Világosító Szent Gergelytől és a görögkatolikus egyháztörténettől a modernkori krízisek eszmetörténeti jelentőségééig

2013.01.09.

Felállításának 100. évfordulóját ünnepli 2012-ben a Hajdúdorogi Egyházmegye. E jubileum  adta a november elején megrendezett kettős konferencia egyik apropóját is, amely a PPKE BTK-n évente megrendezett egyház- és rendtörténeti konferenciák sorában 2002 óta immár a 11. volt. A szervező és házigazda szerepét ezúttal is Őze Sándor vállalta, aki a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola rektorával, Véghseő Tamással közösen alakította ki a konferencia rendjét. A mintegy 5 szekcióban elhangzott 20 előadás mellett Piliscsabára érkezett a jubileum alkalmából felépített kiállítás is, amelyet a konferencia keretében helyeztek el és mutattak be az Ambrosianum két emeletén. Magyarországi és külföldi teológusok, történészek, művészettörténészek számoltak be legújabb kutatási eredményeikről, vagy adtak átfogó képet a már kiforrott munkáikról. Külön blokk született a magyarországi és erdélyi egyháztörténet egy kiemelkedő jelentőségű területéről, a keleti kereszténység kérdésköréhez tartozó örmény katolikusokról is, így a hagyományosan római katolikus – görög katolikus – ortodox vizsgálati tengelyt remekül kiegészítette és tágabb, világegyházi kontextusba helyezte az örményeket bemutató négy előadó.

A görögkatolikus vonatkozású előadások után konferencia második napján az Eszmetörténeti Doktori Iskola egykori és jelenlegi hallgatói, oktatói, valamint a más intézményekből érkező történészek és doktoranduszok szerepeltek. A napjainkban egyre népszerűbb kora újkor-történet és a modernkor adta a közel negyven előadás két súlypontját, így a párhuzamosan futó két szekció is főként ezek köré épült. Apokaliptikus hagyományokról, XVI–XVIII. századi művelődéstörténetről, egyháztörténetről és kora újkori politikai eszmetörténetről szóló előadások mellett olyan témák is szóba kerültek, mint a két világháború közötti magyar és egyetemes történelem egyes kérdései, a Kádár-kori Eötvös Kollégium, vagy a krízisek hatása napjaink világpolitikájára. A két hangsúlyos érdeklődési kör azonban egyáltalán nem tette beszűkültté a konferenciát, éppen ellenkezőleg: a témák megközelítési módjának köszönhetően minden előadás hozzájárult egyetemes eszmetörténeti ismereteink bővüléséhez, amit segített az egyes előadások után kialakult élénk, termékeny vita és párbeszéd is.

Az előadások írott változata reményeink szerint tavasszal könyvvé formálódik, és hamarosan újabb kötettel gyarapszik majd az Eszmetörténeti Műhely kiadványainak sora. A konferencia megszervezésében és gördülékenységében a már említett szervezők és társszervezők mellett hatalmas segítséget jelentett Kiss Kornélia, Bencsik Renáta és Szerencsés Gabriella aktív tevékenysége. A konferencia intézményi hátterét köszönjük Botos Máté dékán úrnak és az Eszmetörténeti Műhely vezetőjének, Fröhlich Idának.

Szerző: Bojtos Anita

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt