Szép magyar beszéd verseny

2013.01.28.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Kazinczy–díj Alapítványi Bizottság, az ELTE Fonetikai Tanszéke és az ELTE Bölcsészettudományi Kara meghirdeti a 2012/2013-as tanévre a felsőoktatási intézmények Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd versenyét, amelynek célja az anyanyelvi nevelés és a beszédkultúra fejlesztése.

A szövegmondó verseny megrendezésével arra kívánjuk ösztönözni a résztvevőket, hogy növekedjék a magyar nyelv kiejtési szabályait figyelembe vevő, kifejező beszéd iránti igényesség. A pedagógia, azaz az „embernevelés" fogalmát kiszélesítve várjuk a jogtudományi karok hallgatóit is, akiknek a mindennapi munkájában a retorikai elemek biztos használatának szintén nagy a jelentősége.

Péchy Blanka művésznő, a Kazinczy-díj alapítója, a világi és egyházi felsőfokú intézményekre is kiterjesztette alapítványát. Az országos döntőn a hazai és a határainkon túli pedagógusképző felsőoktatási intézmények és a jogtudományi karok azon hallgatói vehetnek részt, akik a helyi versenyeken a legjobbaknak bizonyultak.

A versenyfeladat:

Egy szabadon választott és egy kötelező szöveg értő és értető (de nem színészi) élőszóbeli bemutatása; elsősorban a 20-21. századi, esetleg a 19. századi magyar publicisztika, esszéirodalom vagy a kevéssé párbeszédes széppróza termékeiből. A szöveg ne haladja meg a három (3) percet; a választott szöveg ne fordítás, hanem eredeti magyar írásmű vagy annak valamely részlete legyen.

A teljesítmény értékelésének főbb szempontjai:

a) jó szövegértés és szöveghűség,

b) a szövegtartalom, az írói szándék és a szövegszerkezet hiteles közlése,

c) a beszédhelyzetnek, a szövegkörnyezetnek megfelelő tolmácsolás,

d) jó beszédlégzés, a beszédhangok és hangkapcsolatok helyes ejtése, megfelelő hangsúlyozás, dallamformálás, szünettartás; a beszédtempó, a hangerő illő alkalmazása; a nonverbális eszközök szövegnek megfelelő, mértéktartó használata.

Kérjük az illetékes tanszékeket, illetőleg a beszédművelés oktatóit, hogy különös gondot fordítsanak ezekre a szempontokra a versenyzők felkészítésekor és a helyi versenyek megrendezésekor.

Az országos döntőt 2013. április 12–13-án rendezzük meg Budapesten.

Ezt az alkalmat a szakmai továbbképzés és a tapasztalatcsere fórumává is kívánjuk tenni, ezért oktatók és szakemberek részvételére is számítunk.

A rendezvény szervezése érdekében kérjük a felsőoktatási pedagógiai intézményeket, hogy 2013. február 28-ig szíveskedjenek megküldeni a kiválasztott versenyző(k) és a részt vevő tanár(ok) nevét, valamint az étkezési és szállásigényeket.

A jelentkezéseket a következő e-mail címre kérjük megküldeni: fonetikaitanszek@gmail.com

A hallgatók és az oktatók szállásáról – az előzetes jelentkezés alapján – a rendező intézmény, a hallgatók elhelyezésének költségeiről pedig a szervezőbizottság gondoskodik. Az utazási költség, valamint a tanárok szállás- és étkezési díja a küldő intézményt terheli.

A rendező intézmény a verseny részletes programját a jelentkezőnek közvetlenül küldi meg, s tájékoztatja a kísérő tanárokat a befizetendő összegről, a befizetés módjáról, ezért kérjük a jelentkezési lap pontos kitöltését.

Kérjük, hogy a versenyző a választott szövegét – a forrás pontos megjelölésével – 12 példányban hozza magával, s jelentkezésekor adja le a szervezőirodában.

A versenyzők teljesítményét szakmailag kompetens zsűri bírálja el. Az országos döntő legjobb versenyzői (a létszámtól és a verseny színvonalától függően 10-15 fő) Kazinczy–érmet és pénzjutalmat kapnak. Sor kerül különdíjak és könyvjutalmak odaítélésére is.

Az országos döntő programját szakmai és kulturális rendezvények egészítik ki.

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Kazinczy–díj Alapítványi Bizottság

ELTE BTK Fonetikai Tanszék

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt