A Modern Mongólia története címmel jelent meg Szilágyi Zsolt új elektronikus könyve, amely ingyen letölthető a PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport honlapjáról.
A mongolok az egyetlen olyan belső-ázsiai nomád népesség, amely önálló birodalma létrehozása, majd annak bukása után is képes megőrizni identitását és államiságának hagyományát. Jelen kötet arra tesz kísérletet, hogy megismertesse az olvasóval Mongólia modern kori történetét a mandzsu hódoltságtól napjainkig, kitérve a politika mellett a gazdasági, társadalmi és kulturális változásokra is. Bemutatja, milyen külpolitikai stratégiák követték egymást a 20. század folyamán a függetlenség elérése, majd megtartása érdekében az Oroszország és Kína közé ékelődött országban. Megismerhetjük, hogy milyen szerepet játszott a mongol buddhizmus vezetője a 20. század eleji autonómia-törekvésekben, amelyek a teokrácia létrejöttét eredményezték.
A könyv bemutatja, milyen hatalmi harcok során vezetett Mongólia útja a szocializmusba, miként zajlott a szovjet mintát követő iparosítás és kollektivizálás, hogyan adaptálták a rendszert a nomád viszonyok közé. A demokratikus átalakulás, a piacgazdaságra való áttérés és a globalizáció azonban újfajta kihívások elé is állította az országot. Megindult egy markáns társadalmi és kulturális átalakulás, amelybe a szerző saját tereptapasztalataira is alapozva nyújt betekintést. Ma a mongol lakosság több mint kétharmada városlakó. A vidéki népesség csökkenésével pedig fokozatosan háttérbe szorul az a nomád életmód és kultúra, amely az évszázadok során meghatározta a mongolokat, és ma is fontos hivatkozási pont, identitásuk egyik alappillére.
A könyv kiadását a Magyar Nemzeti bank támogatta.