Vallások a mai Kelet-Ázsiában - Új tankönyv

2022.08.22.

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport elektronikus tankönyvet állított össze Vallások a mai Kelet-Ázsiában címmel. Az ingyen letölthető könyvet Gulyás Csenge és Salát Gergely szerkesztették.

Ázsia vallási szempontból rendkívül sokszínű kontinens, s ezen belül a tágabb értelemben vett Kelet-Ázsia – az arab–perzsa világtól keletre, a posztszovjet térségtől délre fekvő hatalmas terület – is gazdag és változatos vallási hagyománnyal rendelkezik. Megtalálható itt az összes világvallás és egy sor sajátos helyi kultusz. Vannak erősen szekularizált társadalmak és olyanok is, amelyeknek mindennapi életében a vallás ma is meghatározó szerepet játszik. Találunk itt túlnyomórészt buddhista, hindu, keresztény, muszlim országokat, s olyanokat is, ahol egyetlen hagyomány sem tett szert vezető szerepre. Az egyes államok is eltérően állnak a vallásokhoz: van, ahol a kormányzat egyáltalán nem törődik a vallási ügyekkel, máshol államvallásként kezeli valamelyik kultuszt, s olyan állam is van, amely meglehetősen ellenséges a vallásokkal.

A különböző kultuszok nemcsak egymás mellett léteznek – akár egy országon belül is –, hanem nagymértékben hatnak is egymásra. Az itt élő népek kultúrája, életmódja, világképe, értékrendje nagyrészt a hagyományos vallásokon alapul, s a különféle hitrendszerek ma is élnek, és alkalmazkodnak a modern kor követelményeihez. A vallásgyakorlás hagyományos formái mellett találkozhatunk digitális sámánokkal, internetes térítőkkel, televíziós istentiszteletekkel is. A hagyomány és a modernitás a vallásgyakorlat területén különösen látványosan tud együtt élni.

Az ázsiai országokat lehetetlen megérteni vallási hátterük ismerete nélkül, hiszen a vallási elemek a politikai döntéshozataltól a céges kultúrán át az étkezési szokásokig rengeteg területen megjelennek. Könyvünk igyekszik betekintést engedni a kelet-ázsiai országok vallási hagyományaiba, és megmutatni, hogy ezek a tradíciók miként élnek tovább a modern körülmények között. Célunk nem az egyes vallások bonyolult teológiai és intézményrendszerének elemzése, ehelyett a kultuszok legfőbb vonásaival, illetve mai megjelenési formáival ismertetjük meg az olvasót, az elengedhetlen történeti háttér bemutatása mellett. Ahol ez fontos, az állam és a vallás kapcsolatát is tárgyaljuk.

A könyv nem fedi le egész térséget, igyekeztünk kiválasztani azokat az országokat, amelyeket demográfiai vagy gazdasági súlyuk, illetve sajátos hagyományaik miatt érdemesnek tartottunk bemutatni. Természetesen a hatalmas hagyományrendszereknek és a bonyolult vallási kérdéseknek csak egy kis részét tudjuk tárgyalni, a fejezetek így afféle bevezetőként szolgálhatnak a további ismeretszerzéshez.

A könyv elkészültét a Magyar Nemzeti Bank támogatta.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt