Régészhallgatóink sikere

2014.05.07.

Halitali az ország legnaposabb városában

2014. április 11-én délután indultunk útnak Szeged városába. Idén ott került megrendezésre a Régészhallgatók találkozója, amit mi röviden csak Halitalinak hívtunk.

Hat egyetem, hat tanszék, hat város hétvégéje volt. Délután érkeztünk meg a szegedi vasútállomásra, ahol a kedves szegedi egyetemisták vártak minket. Sajnos az időjárás nem mutatta meg napos oldalát, de szerencsére így sem fáztunk.

Közel az állomáshoz volt a szállásunk, a „Vasút a gyermekekért” Alapítvány kollégiumában. Mikor megérkeztünk, rögtön mentünk is tovább a városi vetélkedőre. Minden egyetemből képviseltette magát valaki, összesen 9 csapatra osztottak minket. Az elején még azon izgultunk, hogy minél többen legyenek a saját egyetemünkről, de pár perc sem telt el, mire teljes összhangba kerültünk a többi régésztanonccal. J

A játéknak hála, egész Szegedet megcsodálhattuk teljes szépségében. Többek között az Árvízi emlékműnél ódát kellett írnunk a citromhoz, a megírásánál már csak a többit visszaolvasni volt viccesebb. Számomra az egyik legkedvesebb feladat az volt, mikor egy beépített embert kellett keresni az Aradi vértanúk terén. A csapattagok nagy része sosem felejti el egy kedves fiatalember szavait: „Nem tudom miről van szó, de már megint milyen esemény van a BTK-n ?” Azt hiszem ez mindent elárult; Szegeden már nem csak a Pick szaláminak és a paprikának van híre J A szegedi dómnál hazánk híres alakjaira kellett ráismernünk és a szobraiknál kellett képeket találnunk, amiből a következő állomásunkat tudtuk meg, bár itt mindig feltorlódtak a csapatok, ez is egy remek feladat volt. Meg nem hazudtolva leendő szakmánkat, az egyetemhez közeli játszótéren ásnunk kellett, hogy a következő helyszínt megtudjuk. Úgy gondolom elengedhetetlen volt, ha már ástunk, hogy előtte azért a terepbejárást is megejtsük, erre a Móra Ferenc Múzeum előtt került sor, ahol 100 elrejtett kerámiatöredéket kellett megtalálnunk. Ez csak pár feladat a sok közül, amik mind nagyon szórakoztatóak és jól szervezettek voltak, minden dicséret a szegedi régészhallgatóknak, hogy zökkenőmentesen tudták megvalósítani nekünk ezt a nagyszerű délutánt.

Miután később visszaértünk a szállásra, útnak indultunk egy kötetlenebb ismerkedésre. Ennek a közeli Kapca kávézó adott otthont, ahol egy remek este vette kezdetét. Amilyen könnyű volt eljutni a kávézóba, annál nehezebb volt másnap felkelni a 10 órakor kezdődő konferenciára, de így is időben odaértünk.

Beszédével Dr. Révész László, a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékének vezetője nyitotta meg a szakmai konferenciát. Az előadásokon minden egyetem képviseltette magát. Mindenki nevében mondhatom, hogy jobbnál jobb és érdekesebbnél érdekesebb előadásokkal színesítették a napunkat. Miután az ebédszünetről visszatértünk, Dr. Csernus Sándor, a szegedi egyetem dékánja mondta el beszédét, utána folytatódott a program a még hátralévő előadásokkal, majd végül Dr. Révész László kívánt kellemes időtöltést nekünk a nap további részére.

A napot és ezt a felejthetetlen hétvégét szombat este ismét a Kapcában zártuk, ahol minden egyetem előadhatta az előre összeállított tanszéki indulóját. Minden egyetem kiválóan teljesített, a jó hangulat itt sem hiányzott és nem mellékesen a kreativitás sem. Végül kihirdetésre került, ki nyerte a tanszékek közti vetélkedősorozatot. Szoros versenyt követően, a zsűri döntése alapján a mi Tanszékünk győzedelmeskedett. Így egy évre a PPKE BTK Régészeti Tanszéke birtokolja az aranybradest.

Utolsó napunkat az Alsóvárosi Ferences templom és kolostor látogatásával zártuk. Majd délután mindenki indult a maga útjára, de jövőre nem ugyanitt, hanem Kolozsváron, de ugyanilyen jó hangulatú társasággal reméljük, hogy 2015-ben is részt vehetünk a HalitalinJ

Még egyszer köszönjük a szegedi szervezőknek, a szegedi egyetem régészhallgatóinak, a többi egyetem régészhallgatóinak, mindenkinek, aki részt vett ezen a felejthetetlen találkozón, ami reméljük nem csak számunkra, de mindenki számára boldog perceket okoztak és még fognak is, ha felemlegetik egymás közt, és csak így emlékeznek vissza: „Emlékszel a 2014-es Halitalira, amikor…?”

Mindenkinek köszönjük: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Régészeti Tanszéke

Kölcze Bettina, másodéves BA hallgató


 

A villámgyors terepbejárás eredménye


 

Na, hány citrom fér be?


 

A szombati konferencián


 

Mindenkinek egy kis darab!


 

Győztes kis csapatunk!


 

Az indulónkért elnyert aranybrades

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt