatásra. Kiemelte a „nagymagyar” és a „kismagyar” társadalmi és szemléletmódbeli különbségeit. Mindemellett az Erdélyről alkotott kép és az erdélyi politika mint Trianon-előzmény is előtérbe került.

Rácz György: Ember Győző Szekfű Gyula temetésén elmondott beszédét prezentálta és elemezte. Különös tekintettel annak korabeli visszhangjára és a Szekfűi életműhöz fűződő relevanciájára, valamint az Ember Győzőt ért Andics Erzsébet által megfogalmazott kritikára.

Szelke László: A Három nemzedék, a Magyar Történet, illetve Az öreg Kossuth című munkák alapján vázolta fel Szekfű Gyula kritikus és távolságtartó Kossuth ábrázolásait.

Guitman Barnabás: Gelsei Bíró Zoltán történeti megállapításait ismertette. Előadásában kiemelten foglalkozott a Gelseit illető Szekfű Gyula által megfogalmazott kritikával, továbbá Gelsei rendszerváltás utáni újkor-vitákban megjelenő hatásával.

Horváth Csaba Péter: Szekfű Gyula ellentmondásokkal teli életútját, politikai-ideológiai szerepvállalásait mutatja be, különös tekintettel az 1945 előtti és utáni működésére, Szekfű Gyula univerzális ideológiai szerepkörére.

Rozgonyi Tímea: Összefoglalást tartott Szekfű Gyula életútjáról. Tanulmányaitól kezdve a bécsi tartózkodáson és az azt követő hazatérésen keresztül, egészen moszkvai tartózkodásig mutatta be a történész életét.

Rátkai Norbert: A Szekfű Gyula által jegyzett Bethlen Gábor monográfiáját elemezte előadásában. Kiemelte a történész újszerű és tudományosnak nevezhető Bethlen-képét, valamint a monográfia körül kialakult komoly vitákat is ismertette. Emellett Szekfű narratívájával kapcsolatos elképzeléseit is vázolta.

Kimmel Máté: a parasztságról és az agrártermelésről alkotott korabeli tudományos és politikai koncepciókkal vetette össze Szekfű álláspontját. A gazdálkodás reformját, az életkörülmények javulásának kulcsát elsősorban a parasztság kulturális felemelésében és a földosztásban látta.

Horváth Olivér: A történetírásban Eckhart-vitaként elhíresült történeti vitasorozatot bemutatva ábrázolta a különböző oldalakat, köztük Szekfű Gyula álláspontját. Prezentálta a fő álláspontokat, illetve a vita résztvevőinek személyes és szakmai kapcsolatait, nézeteltéréseit is.

Gulyás Kristóf: Felvázolta a két neves történész, Szekfű Gyula és Mályusz Elemér közötti vita szakaszait, érveit és historiográfiáját, valamint rámutatott azokra a tematikai pontokra és érvekre, melyek felhasználásával pontosítani lehet a 18. századról alkotott képet egy adott földrajzi egységen belül.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt