Előadások és beszélgetések a mentális egészség jegyében

2023.05.17.

A tavaszi időszak hagyományosan sűrű egyetemünk életében, számos programlehetőség nyílik a munkatársak és a hallgatók számára egyaránt.

Ezúttal ezeken az eseményeken a szokottnál nagyobb hangsúly került a mentális egészség megjelenítésére is. Tomku György, a karunk életpálya-tanácsadó pszichológusa képviselte ezt a fontos területet.

Az április 21-én megvalósult kari kompetenciafejlesztő napon két témában is előadást tartott. Az első alkalommal szó esett a hallgatói lemorzsolódás, az időgazdálkodás és a tanulási stratégiák fontosságáról. A lemorzsolódás rendkívül aktuális nehézség a felsőoktatásban, nagy hatást gyakorol az intézményi rendszer működésére, illetve fontos kérdéseket vet fel a hallgatók előmenetelét illetően. A hátterében számos tényező meghúzódhat, éppen ezért igen komplex kihívást jelent a kezelése. A kiemelten meghatározó szempontok metszetében a szakember rámutatott a hatékony időgazdálkodás és a testhezálló tanulási stratégiák elsajátítására, hiszen ezek az eszközök kulcsfontosságúak lehetnek a tanulók bennmaradását és kiegyensúlyozott tanulmányi teljesítményét tekintve. Fontos, hogy bár a halogatás és az időnyomás valós problémákat képezhetnek az egyetemi tananyag elsajátítása során, léteznek olyan praktikus megközelítések, amelyek sokat segíthetnek abban, hogy a hallgatók nagyobb könnyedséggel vegyék a jelentkező akadályokat.

A kompetenciafejlesztő naphoz kapcsolódó második előadás során a hallgatói mentális egészség került a fókuszba, a kibontakozó felnőttkor időszakának tükrében. Az egyetemi évek rendkívül meghatározóak, ez idő alatt számos változással, kihívással szembesülhetnek a fiatalok. Ebben a tartalmas időszakban nagy teret kaphat a tapasztalatszerzés és a személyiségfejlődés, ugyanakkor komoly pszichológiai nehézségek is felmerülhetnek. A Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület (FETA) legfrissebb, 2021-es kutatási eredményei alapján a közelmúltban riasztóan megnőtt a mentális egészségi problémákkal – többek között depresszióval, szorongással és stresszel – küzdő tanulók száma. Mindezek együttesen jelentős hatást gyakorolhatnak a diákok tanulmányi teljesítményére, társas kapcsolataira és jóllétére. Karunk életpálya-tanácsadó pszichológusa bemutatta az életszakasz főbb jellegzetességeit, szót ejtett a tanulók általános mentális állapotáról, valamint rámutatott a fiatalok jóllétét támogató egyetemi környezet megteremtésének és ápolásának fontosságára.

Május 3-án Esztergomban sor került a Pázmány Pedagógus Klub szemeszterzáró alkalmára, ezen az eseményen szintén karunk életpálya-tanácsadója adott elő, betekintést nyújtva a kognitív viselkedésterápia alapjaiba. Ez a nagy népszerűségnek örvendő, tudományosan alátámasztott és hatékony megközelítés jótékony hatást gyakorolhat az élet számos területére, segítséget jelenthet a stresszkezelésben, az érzelmek szabályozásában és az önismeret fejlesztésében. A pedagógusok mindennapi munkájában szintén számos olyan helyzet adódhat, amikor a kognitív viselkedésterápiás (CBT) technikák alkalmazásával hatékonyabban helyt állhatnak a hétköznapokban. Az előadás résztvevői megismerkedhettek a kognitív viselkedésterápia alapelveivel és eszközeivel, valamint elsajátíthattak olyan praktikus tippeket és technikákat, amelyek segíthetnek abban, hogy felismerjék és átformálják a nehéz érzések hátterében álló negatív automatikus gondolatokat, hiedelmeket. A szakember rávilágított arra is, hogy ezek a pszichológiai technikák hogyan alkalmazhatóak a mindennapi életben, valamint a munkahelyi kihívások kapcsán egyaránt.

Május 4-én a JÖSz Intézet látta vendégül Tomku Györgyöt az egészségtudatossággal foglalkozó beszélgetéssorozatuk második alkalmán, abból a célból, hogy a jelenlévő joghallgatók friss tudást szerezhessenek az egyetemi stressz hátteréről, annak mozgatórugóiról. A jó hangulatú beszélgetés során szó esett arról, hogyan kezelhetőek az egyetemi vizsgaidőszak okozta stresszes helyzetek, illetve milyen technikákkal növelhető a koncentráció és a hatékonyság. A felmerült témák között kiemelt hangsúly került az egészséges megküzdési stratégiák szerepére, hiszen ezek sokat segíthetnek a feszültségcsökkentésben és a mindennapi harmónia megteremtésében. A pszichológus megjegyezte, a közeli hozzátartozók, barátok támogatása nagyon meghatározó lehet a nehéz időszakokban, emellett érdemes alkalmazni különböző relaxációs technikákat is.

Ha a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatója vagy, és felkeltették érdeklődésedet a cikkben megjelent témák, akkor a vizsgaidőszak során is élhetsz pszichológiai tanácsadással, életvezetési, önismereti és tanulmányi nehézségek kapcsán egyaránt. A kari életpálya-tanácsadás szolgáltatás igénybevétele térítésmentes, a következő címen keresztül jelentkezhetsz, illetve kérhetsz további információt: eletpalya.tanacsado@btk.ppke.hu

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt