Kínais-kelet-ázsiás tanulmányi kirándulás Szegeden

2023.10.05.

Szegeden a Móra Ferenc Múzeumban tekinthető meg az "Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan őrei", valamint "Az ókori Kína kincsei – A Jáde Császárok kora" című kiállítás, emellett a Fekete házban a "Ferences misszió Kínában" című tárlat.

2023. október 4-én a Pázmány Kínai Tanszéke és a Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport egynapos szegedi tanulmányutat szervezett a három kiállítás megtekintésére, valamint az SZTE Konfuciusz Intézet meglátogatására. A programon több mint harminc hallgató és oktató vett részt. A vonatjegyet és a múzeumbelépőket a Magyar Nemzeti Bank támogatásából fedeztük.

A hallgatók elsőként a Móra Ferenc Múzeum a három időszakos kiállítást látogatták meg. Az "Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan őrei" című tárlaton testközelből vehették szemügyre a xi’ani agyagkatonák sokféleségét, infografikákon keresztül ismerhették meg történetüket. "Az ókori Kína kincsei – A Jáde Császárok kora" pedig a Zhou-kortól egészen a Qing-dinasztiáig terjedő több mint kétezer éves időintervallumból mutatta meg a legkülönbözőbb jádéból készül tárgyakat (ékszereket, edényeket, szobrokat). A hallgatók ezután átsétáltak a múzeum egy másik épületébe, a Fekete házba, ahol a XX. század első felében Kínában tevékenykedő ferences misszionáriusok mindennapi tárgyain keresztül kaphattak betekintést az ottani életbe, a térítési munkába. Az előadásokon a Kínai Tanszék oktatói tartottak előadást, illetve tárlatvezetést. A nap a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetében zárult, ahol Hajdú Zsanett vezetésével a hallgatók egy csésze kínai tea mellett képet kaphattak az Intézet működéséről, együtt fejtegethettek találós kérdéseket, és még egy kezdő kínai órára is benézhettek.

Néhány kép az eseményről:

Az esemény a Magyar Nemzeti Bank támogatásával valósult meg.

04.
"A Föld nem tud futni." Rendszerváltás vidéken
Sophianum 112
06.