Régi és klasszikus magyar irodalom specializáció

2011.06.26.

(A régi magyarországi irodalom műhelyszerű tanulása a Magyar Irodalomtudományi Intézetben)

A régi magyarországi irodalom oktatásának és tanulásának immár jelentős hagyományai vannak a magyar szakon belül, ezt mutatják hallgatóink publikációi és az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon való részvételük. 1995 óta mind a kilenc OTDK-n nyertek hallgatóink, összesen 15 díjat hoztak el, melyek között öt első díjasunk és egy Pro Scientia díjas hallgatónk van. Ezekkel az eredményekkel szakmánkon belül az élvonalban foglalunk helyet, s hallgatóink országos, sőt esetenként nemzetközi szinten is bizonyítják szakmaszeretetüket és tudásukat.

Hogyan lehet régi magyarországi irodalmat tanulni a graduális képzésben?

Az utóbbi években – a bevezetett bolognai rendszer miatt – többször is változtak a lehetőségek. Jelenleg az alábbi lehetőségek vannak:

BA képzésben felmenő rendszerben 2011 szeptemberétől elindítjuk a Régi és klasszikus magyar irodalom specializációt. Ez 8 tanegységet tartalmaz összesen 25 kredit értékben, s előfeltétel nélkül fölvehetők a tanegységek a meghirdetett tanrendek szerint. A 2. és 3. éves BA-s hallgatók is végezhetik ezeket a tanegységeket, de számukra a megelőző BA-s tanegységlista alapján meghirdetjük a szabadon fölvehető speciális szemináriumokat is. Fontos az, hogy egy hallgató több féléven keresztül is látogassa témavezető tanára kurzusait. A képzés tanegységlistája az alábbi kurzusokat tartalmazza:

Régi és klasszikus magyar irodalom specializáció
25 kredit, szabadon választható modul
BBNMI20100

Szerzők, művek, műfajok a középkori irodalomban

BBNMI20200

Szerzők, művek, műfajok a korai humanista és a 16. századi irodalomban

BBNMI20300

Szerzők, művek, műfajok a 17. századi irodalomban

BBNMI20400

Szerzők, művek, műfajok a 18. századi irodalomban

BBNMI20500

Szerzők, művek, műfajok, irányzatok a 19. századi irodalomban 1

BBNMI20600

Szerzők, művek, műfajok, irányzatok a 19. századi irodalomban 2

BBNMI20700

Szerzők, művek, műfajok, irányzatok a 19. századi irodalomban 3

BBNMI20800

Szerzők, művek, műfajok, irányzatok a 19. századi irodalomban 4

szav

MA képzésben lehetőség van a képzésre fölvett hallgatók számára a Régi magyarországi irodalom szakirány végzésére. A képzés 4 féléves, tanegységlistája PPKE BTK honlapján, intézetünk alatt található: http://www.btk.ppke.hu/storage/tinymce/uploads/old/tantargylistak/MA_nappali/magyarnyelvesirodalom.pdf

Az MA képzés elvégzése után a PhD képzésben folytathatók a régi irodalmi tanulmányok, akár a már megkezdett témában, akár új téma választásával.

A régi magyaros tárgyak oktatói fontosnak tartják, hogy hallgatóiknak olyan témákat adjanak, amelyek eddig ismeretlen vagy kutatatlan szövegekre vonatkoznak. Ezek kidolgozásához természetesen több év munkájára van szükség, s hallgatóink ezt szívesen vállalják a kéziratolvasás elsajátításától kezdve egy nagyobb, önálló tanulmány (szakdolgozat) megírásáig. A régi magyaros képzésekre várjuk azokat a hallgatókat is, akik nem magyar szakosok, hanem latin, német vagy szlovák vagy más szakon tanulnak, hiszen mindenki számára létezik általa megoldható szakmai feladat.