La lecture comme expérience de vie — Az olvasás mint élettapasztalat

2016.05.09.

 

Programme à télécharger | Program letöltése

 

Le groupe de recherche Connexion française de la Faculté des Lettres de l'Université catholique Pázmány Péter, en collaboration avec le groupe LEA ‒ Lire en Europe Aujourd'hui, organise un symposium les 9, 10 mai 2016 en Hongrie, à Budapest (1 place Mikszáth Kálmán, bâtiment Sophianum, 1088 Budapest).


Pablo Picasso, La Lecture, 1934

Lors de ce colloque, nous convoquerons l'esthétique, la philosophie, la sociologie de la lecture ainsi que la psychologie et les études (historique, théorique, critique) littéraires, ceci afin de proposer des analyses sur les stratégies d'interprétation et méthodes de lecture (philologiques, génétiques, thématiques, structuralistes, « déconstructionnelles », « deep reading », « close reading », « hyper reading », etc.). A travers la cartographie de ces stratégies se dessineront des points de contact pertinents sur les thèmes du rapport entre le texte et son lecteur, du texte littéraire et de la perception corporelle, du texte et de l'espace-temps, du texte et du visuel, de la théorie de la fiction, de la narratologie, des mondes possibles textuels, des espaces réels et fictifs, des realia culturelles, ainsi que de la relation de la langue avec l'identité. La lecture comme expérience de vie, exercice apparemment passif et solitaire, jette un pont entre le passé et l'avenir dans la mesure où elle nous donne la possibilité de dialoguer et de vivre au présent avec des êtres absents et des mondes disparus qui finissent par nous relier à l'avenir tout en nous procurant une parcelle d'éternité.


A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Francia kapcsolat kutatócsoportja, a LEA ‒ Lire en Europe Aujourd'hui kutatócsoporttal együttműködve, 2016. május 9-én és 10-én kétnapos nemzetközi (magyar és francia nyelvű) tudományos szimpóziumot szervez a budapesti Sophianum épületében (1088. Mikszáth Kálmán tér 1.).

Tudományos ülésszakunk az olvasás tapasztalatát helyezi vizsgálódása középpontjába, elsősorban módszertanainak történeti és kortárs, tudományos és esztétikai távlatain keresztül. Az olvasás csak látszólag passzív és magányos tevékenység, valójában hidat képez a múlt és a jelen között, segítségével kapcsolatba léphetünk távoli és eltávozott emberekkel, messzi és letűnt világokkal, akár az elképzelt jövőbe is tekinthetünk, és némiképp részesülhetünk abból, amit örökkévalónak nevezünk. Az olvasás nélkülözhetetlennek tűnik az identitás sokrétű megformálásában, és egyúttal számos olyan kompetencia kialakításában is részt vesz, amelyek társas kapcsolatainkban, társadalmi tevékenységeink során is segítségünkre vannak.

A konferencia az esztétika, a filozófia, a pszichológia, az irodalom (-történet és -elmélet), valamint az olvasásszociológia kutatásai segítségével szeretné megvizsgálni a legkülönfélébb olvasási és értelmezési stratégiákat (filológiai, genetikus, tematikus, strukturalista, hermeneutikai, dekonstruktív, médiaelméleti megközelítések, „deep reading", „close reading", „hyper reading" stb). Az egyes módszerek feltérképezésén keresztül pedig választ keres a szöveg és az olvasó, a szöveg és az érzékelés, a szöveg és a téridő kapcsolatának változatos kérdéseire, illetve azt elemzi, hogy magával az olvasással kapcsolatos problémaföltevések mennyiben határozzák meg az irodalomra és a bölcseletre vonatkozó aktuális elképzeléseinket.

 

Plus d'information > | További információ >

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt