Kutatás a római Museo delle Civiltá magyar régészeti gyűjteményében

2024.03.01.

2023 őszén Jankovits Katalin, tanszékünk docense Rómában a Klebelsberg-ösztöndíj támogatásával a Museo delle Civiltá magyar régészeti gyűjteményének anyagát dolgozta fel. A római  gyűjtemény fontos, eddig publikálatlan anyagot tartalmaz (Kurd I. számú depóból ciszta, szitula, Wosinsky Mór Kölesden feltárt mészbetétes temetőjéből származó edények, urnák, Fehérvár mellett feltárt vaskori halomsír anyaga). A gyűjtemény az 1880-90-es években jött létre Luigi Pigorininek főként az Apponyi családdal  és Wosinsky Mór katolikus pappal, a kor jelentős régészével kialakított személyes jókapcsolatai révén. Pigorini levelezése a Padovai Egyetem gyűjteményében található, köztük a magyar vonatkozású levelek. Az 1876-ban Budapesten rendezett Nemzetközi Régészeti konferencia nyomán egész Európában komoly érdeklődés indult meg a magyar régészeti kutatások iránt. Európa jelentős múzeumai (London, Bécs, Velence, Róma) egymással versengve igyekeztek Magyarországról származó régészeti tárgyakat gyűjteményük számára megszerezni.

A római gyűjtemény tudományos feldolgozása  interdiszciplináris  módszerek bevonásával folyamatban van. A kutatásban Elisa Dalla Longa, a CNR (Róma) tudományos munkatársa, aki korábban a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen járt Erasmus doktori ösztöndíjjal, valamint a Museo delle Civiltá tudományos munkatársai (antropológiai, paleozoológiai és archeometallurgiai vizsgálatok) vesznek részt.

A végső cél a múzeum magyar gyűjteményének könyvben való megjelentetése.

2024. máj.
Mit kell tudni a TDK előtt és után?
Danubianum 317
PPKE BTK HÖK x Piknik x Szemeszterzáró
Margitsziget, Doboz
XV. Magyar Ókortudományi Konferencia