Minden tudománynak szükségszerűen megvan a maga etikai vetülete, ilyenformán a Pázmány Péter Katolikus Egyetem is fontosnak tartja ezeknek megvilágítását – mondta el a megnyitó beszédében Dr. Kuminetz Géza, az egyetem rektora. Szavaiban utalt arra is: az etikai kutatások során nemcsak a mai szerzők gondolatait illő tanulmányozni, hanem a nagy elődök időtálló munkáit is meg kell ismernünk. „Ez a könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés igyekszik tehát a keresztény etikai felfogások közül a régit és az újabbat egyaránt bemutatni és értékelni” – foglalta össze a rendezvény fő céljait a PPKE rektora.
Az eseményen köszöntötte az egybegyűlteket Horváth György, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Etikai Bizottságának elnöke és Szatmári Péter, a Magyar Közgazdasági Társaság Felsőoktatási és Továbbképzési Szakosztályának elnöke, a Milton Friedman Egyetem rektorhelyettese is. Mindketten üdvözölték és hiánypótlónak nevezték az eseményt.
Prohászka Lajos időtálló alkotása az erkölcsi tudat alakulásáról és torzulásáról
Kuminetz Géza Prohászka Lajos A mai élet erkölcse című, nemrégiben újra megjelent munkáját mutatta be, úgy is, mint a kötet bevezetőjének szerzője. Kiemelte: a neves katolikus gondolkodót a kommunista rendszer nemcsak az MTA levelező tagságától fosztotta meg, de a szellemi életébe való érdemi beleszólás lehetőségétől is. „Pedig nagyot, időtállót alkotott, úgy a neveléstudományban, mint a történelem és a kultúra bölcseletében” – fogalmazott a rektor. Prohászka ebben a munkájában az erkölcsi tudat alakulását és egyre erőteljesebb torzulását mutatja be, amely torzulás „az elmúlt évtizedekben tovább erősödött”. A művet a PPKE rektora esszének, művészi víziónak, prófétai alkotásnak nevezte, melyet a szerző tudományos alapossággal párosított össze.
Etika, mint normarend
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatóinak etika témában megjelent három munkáját is méltatták a rendezvényen. Elsőként Turgonyi Zoltán filozófus, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének munkatársa mutatta be a Birher Nándor és Ujházi Lóránd szerkesztésében napvilágot látott Etika, mint normarend című kiadványt, amely elektronikus formában is hozzáférhető. Turgonyi Zoltán elmondta, hogy a könyv egy átfogó szöveggyűjtemény, amelyben az etika történetének klasszikus szerzőitől származó írásai olvashatók. A kortárs szerzők tanulmányaira áttérve részletesen szólt Ujházy Lóránd írásáról, amely szerint a jogrendszerek és a jogintézmények napjainkra teljesen átláthatatlanná váltak, és emiatt a jogon túli, tisztán etikai tanítás jelentősége megnövekszik. „Ennek tisztázásában a vallásoknak lehet fontos szerepük, hiszen az egyházaknak vannak hagyományaik a mai globális kihívások kezelésében, úgy, mint a szegénység, az egyenlőtlenség vagy a háborúk kérdése”. Birher Nándornak ugyanebben a kötetben megjelent írásaira áttérve kiemelte: azok alapfogalmakat tisztáznak és hangsúlyozzák a három normarend, a vallás, az erkölcs és a jog világos megkülönböztetésének fontosságát.A méltatásban Turgonyi Zoltán kitért a további írásokra is: Szmodis Jenő a jog és az erkölcs humánetológiai hátterét vizsgálja, Szerletics Antal a normatív etika három irányzatáról értekezik. Miskolczi-Bodnár Péter tanulmánya a jog és erkölcs közös gyökerét és különbségeit mutatta be, Homicskó Ádám Olivér az orvosi, ügyvédi, ügyészi és közszolgálati etika területét, Domonkos László, Kovács Diána és Nagy Erika írása az üzleti és a gazdasági etika problémakörével foglalkozik, Knoll-Csete Edit pedig a tipikus környezeti etika főbb csoportjait mutatja be.
Saját írását a végére hagyva elmondta, az a korábban megjelent, „Természetjogállam” című könyvének kivonata, a lényege pedig az, hogy a jognak tulajdonképpen a természetjoghoz kellene alkalmazkodnia.
