A frissen megjelent mű a vallásfilozófiával mint tudományos diszciplínával foglalkozik. Áttekinti e tudományág történetét, kortárs állapotát, valamint egyes problémáit.
A jelen munka a vallásfilozófiával mint tudományos diszciplínával foglalkozik. Áttekinti e tudományág történetét, kortárs állapotát, valamint egyes problémáit. Miközben gyakran utalok a történeti és kortárs viták összefüggéseire, a fő cél a gondolati alakzatok megvilágítása. Az olvasó ezáltal képes lesz bekapcsolódni a gondolkodás közös tevékenységébe, ami valamennyi filozófiai tevékenység voltaképpeni célja és értelme. A gondolati tájékoztatás a jelen dolgozat általános jellemzője; különös értelme pedig a közös gondolkodás elősegítése.
A Mai vallásfilozófia két feladatot teljesít: egyrészt a korábbi tematikát (Zárójelbe tett Isten, 1997; Vallás és hagyomány, 2003; Vallásbölcselet, 2005) továbbvezeti annak megfelelően, amit azóta elértem vallás és gondolkodás körében (filozófia, vallástudomány, fenomenológia, és a politikai gondolkodás összekapcsolásával); másrészt megnyitja az utat egy következő, rendszeresnek ígérkező kifejtés előtt, amely a vallás valóságát a korábbiaknál mélyebben, történelmi összefüggésében kívánja megragadni. A jelen kötetben megjelenik egy, a nyugati fejleményen túlmutató történelmi megragadás körvonala, amelyet kozmoteológiaként kívánok megnevezni, és amely az ember ősidőktől örökölt felfogásainak egészét értékeli annak a felismerésnek a tükrében, hogy az emberiség eddigi gondolkodása a kozmosz tapasztalatából, az ehhez való módszeres hasonulásból fakadt és mind a mai napig meghatározó.
A könyv bemutatójára a Filozófiai istentan című konferencián, 2010. december 2-án 13 órakor a Pázmány teremben kerül sor, ahol a konferencia ideje alatt kedvezményesen meg is vásárolható.