Intézetünk 2017 óta a Vasvári Múzeummal és a Savaria Múzeummal együttműködve folytat terepi kutatásokat a Vas megyei Vasváron és szűkebb környékén. Rendkívül fontos helyszínről van szó a vármegye történetében, hiszen a török korig ez a város volt a megye székhelye, és itt állt a Szent Mihály társaskáptalan is, ahol, hiteleshely lévén a helyi vonatkozású középkori oklevelek döntő többsége született.
A török fenyegetés miatt költözött a káptalan is Szombathelyre, és napjainkra egykori temploma is nyom nélkül eltűnt a föld színéről. Kutatásainkat a káptalantemplom helyének pontos azonosításával kezdtük meg 2017-ben, talajradaros vizsgálatokkal, majd 2021-2022-ben két szezon ásatással folytattuk. A terepi munka számos új eredménnyel szolgált a templom építészeti részleteinek, kronológiájának tisztázásában, és a feltárt sírok mellett szép középkori és koraújkori leletanyagot is szolgáltatott a kutatás számára. A terepi munka folytatása mellett megkezdődött a leletanyag MA szakdolgozat keretében történő feldolgozása.
A másik rendkívül fontos, országos jelentőségű lelőhely a várostól D-i irányban található „Római Sánc”, amely a Hegyhátat és az annak gerincén haladó, római kor óta használt utat zárja le. A védmű az államalapítás korában épült, és köszönhetően annak, hogy jórészt erdős területen húzódik, Hazánk egyik legjobb ilyen állapotban megmaradt objektuma. 2023 nyarán-koraőszén egy teljes átvágással vizsgáltuk a sánc szerkezetét, építéstörténetét. A kizárólag kézi bontásnak köszönhetően az egykori gerendaszerkezet rendkívül alaposan dokumentálhatóvá és vizsgálhatóvá vált, amit természetesen kiegészítettek a védmű vonalán végzett fémkeresős terepbejárások, szép középkori leletanyagot szolgáltatva és rámutatva egyes használati gócpontokra.
Ezen munkák egy hosszútávú kutatás első lépései, hisz mind a város mind a mikrorégió rendkívül gazdag fontos régészeti lelőhelyekben, így a következő években – folytatva közben a megkezdett helyszíneken folyó munkát is – újabb ásatásokat tervezünk végezni.
Kutatásvezető:
Zágorhidi Czigány Bertalan
Vasvár 1740 körüli látképe. Jobb felső sarokban, „R” betűvel jelölve a már romos Szent Mihály templom
Az első megnyitott szelvény 2021-ben
Ebédszünet (2021)
A templom DNy-i sarkának falkiszedése (2021)
Metszetrajz és sírbontás párhuzamosan (2021)
Koraújkori, egymást vágó temetkezések… (2021)
…és a kibontott állapot
Total Station oktatás (2021)
Waffen Station
Csoportkép 2022-ben Székely János püspök atyával
A templom sekrestyéjének paadlószintjének finombontása (2022)
Csoportkép ’22
Noname ’22