Noszlopi László szeretet-életműve
A Noszlopi László szeretetbölcseletéről és pszichológiájáról szóló kötetet (A szeretet etikája és/vagy az etika szeretete: Noszlopi László (1901–1990) szeretetbölcselete és pszichológiája) Frenyó Zoltán, a PPKE BTK oktatója mutatta be. A Noszlopi-féle könyv 80 esztendővel az első, 1944-es kiadás után tavaly jelent meg újra, az azt bevezető 37 oldalas tanulmány pedig Kuminetz Géza munkája. „Egy olyan könyv, amely igazán fontos és méltó témáról beszél. (…) Az a nemzedék, amelynek Noszlopi László tagja volt, még számos ilyen súlyú, valóságos témát tárgyaló művet mert felvállalni” – fogalmazott. Az író személyére is kitért: mint fogalmazott, olyan elődünk, „aki köztünk élt, de csendesen, mellőzve, kirekesztve”. Kiemelte: Noszlopi szinte teljes életműve a szeretet, a személyiség, a jellem, a világnézet, az emberismeret, a kultúrfilozófia témái körül mozog.
Báró Brandenstein Béla Etikája
A Brandenstein Béla legfontosabb művéről, az Etikáról szóló Kuminetz-kötet (A teremtés rendjének fenntartója és valódi kibontakoztatója a jó, vagyis az igaz ember: Brandenstein Béla etikája) bemutatását dr. Botos Máté docens, tanszékvezető végezte. Felidézte Brandenstein élettörténetét, aki a kommunizmus idején Ausztriába volt kénytelen menekülni családjával, Magyarországon pedig megfosztották minden címétől, akadémiai tagságától, publikációs lehetőségeitől – de fölépítette magát külföldön, illetve jelentős szerepet vállalt a Szabad Európa Rádió létrehozásában is. A könyv lényegi mondanivalójából kiemelte azt: „Aki erényesen él, az etikusan viselkedik, és bármilyen mérce szerint pozitívan bírálható el. Aki mindezt egy másokért szóló áldozatnak tudja alárendelni, az az erényt hősiesebb fokon gyakorolja, mint aki csak magára fordítja a figyelmünket.”
Hiánypótló munka a katolikus szociális gondolkodásról
Fiáth Attila, a PPKE tudományos főmunkatársa Botos Máté hiánypótló munkáját méltatta, amely a 19. század végén kibontakozó katolikus szociális gondolkodás, az ún. Fribourgi Unió (Szociális és Közgazdasági Tanulmányok Katolikus Uniója) alapvető forrásait tárja az olvasó elé (De la bonne monnaie. Documents originaux de « l’Union catholique des études sociales et économiques » de Fribourg 1884–1903). A rendhagyó bemutatón a szerzőt is megszólította, aki szerint nemcsak a baloldal számára elfogadhatatlan a kapitalizmus azon sajátossága, hogy dehumanizálja a társadalmat vagy az adott termelési folyamatban résztvevőket, hanem a konzervatívok is ugyanígy gondolták. Mint kifejtette: általában úgy tekintünk a konzervatívokra, mint akik megőriznek különböző dolgokat – azaz konzerválni akarnak. Azonban valójában restaurálni kívánnak, vissza szeretnék állítani azt, ami jó volt.
„Veszedelmes űr” az etikában
Birher Nándor a könyvbemutató-sorozatot lezáró gondolataiban kiemelte: kevesen tudnak különbséget tenni az etika és a moralitás között, azonban a jelenlévők „avatott és jó szakemberei a témának”, és az űr szimbolikus kitöltésében segítenek. Veszedelmesnek nevezte ezt az űrt, mint kifejtette, előbb a vallást, majd az etikát, a jogot irtják ki – márpedig ezek nélkül mi magunk sem tudunk működni. A nap folyamán méltatott könyvek ezeket az értékeket megfelelő kontextusba helyezik, így segítenek nekünk. Ferenc pápa szavait előtérbe hozva úgy fogalmazott: ez a gazdaság öl, a mesterséges intelligencia korában pedig csak a költészet és a szeretet menthet meg bennünket.
Kerekasztal-beszélgetés az üzleti etikáról
A könyvekben foglaltak gyakorlati megvalósításáról – a rendezvény lezáró etapjában – egy vállalati kerekasztal-beszélgetésen értekeztek az üzleti etika ismerői, Bácsfalvi András (EY) vezetésével. A CIB Bank képviseletében dr. Takács Éva úgy fogalmazott: egy kompetens vezető érzi az üzleti etika fontosságát. Benkóczy Máté, az egyházi tulajdonú Servitor Kft. vezetője azt emelte ki, hogy az etikus működés a jó üzletkötéshez elengedhetetlen; az RTL képviseletében pedig Vaskeba Erik mondta el, hogy az a közösség, amely tartalmat állít elő, részletes iránymutatásban kell részesüljön, mert fontos, hogy a bemutatott tartalom hiteles tudjon maradni. Juhász Laura, a Schneider Electric részéről az etikai alapvetéseket a magánéletben működő erkölcsi iránytűhöz hasonlította és kiemelte az etikai kódex jelentőségét; Tölgyes Katinka (MVM) pedig úgy vélte, a legtöbb üzleti szervezet a sokat emlegetett compliance nélkül is fontosnak tartja az üzleti etikát – de ha nincs compliance, akkor nincs felelőse sem a témakörnek.