Győzteseink beszámolói az Országos Tudományos Diákköri Konferenciáról

2021.04.30.

A Társadalomtudományi Szekcióban több mint 300 hallgató mutatta be kutatásait, ami 28 százalékos növekedést jelentett a tavalyi évhez képest. A Társadalomtudományi Szekció programjait 2021-ben a Budapesti Metropolitan Egyetem szervezte. A járványhelyzetre való tekintettel a megrendezésre online formában került sor.

Kocsis Viktória (Szociológia MA) Az otthonvesztés hatása a családok életvezetésére. Válsághelyzetek és megoldások a mindennapok életvilágában című tanulmányával tagozatában I. helyezést ért el, ráadásul valamennyi tagozati első helyezett munkáját mérlegre téve ő nyerte el a Magyar Doktoranduszok Országos Szövetségének elismerő különdíját.

Hannos Gábor (Szociológia MA volt hallgató) Dionüszosz és a techno - Társadalomtudományos vizsgálódások egy zenei színtéren című tanulmányával tagozatában II. helyezést ért el.

Michna Eszter (Szociológia MA volt hallgató) Elköteleződés női szerzetesek és egy lelkiségi mozgalom fiataljainak körében című tanulmányával elnyerte a zsűri különdíját.

Fekete Emese (Szociológia MA volt hallgató) Sajátos nevelési igényű gyermekek általános iskolai integrációja. Az integráció értékelése az iskolai ellátás fókuszában című tanulmányával vett részt a konferencián.         

Polgár Csenge (Szociológia MA) Elvándorlás és identitásőrzés. A rendszerváltás után Kaliforniába kivándorló magyarokkal készített narratív interjúk alapján című tanulmányával vett részt a konferencián.

Németh László (Szociológia BA volt hallgató) A Bős-Nagymarosi Vízlépcső tervezetének hatása a helyi társadalomra – Pilismarót és Dömös esete című tanulmányával vett részt a konferencián.

A sikeres szereplésért és a nagyszerű helyezésekért, díjakért szeretettel gratulálunk a résztvevőknek és felkészítő tanárjaiknak!

A résztvevők beszámolói a konferenciáról az alábbiakban olvashatók:

„Számomra az OTDK volt az első olyan megmérettetés, ahol először kerültem a megszokott komfortzónámon kívül, olyan szituációban bontakoztathattam ki magam, amellyel eddig még nem találkoztam. Úgy gondolom részt venni egy ilyen eseményen már önmagában is győzelem, olyan tapasztalatokra tehet szert a hallgató a konferencián, amely később megalapozhatja a pályafutását, egy lépcsőfokot jelenthet a tudományos élet világa felé.

Az idei OTDK rendhagyó módon, online keretek között zajlott, a résztvevőknek így nem csak az általános izgalommal kellett megküzdeniük, hanem uralniuk kellett a helyzetből fakadó problémákat is mint internetkapcsolat gyengesége vagy esetlegesen a konferencia napján lakásfelújító szomszéd zajongása. Úgy gondolom azonban, hogy a szervezés minden erejével igyekezett kompenzálni az online tér hátrányait, én a saját tagozatomban végtelen türelmet és támogató közeget tapasztaltam az egész ülés alatt.

Az OTDK mellett szól, hogy olyan szakemberek tanácsaival és jószándékú kritikáival találkozhat a hallgató, amelyek hozzásegíthetik tézisei továbbgondolásához, a kutatási munka folytatásához. Bár a helyezés számomra hatalmas örömet jelentett, mégis úgy érzem, leginkább a bírálóim meglátásai, illetve a prezentációt követő szakmai beszélgetés adta a legtöbbet a konferencia során.

Ezúton szeretnék köszönetet mondani a kari fordulóban megfogalmazott hasznos bírálatokért Luxné Prehoda Anna tanárnőnek és Rajki Zoltán tanár úrnak, valamint témavezetőmnek Hidas Zoltán tanár úrnak, aki bátorított a TDK-ra való nevezésre, segített túllendülni a felmerülő a bizonytalanságaimon, valamint értékes tanácsokkal, útmutatásokkal látott el a felkészülés során.

Végül fontosnak tartom kiemelni, hogy az OTDK nem elsősorban verseny, sokkal inkább lehetőség bárki számára, aki elkötelezett saját tudományterülete iránt. Én mindenkit csak buzdítani tudok arra, hogy próbálja ki magát munkájával, kutatásával ebben a szakmai környezetben, mert biztosan nem tér haza üres kézzel.”

Kocsis Viktória


„A mesterképzéshez készített szakdolgozatom témájával indultam először a kari TDK-n, majd azon tovább engedve kerültem be az OTDK-ra. Előadásomhoz mindenképpen hasznos tapasztalat volt a kari TDK-n való szereplés; igyekeztem az ott kapott bírálatokat és szerzett tapasztalatokat beépíteni az országos fordulón való szereplésemre.

Annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban egyre több tapasztalatot szerezhettünk az online térben való előadásra, még mindig többlet izgalmat, aggodalmat okozhat egy online előadás megatartása. Úgy gondolom az OTDK szervezői és a tagozat bizottsága erre figyeltek, megtettek mindent az esetleges technikai hibák elhárítására, valamint megfelelő támogatást nyújtottak a hallgatók számára.

Számomra külön élmény volt a tagozat többi előadásának meghallgatása, az előadók érdekes témáinak megismerése, valamint tanulságos volt a bizottság építő jellegű kérdéseinek, hozzászólásainak megvitatása. Emellett személy szerint nekem a legnagyobb élményt az előadás utáni kritikák, észrevételek adták. Mivel úgy gondolom, hogy az egyetemet elvégezve (vagy akár az egyetemi tanulmányok közben is) fontos, hogy megismerjük a már megszokott közegen kívüli véleményeket is, és elismert kutatók építő jellegű kritikáit megfogadva és véleményeiket megismerve fejlődhessünk.

Összességében az OTDK-n való szereplés nekem pozitív élmény volt, és sokban hozzájárult szakmai fejlődésemhez, illetve kiváló lehetőséget nyújtott a dolgozatom témájának mélyebb megértéséhez.”

Michna Eszter


„Mikor témavezetőm, Kisdi Barbara először vetette fel szakdolgozati témám (O)TDK-ra való nevezésének ötletét, kissé megszeppenve álltam javaslata előtt. Egyszerre rettentem meg az előttem álló feladatok súlyától és a félelemtől, hogy munkám egyöntetű elutasításra talál és éles kritikák céltáblájává fog válni. Noha a szakdolgozatom TDK-, majd OTDK-dolgozattá alakítása valóban rengeteg munkával és belefektetett idővel járt, megdöbbenve tapasztaltam, hogy záróvizsga előtti tézisek milyen módon dőlnek meg a további kutatással, és a témába való egyre szisztematikusabb elmerüléssel, és éppen ezért az átalakítást sem szenvedésként éltem meg. Tovább megdöbbenéssel járt az is, hogy nem, hogy nem talált elutasításra, de bírálóim – legyenek ezek formálisak vagy olyan barátok és kollégák, akik informális keretek közt vették azt szemügyre – szinte egyöntetűleg elismeréssel fogadták írásművemet, illetve nagyra értékelték azt a munkát, amit a Dionüszosz és a techno – Társadalomtudományi vizsgálódások egy zenei színtéren megírásába fektettem. De talán ennél is fontosabb, hogy milyen mennyiségű és minőségű kritikai megjegyzés érte tanulmányomat. Lenyűgözőnek tartottam, hogy az „avatatlan szemek”, akik nem merültek el a techno világában, milyen érdekes kérdéseket tettek fel, hogy hogyan láttak rá azokra a hibás pontokra, amit belső szemlélőként talán soha nem vettem volna észre – ezúton is szeretnék köszönetet nyilvánítani elsősorban Kisdi Barbarának Velkey Györgynek és Hidas Zoltánnak, másodsorban a Szociológiai Intézet összes tanárának, illetve mindenkinek, aki valamilyen módon hozzájárult a dolgozat elkészültéhez. Az országos konferenciát egy hetes intenzív készülés előzött meg. Talán soha nem fektettem annyi energiát diasoraim esztétikai minőségére és felkészültségemre, mint akkor, és erre szükségem is volt, hiszen 15 percben bemutatni egy olyan témát, amivel az ezt megelőző 1,5-2 évben foglalkoztam, fogalmazzunk úgy, embert próbáló feladat. Azonban minden egyes munkával töltött perc megérte, és nem csak azért, mert II. helyezést ért, hanem mert az OTDK konferenciástul életem egyik legjelentősebb és legnagyobb élménynek bizonyult. Kiváló érzés volt a szakma azon nagyjainak, illetve hasonló érdeklődésű fiataloknak előadni, és velük beszélgetni szeretett témámról, akikkel talán sosem lett volna alkalmam – ugyanakkor álszentség lenne azt állítani, hogy az elismerő szavak és a helyezés ne esett volna jól. Így nektek is csak azt tudom ajánlani, hogy tegyétek próbára magatokat, dolgozatotokat a TDK-n, majd az OTDK-n, hiszen az nem csak akkor járhat bárminemű haszonnal, ha tudományos pályára készültök. De ki tudja? Lehet, hogy éppen ez vezet majd el titeket tudomány mezejére – s első lépésnek mindenképpen szuper lehet. Remélem, hogy 2 év múlva, a XXXVI. OTDK-n találkozunk Debrecenben, s ami a legfontosabb, immáron személyesen.”

Hannos Gábor

Események

13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
27.
2024. szept.
BTK
A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja
További események
szechenyi-img-alt