Beszámoló a "Társadalmi nemek" műhelytalálkozóról

2011.03.30.
A Szociológiai Intézet workshopra hívta az érdeklődőket március 8-ára "Társadalmi nemek" témakörben.

A Szociológiai Intézet workshopra hívta az érdeklődőket március 8-ára "Társadalmi nemek" témakörben.

 

Nem(csak) a nőnap ürügyén

A véletlen hozta úgy, hogy a Szociológiai Intézet a nemzetközi nőnapon rendezte meg a Gender Workshop elnevezésű összejövetelét A rendezvényt egyéves munka előzte meg, aminek során tanárok és diákok együtt gondolkozhattak, kutathattak a témában. Egy hallgatói kezdeményezésből így alakult ki egy igazi csapatmunka, aminek az eredményét március 8-n délután tapasztalhatták meg a jelenlevők. A gender, vagyis a „társadalmi nemek” témakörében rendezett műhelytalálkozón a nagyjából százhúsz fős hallgatóságon kívül részt vettek a témával foglalkozó neves, hazai szakemberek is. A workshop egyik fő célja az volt, hogy a jelenlevők „hallgatókból” átalakuljanak „résztvevőkké”, s közösen gondolkodva próbáljanak meg körüljárni egy napjainkban egyre fontosabb társadalmi problémakört. 

Ennek megvalósításában elsőként Dr. Hidas Zoltán tanszékvezető előadása segített, amely a gender studies főbb irányvonalainak bemutatásával, és fogalmainak tisztázásával vonta be a jelenlevőket a téma alapjainak megismerésébe. Ezt követte Dr. Bögre Zsuzsanna tanárnő előadása, ami igazán személyessé tette számunkra a témát, hiszen rólunk, a hallgatóságról szólt. Az előadásban a PPKE BTK-ra járó hallgatók véleményéről hallhattunk a házasodási kedv, és a gyermekvállalás témakörében. 

A két előadás után kisebb átrendeződés következett, az előadóteremből egy vitafórum helyszínére csöppentünk. A kerekasztal-beszélgetés előtt, a program szervezőjeként arról ejtettem néhány szót, hogy honnan indult és hol haladt végig az az út, amelyen elérkeztünk az aznap délutáni workshopra. 

A kerekasztal-beszélgetésben négy meghívott vendég vett részt: Dr. Dávid Beáta, Dr. Kopp Mária, Dr. Nagy Beáta és Dr. Szabó-Tóth Kinga. Dr. Dávid Beáta családszociológus, aki a társadalmi bizalommal, és a barátság szociológiájával foglalkozik, a MTA Társadalmi Nemek és Kisebbségek kutatóműhely munkatársa, illetve a Veszprémi Főiskola oktatója. Dr. Kopp Mária professzorasszony pszichológusként és pszichiáter orvosként, a magyar lakosság közérzetét kutatja, a SOTE Magatartástudományi Intézet tudományos igazgatóhelyettese. Dr. Nagy Beáta szociológus, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, hazánkban elsőként kezdett el a női menedzserek, a vezető pozícióban dolgozó nők helyzetével foglalkozni. Dr. Szabó-Tóth Kinga családszociológus, a Miskolci Egyetem Szociológiai Intézetén tanszékvezető, fő kutatási területe a roma értelmiség vizsgálata. 

A négy előadó beszélgetését hallgatva, a jelenlévők saját maguk érthettek meg válaszokat olyan kérdésekre, mint: Mit jelent a gender kifejezés?, Hogyan jelennek meg a szélsőségek a társadalmi nemek témája kapcsán, mennyire fontos foglalkozni- e nézetekkel?, Mennyire él feszültség a magyarok számára a karrierépítés és gyermekvállalás között?, Hogy becsülhetné meg egyre inkább a magyar társadalom a nők háztartásban végzett munkáját?, Hogyan gondolkozunk ma hazánkban a két nem egyenlőségéről? Szívesen hallgattuk volna még hosszasan a vendégek vitáját, azonban a workshop egy fontos része még hátravolt. A már „résztvevőkké” átváltozott „hallgatók” fejében sok fontos kérdés és hozzászólás fogalmazódott meg az eltelt két és negyed óra alatt. Ezek közül hallhattunk többet a következő húsz percben, melyekre meghívott vendégeink szívesen reagáltak.

A műhelytalálkozó zárása remélem, hogy nem vetett véget a témáról való további gondolkodásnak. Jó lenne, ha egy ilyen tartalmas délután hatásaként a résztvevők tovább forgatnák a felmerülő gondolatokat a fejükben, és esetleg beszélgetéseikben is vissza-visszaköszönne közülük később néhány!

A workshop nem jöhetett volna létre néhány ember kitartó munkája nélkül, akiknek minden segítségét köszönöm:

  • Dr. Hidas Zoltán tanár úr,
  • Dr. Bögre Zsuzsanna tanárnő,
  • Dr. Rosta Andrea tanárnő,
  • Kisdi Barbara tanárnő,
  • Ercsey-Orbán Melánia volt BA-s szaktársam,
  • Kovács Adrienn MA-s szaktársam,
  • Tömör Ágnes MA-s szaktársam és
  • Zalaföldi Alexandra Nemzetközi tanulmányok BA-s hallgató.

 

Luxné Prehoda Anna szervező

(Szociológia MA, II. évfolyam)

Képek a worshopról

        

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
17.
2025. máj.
BTK
Tanártovábbképzési nap
Danubianum
22.
2025. máj.
BTK
Magyarország és az ázsiai országok kulturális, tudományos és diplomáciai kapcsolatai
Sophianum
További események
szechenyi-img-alt