Műhelyvezető: Dr. Medgyesy-Schmikli Norbert hab. egyetemi docens

A műhely korábbi vezetője: Prof. Dr. Berényi István professor emeritus

A történelmi események térbeli és szociográfiai, kultúrtáj-történeti alapú szemlélete és feldolgozása a műhely alapítója, Dr. Berényi István DSc földrajztudós, szociográfus, professor emeritus nevéhez fűződik. Az egyes Kárpát-medencei és közép-európai kultúrtájak történetének kutatása során vizsgáljuk az adott táj földrajzi, ökológiai adottságait, ezzel összefüggő, elsősorban újkori település- és demográfiai szerkezetének sajátosságait, valamint a földrajzi, a politikai és az egyházi közigazgatási határváltozásainak okait. Egy adott népcsoport, kiváltságolt kerület és a régióban élő felekezet történetét, kulturális életét és identitását a tér által meghatározott dimenziókon keresztül vizsgáljuk. Ehhez iskola- és művelődéstörténeti kutatásokat kapcsolunk. Ennek során az egyes XVII–XIX. századi közép- és felsőoktatási intézmények, a dualizmus korában kiépített nagyüzemek, továbbá kistáji és szupraregionális zarándokhelyek vonzáskörzetét térképezzük fel, és az ipari gócpontok mellett megállapítjuk a kulturális intézmények (közép- és felsőfokú iskola, nyomda, könyvtár, színház) régióközpont-kialakító szerepét is. A műhely a településszerkezet változásainak vizsgálata során az említett tényezők mellett a XIX–XX. századi kultúrtáj-átalakító folyamatok, pl. bányászat, folyamszabályozás, mocsárlecsapolás, kikötő-, vasút- és közútépítés, könnyű- és nehézipar kiépítése, autópályák hatását is górcső alá veszi. Ebben az esetben egy-egy centrális vagy gazdaságilag a periférián maradt, ám sajátságait emiatt jobban megőrző település klasszikus és népi kultúráját is elemezzük.

A műhely oktatói

Gazdaságtörténet: