Philosophie en images

2013.05.17.
Sárdi Krisztina interjúja Stéphane Kalla filozófussal, a Francia Tanszék lektorával

Örökké szép

Stéphane Kalla, francia filozófus A szépség és a halál címmel tartott előadást karunkon 2013. április 19-én, a Sophianumban. A Pázmány Francia tanszékének lektora, a Károlin filozófiát is oktató fiatal professzor Baudelaire A Szépség című versét állította párhuzamba a nyolcvanas évek híres amerikai sorozata, a Miami Vice egyik epizódjával, melyet Michael Mann rendezett.

„Baudelaire-nél a szépség, különösen a női szépség, valami veszélyesen megfoghatatlan, rejtélyes, mint egy szfinx, olyan, akár az alabástrom – időn és téren kívüli, hideg és halálos tökéletesség" – magyarázza Kalla a baudelaire-i filozófia alapvető vonásait. Ez a kissé platonisztikus és archetipikus szépség-ábrázolás szolgál a modern ideálok alapjául, mint a forma és tartalom-esztétika kiindulópontja.

Ez a motívum jelenik meg Michael Mann-nál is, csak sokkal erőteljesebben, összekapcsolva a nyolcvanas évek Amerikájának nihilizmusával. A szép és a halál című Miami Vice epizódban ábrázolt világ mind esztétikájában, mind képi megjelenítésében tükrözi azt a gondolatot, hogy a tökéletes szépség és szabadság csak a halálban érhető el: a halál mozdulatlanságában és végtelenségében testesül meg.

Álom és valóság keveredése, a feláldozás és a pesszimizmus ellentéte, a tükrök játékának metaforája teremti meg az epizód különleges, szürrealisztikus hangulatát – a Mannra jellemző párhuzamos-technika segítségével.

Amint azt Kalla elmondta: „Baudelaire és Mann közös nevezője az, hogy mindketten olyan női szépség-allegóriával dolgoztak, ami egy egész korszak feszültségeinek, problémáinak, kérdéseinek szintézisét adja. A Miami Vice-ban megjelenített világ észrevehetően rímel a Baudelaire által leírt, versbefoglalt szépség-ideológiára. Az érzékek esztétikájának köszönhetően Mann-nak a legtisztább, legérthetőbb szimbólumokon keresztül sikerült ábrázolni saját korának ellentmondásait: a modern ember sorsának, életútjának valóját."

A professzor gondolatmenetét látva már egészen egyértelműnek tűnik, honnan indult a vers-film analógia: a francia költő és az amerikai filmrendező ugyanazon szimbólum-rendszerrel dolgoztak, nagyjából hasonló problémákra kerestek választ. „A lényeg az ábrázolt képek, a szépség szintézise" – zárta előadását Kalla, hangsúlyozva az esztétikai gondolkodás fontosságát.

A francia filozófus legközelebb Michael Mann párhuzamos-esztétikájáról és annak filmes megvalósításáról fog beszélni az Irodalomtudományi Doktori Iskola által szervezett Littérature et arts – Approches pluridisciplinaires című konferencián, 2013. május 3-án a piliscsabai campuson.

Szerző: Sárdi Krisztina

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
05.
2025. ápr.
BTK
PPKE BTK HÖK x Márianosztrai körtúra
Márianosztra
07.
2025. ápr.
BTK
Eurasia Lectures
Danubianum
09.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 1 - 2025 áprilisa
Danubianum
09.
2025. ápr.
BTK
Pázmány Pedagógus Klub – Textilbábok készítése és felhasználása az óvodai és iskolai foglalkozásokon
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt