Filmre vitt életút

2013.09.19.

Honnan jött a film ötlete?

Ábrahám Béla, a szaléziak tartományfőnökének megkeresésére készült. Számomra is egy izgalmas utazás volt, ahogy egy élő ember sorsa bontakozott ki előttem.

Honnan gyűjtöttek anyagot hozzá?

Interjúkból olyanokkal, akik még életében találkoztak vele, szalézi atyák visszaemlékezéseiből, valamint a kihallgatási jegyzőkönyvből. A filmkészítés során egy egyszerű, kedves srácot ismertem meg benne.

Hol játszódik a film?

Budapesten, Szolnokon, a Tiszta-parton és a szülői házban is sokat forgattunk.

Sok játékfilmes elemmel találkozhatunk.

Igen, Béla atyával megbeszéltük, hogy így legyen, mert a célközönség elsősorban a fiatalság. Szeretnénk, hogy az iskolákba kerülhessen a film, oktató jelleggel. Gondolok itt az általános iskola felső tagozatától a középiskoláig. De természetesen nem csak ennek a korosztálynak ajánlom, hisz a téma sokrétű, benne van a hit, hazaszeretet és hűség egyaránt.

Húsvétkor a TV-ben is leadták a filmet. Milyen volt a fogadtatása? Hol lesz még látható?

Nagyon pozitív volt, sok levelet, gratulációt kaptam. Folyamatban van a DVD kiadás, magyarul 2500 példány fog megjelenni, de art- és klubmozikban is látható lesz. Valamint a szalézi rend 120 országban vetíti majd, nyolc nyelvre le van fordítva.

Mennyire nehéz pénzt gyűjteni egy film elkészítéséhez?

Ennél a filmnél ez nem okozott problémát, teljes volt az összefogás. Támogatott a szalézi rend, de például a Terror Házában is ingyen forgathattunk, Szolnokon pedig jelmezeket is kaptunk. Van a filmben egy kollégiumi jelenet, azt egy kórházban vettük fel, ott is segítőkészek voltak. Pont karácsony előtt filmeztünk, csak néhány beteg volt, őket ideiglenesen elköltöztették. Büszke is vagyok a stábra, hogy se a betegeknek, se a kórházi dolgozóknak nem okoztunk gondot.

Mekkora stábbal dolgoztak?

Ott nyolc színész volt, plusz a 12 fős stáb.

Mennyi ideig tartott a forgatás?

Az előkészületek több hónapba, a forgatás 9 nap, az utómunka pedig két és fél hét volt. Egy napba két-két és fél napnyi forgatást sűrítettünk bele úgy, hogy lehetőleg ne menjen a minőség rovására.

Több idősík jelenik meg a filmben, miért ezt a megoldást választotta?

A történet sűrítését próbáltam ezzel megoldani.

De még így is csak 41 perces a film.

Ez pedagógiai szempontból volt fontos. Béla eredetileg 25 perceset akart, így a vetítés előtt és után lehetett volna még beszélni róla a tanórán. De már a forgatókönyvírásnál látszott, hogy az kevés lesz.

Mi alapján választott színészeket?

A Sándor Istvánt játszó Orth Péterrel a kecskeméti színházban együtt dolgoztam, nem kellett sokat vacillálnom, az első gondolatom ő volt. Lux Ádámot, aki Ádám László tartományfőnököt alakítja, a szaléziakhoz való kötődése miatt is választottam. Sok az amatőr szereplő, ők áttételes módon kötődnek a szaléziakhoz. Az érzelmi kapcsolódás is közre játszott, feltűnnek benne pilisborosjenői barátaim is.

Úgy tudom, még 2011-ben felmerült Salkaházi Sára életútjának megfilmesítése. Ez azóta hol tart?

Ez a film is megkeresésre készül, de ez egy egész estés játékfilm lesz, teljesen más költségvetéssel, így először a Filmalaphoz adjuk be. Míg az előbbi forgatókönyvét magam írtam, ezt Lackfi János közreműködésével. Remélem sikerül elkészíteni, sok nem tudást pótolhatna.

Ezen kívül vannak még tervek?

A Vöröstorony kincse című filmet is szeretném elkészíteni, ez már a Filmalapnál van, az első fordulón túl is jutott. A kuruc korban, Rákóczi megjelenése előtti időszakban játszódik, gyakorlatilag egy fejlődéstörténetet mutat be.

Dér András

1954.01.13., Budapest

Felesége: Dér Denisa
Gyermekek: Dér Asia, Zsolt, Mária

2006 Filmkör elnökségi tag
2003 Faludi Akadémia filmszemle zsűritag
2000 Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet, adjunktus
2000 Ezüst toll díj
1999 Balázs Béla díj
1987- 89 Balázs Béla Stúdió vezetőségi tag
1981 – 85 Színház –és Filmművészeti Egyetem, filmrendező – operatőr
1972 – 74 Fényképész szakiskola
1968 – 72 Budapesti Piarista Gimnázium

Filmek és TV filmek

1987 Szépleányok
1990 Szibériai nyár
1990 – 92 Árnyékszázad
1993 Parasztrondó
1995 Keresztút
1999 Szent Erzsébet
1999 Tolnai dalok
2000 Budapest, egy idegen szemével
2002 Kanyaron túl
2007 A 7 főbűn (Bűnök ezek?)
2013 Isten szolgája, Sándor Istvánszalézi vértanú

Színházi rendezések