Vírus, videókonferencia, Vasvár

2020.12.04.
Összefoglaló a Vestigia Kutatócsoport 2020 tavaszi-nyári tevékenységéről

A kora-tavaszi kutatóutak után a járványhelyzet ellehetetlenítette a Kutatócsoport klasszikus működését. A kutatóutakat a határzárlat, a személyes találkozásokat a karantén akadályozta meg, így jobb híján videóchat segítségével tartottuk a kapcsolatot.
Szerencsére a tavaszra tervezett feladatot, a Vestigia Adatbázis adattisztítását és a MNL Elektronikus Levéltári Portálra betöltésének előkészítését szerencsére ebben a formában is eredményesen tudtuk végezni, képernyőmegosztással még a nehezen olvasható iratok közös bogarászása is lehetségessé vált. Áprilisra egyenként felülvizsgáltunk közel 2500 rekordot; májusra pedig egységesítettük a személy- és földrajzi neveket, valamint ellenőriztük a leírások helyesírását; végül augusztusra a rekordokhoz csatolni tervezett képeket is kiválogattuk. Az elkészült anyagot szeptember 4-én átadtuk a MNL OL munkatársainak, akik hamarosan elérhetővé teszik az elektronikus nyilvántartásban a leírásainkat, később pedig az ezekhez tartozó képeket is.
Ugyancsak szeptember elejére zárultak le a harmadik Vestigia tanulmánykötet (Italianista tanulmányok a magyar humanizmus és a tizenöt éves háború idejéből, szerk. Domokos György, W. Somogyi Judit, Szovák Márton, BP, Balassi Kiadó, 2020.) kiadói munkálatai. A könyv már elérhető a Balassi Kiadó boltjában.

Vezető kutatónk, Domokos György a pozsonyi Comenius Egyetem Neveléstudományi Karán működő Újlatin nyelv és irodalom tanszékén inaugurációs előadást tartott, amelyben a kéziratos források elemzésének a felsőfokú nyelvoktatásban betöltött szerepéről értekezett. Az előadás folyományaként a Kar vezetése professzori címet javasol Domokos tanár úrnak, amelyhez ezúton is gratulálunk!

A karanténszabályok lazulásával nyáron némi terepmunkára is lehetőségünk nyílt, augusztus 7-8-án Vasváron a Domonkos Rendtörténeti Gyűjteménybe látogattunk. A rövid kutatóúton a kutatócsoport "kemény magján" kívül családtagjaik és két elsőévet végzett fiatal hallgató is részt vett.

Péntek délután csapatépítő jelleggel megismerkedtünk a rendtörténeti gyűjteménnyel, szombaton pedig a levéltári anyag olasz tételeit tekintettük át, dolgoztuk fel. A két doboznyi anyag kalandos úton, hadizsákmányként került Udinéből Vasvárra, közjegyzői protokollumokat (kb. iratminta-gyűjteményeket) és családi anyagokat tartalmaz. Bízunk benne, hogy idővel lehetőségünk nyílik az udinei levéltárban is kutatni, és így jobban megismerhetjük a Vasvárra került anyag eredetét, környezetét.


A 2019-2020-as akadémiai év további eredményeit a Mantova 2018-2020 / Közzététel aloldalon elérhető Részidős jelentésben olvashatják.
2020 őszén megkezdjük a Mantovai Állami Levéltár digitalizált anyagának feldolgozását, amely már egyenesen az Elektronikus Levéltári Portálra fog kerülni.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt