MK-75: Magyar-kínai turisztikai kapcsolatok

2024.05.08.

A héten minden nap egy cikkben felvázoljuk a kínai-magyar kapcsolatok egy-egy - hallgatóink számára is fontos - aspektusát. Ma a turizmus van terítéken.

Ezen a héten a kínai elnök látogatása, illetve a diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulója kapcsán a közbeszédben rengeteg szó esik majd a magyar–kínai kapcsolatokról. Mivel a PPKE BTK Kínai Tanszéke aktív szerepet játszik e kapcsolatok építésében – szakemberek képzésével, kulturális és oktatási programok szervezésével, ösztöndíjlehetőségek közvetítésével, a kínai követséggel, a Kínai Kulturális Központtal és a Konfuciusz Intézetekkel való kapcsolattartással –, érdemes felvázolni e kapcsolatok helyzetét, hiszen ezek alapvetően meghatározzák diákjaink elhelyezkedési lehetőségeit. Az alábbiakban Tasnádi Zsombor, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány munkatársának írását közöljük. A szerző a Pázmány nemzetközi tanulmányok alapszakán és Kelet-Ázsia tanulmányok mesterszakán végzett, s a napokban jelent meg terjedelmes elemzése a magyar-kínai kapcsolatokról az Oeconomus honlapján.

 

A kínai-magyar turisztikai kapcsolatok

 

A turizmus a magyar-kínai kapcsolatok egyik legperspektivikusabb területe. Természetesen a Kínába irányuló magyar turizmusnak erőteljes korlátokat szab hazánk lakosságának létszáma, de a Kínából Magyarországra érkező turisták számának felső határa a csillagos ég. A kínai nemzetközi turizmus új jelenség, egy-két évtizede még alig létezett, ezért a növekedési folyamatnak csak az elején járunk. Az biztos, hogy belátható időn belül a kínai turizmus számos munkahelyet fog teremteni kínaiul beszélő magyar szakemberek számára. 

2002-ben készült először statisztika a hazánkba érkező kínai turisták létszámáról, ez akkor 12 ezer főt tett ki. 2010-ig számuk 40-50 ezerre emelkedett. Az igazi felívelés azonban ekkortól vette kezdetét. Mára nagyot fordult a világ, és több százmilliós nagyságrendű kiutazójával Kína a világ legnagyobb küldőpiacává vált, ezért kiemelten fontos a magyar turizmus számára is. 2015-től kezdődően újraindult a közvetlen légi összeköttetés Peking és Budapest között. Ennek köszönhetően a következő években drámaian megnőtt a hazánkba érkező kínai turisták száma. 2015 és 2019 között a kínai vendégek száma hazánkban 122%-kal, vendégéjszakáik száma pedig 105%-kal nőtt.
A Covid19-járvány előtti utolsó rendes évben mintegy 280 ezer kínai turista érkezett hazánkba, így Kína helye stabillá vált a tíz legfontosabb küldőország között. A kelet-ázsiai ország 2019-ben Magyarország nyolcadik, Budapest kilencedik legfontosabb küldőpiaca volt a vendégéjszakák száma alapján. Budapest bekerült a kínai turisták 10 legnépszerűbb európai városa közé. 

A pandémia, ami a gyakorlatban Kína hároméves (2020-2022) teljes bezárkózásával járt, drasztikusan visszavetette a kiutazó turizmust is. A helyzet csak 2023-ban kezdett rendeződni, de a helyreállás lassú volt, hiszen a repülőjáratok újraindítása, a turizmus intézményrendszerének újjászervezése hosszú időt vett igénybe. A járvány után 2023 áprilisában érkezett az első szervezett kínai turistacsoport Magyarországra. 2024-ben még várhatóan nem fogjuk elérni a Covid előtti számokat, de a trend biztató: A vendégéjszakák számában már most meghaladtuk a 2019-es szintet, s biztosra vehető, hogy a kínai turisták számát tekintve is hamarosan elérjük a pandémia előtti látogatószámot.

A járvány lecsengése után a két fél ösztönző intézkedéseket tett a két ország közötti turizmus újbóli fellendítése érdekében. 2024 márciusában Kína eltörölte a Magyarországra érvényes vízumkényszert, amely igen költséges és túlbürokratizált volt. Ezután a magyarok 15 napig tartózkodhatnak majd az országban. Ezt a magyar fél is viszonozta egy öt évre szóló, többszöri belépésre jogosító üzleti vízum bevezetésével, amelyet azoknak a kínai üzletembereknek szánnak, akik befektetni szeretnének hazánkban. Kínálati oldalon is komoly előrelépés történt, ugyanis egyre több kínai város érhető el közvetlen repülőjárattal Budapestről. A már említett Peking mellett 2019-től Sanghaj és Chongqing, 2020-tól Xi’an és Chengdu (mindezeket a pandémia alatt felfüggesztették vagy ritkították), 2023-tól Ningbo, 2024-től pedig már Shenzhen és Guangzhou is elérhető közvetlen járattal. Ezzel idén nyártól már 7 kínai város, összesen heti 20 közvetlen repülőjárattal érhető majd el. Ez másfélszer több, mint a Covid előtt volt, továbbá ez a szám kiemelkedő a közép-európai régió repterei között is.

Kína az egyik leggyorsabban növekvő turisztikai piac – évente 200 millió kiutazásra kerül sor –, és a kínai turisták számára Magyarország egyre vonzóbb célponttá vált az elmúlt években. Budapest, a történelmi városok, mint Pécs és Eger, valamint a termálfürdők különösen népszerűek a kínai látogatók körében. Magyarország kiérdemelte a Minőségi Desztináció arany fokozatát az egyik legismertebb és legnagyobb múltra visszatekintő utazási magazin, a National Geographic Traveler kínai kiadásától. A hasonlóképpen népszerű nemzetközi Voyage Magazine Kínában megjelenő verziója az Év új feltörekvő desztinációjának választotta országunkat.
 

Események

03.
2025. márc.
BTK
Eurasia Lectures
Danubianum
31.
2025. márc.
BTK
The Bible in Irish Literature – St. Patrick’s Holiday Symposium
Sophianum 108
31.
2025. márc.
BTK
Bódi Mária Magdolna kiállításmegnyitó
Danubianum, Imaterem
01.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 1 - 2025 áprilisa
Danubianum
02.
2025. ápr.
BTK
Ecuadori délután
Danubianum
03.
2025. ápr.
BTK
HUNOK, KABAROK, SZÉKELYEK és MAGYAROK. Tények és tévhitek a korai magyar történelemről a legújabb tudományos kutatások fényében
Nagykanizsa, Medgyaszay Ház
További események
szechenyi-img-alt