Miklós Árpád János

2025.05.18.

Miklós Árpád Jánosnak hívnak. 1943. február 2-án születtem, 82 éves nyugdíjas vagyok. A Budapesti Műszaki Egyetemen végeztem Mérnök Szakon 1966-ban.

1982-ben Vízgazdálkodási szakmérnöki képesítést is szereztem.  Aktív időszakom alatt (42 éven keresztül) tervezőként dolgoztam a MÉLYÉPÍTÉSI TERVEZŐ VÁLLALAT-nál különböző beosztásokban.

1970-ben megnősültem, két gyermekünk született, egy fiú (jelenleg szoftverfejlesztő mérnökként dolgozik az Egyesült Államokban) és egy leány, aki a növénytermesztés területén dolgozik. Három unokám van.

Szabadidőmben rendszeresen sportoltam, elsősorban úszni szerettem. 60 éves koromban először úsztam át a Balatont Révfülöp és Balatonboglár között. Ezt később még tizennégyszer megismételtem. Ez a szenvedélyem máig megmaradt, hetente négy alkalommal járok uszodába úszni jelenleg is. Ezen kívül szeretek olvasni, sakkozni, kerékpározni és színházba járni, a Budapesti Operett Színházba jelenleg is bérletünk van. Esténként általában a televíziót nézem. Elsősorban a Hír TV-t, de rendszeresen nézem a különböző sportközvetítéseket is.

Korábban nem jártam rendszeresen ismeretterjesztő előadásokra, csak alkalmanként, például a MTA által hirdetett előadásokra.

A PSZE kurzusain 2015. évtől veszek részt megszakítás nélkül. A PSZE létére és a kurzusaira a lányom hívta fel a figyelmemet még a 2014. évben. Első évben pszichológiára és művészettörténetre jelentkeztem. Utána a pszichológia helyett a történelmet választottam. Azóta is minden félévben a művészettörténeti és a történelem kurzusokra jelentkeztem és járok jelenleg is.

A történelem iránt tartós érdeklődésem volt és van, a művészettörténetet a PSZE kurzusai során kedveltem meg, elsősorban Dr. Szakács Béla Zsolt egyetemi tanár úr kiváló előadásai következtében.

Az elmúlt tíz év során nagyon sok kiváló előadást hallottam, ezek közül kiemelnék néhányat:

A művészettörténet területén:

  • A rejtőzködő Budapest, építészeti értékek az Ókortól napjainkig.
  • A felvidéki építészet évszázadai.
  • A császárváros évezredei – Bécs építészete.
  • Párizs műkincsei: múzeumi kalandozások.

A történelem területén:

  • Jézus Krisztus világa – Palesztina Jézus korában.
  • „Saját gyermekeit felfaló Szaturnusz”, avagy a Nagy Francia Forradalom.
  • Az amerikai évszázad és ami mögötte van: az USA történelmének csomópontjai.
  • A budavári palota évszázadai.

Az előadók közül kiemelném az alábbiakat:

  • Szakács Béla Zsolt
  • Kőszeghy Miklós
  • Botos Máté
  • Pintér Károly
  • Szovák Kornél

A magas szintű, rendszerezett ismeretszerzést, illetve az idős koromban való tanulást igen hasznosnak és szükségesnek tartom a szellemi frissesség szinten tartása érdekében.

Fontosnak tartom a kortárs közösségben való művelődést. Ezt nagy mértékben segítik a magas színvonalú előadások, amelyekben hétről hétre részem lehet.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem tevékenységét korábban nem ismertem, mivel a mérnöki, műszaki szakterületen tanultam és később dolgoztam. Az elmúlt tíz év alatt sikerült betekintést nyernem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának tevékenységébe és elismerésemet nyerte el az ott folyó munka, tanítás és ismeret átadás módja.

A baráti és ismeretségi körömben gyakran szóba hozom a PSZE tevékenységét és javaslom, hogy kapcsolódjanak be az itteni tanulásba.

Amikor fiatalokkal találkozom nekik is pozitívan nyilatkozom a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről és javaslom, hogy oda jelentkezzenek.

Események

17.
2025. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Szent István-bazilika
További események
szechenyi-img-alt