A kora-tavaszi kutatóutak után a járványhelyzet ellehetetlenítette a Kutatócsoport klasszikus működését. A kutatóutakat a határzárlat, a személyes találkozásokat a karantén akadályozta meg, így jobb híján videóchat segítségével tartottuk a kapcsolatot.
Szerencsére a tavaszra tervezett feladatot, a Vestigia Adatbázis adattisztítását és a MNL Elektronikus Levéltári Portálra betöltésének előkészítését szerencsére ebben a formában is eredményesen tudtuk végezni, képernyőmegosztással még a nehezen olvasható iratok közös bogarászása is lehetségessé vált. Áprilisra egyenként felülvizsgáltunk közel 2500 rekordot; májusra pedig egységesítettük a személy- és földrajzi neveket, valamint ellenőriztük a leírások helyesírását; végül augusztusra a rekordokhoz csatolni tervezett képeket is kiválogattuk. Az elkészült anyagot szeptember 4-én átadtuk a MNL OL munkatársainak, akik hamarosan elérhetővé teszik az elektronikus nyilvántartásban a leírásainkat, később pedig az ezekhez tartozó képeket is.
Ugyancsak szeptember elejére zárultak le a harmadik Vestigia tanulmánykötet (Italianista tanulmányok a magyar humanizmus és a tizenöt éves háború idejéből, szerk. Domokos György, W. Somogyi Judit, Szovák Márton, BP, Balassi Kiadó, 2020.) kiadói munkálatai. A könyv már elérhető a Balassi Kiadó boltjában.
Vezető kutatónk, Domokos György a pozsonyi Comenius Egyetem Neveléstudományi Karán működő Újlatin nyelv és irodalom tanszékén inaugurációs előadást tartott, amelyben a kéziratos források elemzésének a felsőfokú nyelvoktatásban betöltött szerepéről értekezett. Az előadás folyományaként a Kar vezetése professzori címet javasol Domokos tanár úrnak, amelyhez ezúton is gratulálunk!
A karanténszabályok lazulásával nyáron némi terepmunkára is lehetőségünk nyílt, augusztus 7-8-án Vasváron a Domonkos Rendtörténeti Gyűjteménybe látogattunk. A rövid kutatóúton a kutatócsoport "kemény magján" kívül családtagjaik és két elsőévet végzett fiatal hallgató is részt vett.
Péntek délután csapatépítő jelleggel megismerkedtünk a rendtörténeti gyűjteménnyel, szombaton pedig a levéltári anyag olasz tételeit tekintettük át, dolgoztuk fel. A két doboznyi anyag kalandos úton, hadizsákmányként került Udinéből Vasvárra, közjegyzői protokollumokat (kb. iratminta-gyűjteményeket) és családi anyagokat tartalmaz. Bízunk benne, hogy idővel lehetőségünk nyílik az udinei levéltárban is kutatni, és így jobban megismerhetjük a Vasvárra került anyag eredetét, környezetét.
A 2019-2020-as akadémiai év további eredményeit a Mantova 2018-2020 / Közzététel aloldalon elérhető Részidős jelentésben olvashatják.
2020 őszén megkezdjük a Mantovai Állami Levéltár digitalizált anyagának feldolgozását, amely már egyenesen az Elektronikus Levéltári Portálra fog kerülni.