A magyar őstörténet és a Krím-félsziget régészete új megvilágításban

2024.07.01.

Dr. Türk Attila új, hiánypótló könyveiben a korai magyar történelem és a Krím-félsziget középkori régészeti kutatásainak legújabb eredményeit mutatja be, gazdag forrásanyaggal és friss szemlélettel.

 

Türk Attila: Az Uráltól a Kárpátokig. Régészet és korai magyar történelem (From the Urals to the Carpathians. Archaeology and history of early Hungarians).

A korai magyar történelem történeti és régészeti kutatásában a kezdetektől fontos szerepet játszott a Kazár Kaganátussal és a szaltovói régészeti kultúrkörrel való kapcsolat kérdése, melyről a kötet első fele szól. A vonatkozó írott és tárgyi források összegyűjtésétől és összevetésétől remélhetjük ugyanis leginkább eleink kelet-európai vándorútjának és szállásterületeinek meghatározását.

A kiadvány második felében a kelet-európai kora középkori régészeti hagyaték friss gyűjtését és modern szemléletű áttekintését kapja az Olvasó.  A több mint 500 oldalas kötet 148 db, többnyire színes képtáblával, 81 oldalnyi bibliográfiával és 18 oldalas angol nyelvű összefoglalóval tekinti át napjaink ismeretanyagát a korai magyar történelemről, az Uráltól egészen a Kárpátokig.

A kötet elérhető a kari OMP felületen, ide kattintva.

 

Türk Attila: A Krím félsziget régészete a késő antikvitástól az érett középkorig (Kr. u. 6–11. század) (The archaeology of the Crimean Peninsula from Late Antiquity to the Middle Ages [6–11th centuries AD])

A Krím-félsziget egyedülálló szerepet töltött be Kelet-Európa késő antik és kora középkori történetében. A félsziget földrajzilag átmenetet képez a Fekete-tenger mediterrán éghajlatú déli partvidéke és az északi sztyeppei területek között, ami kulturálisan a késő antik-bizánci és a sztyeppi nomád kultúrák találkozásában és egymásra hatásában jelentkezett. Sajnos a térség történetéről és régészetéről eddig magyar nyelven nem állt rendelkezésre megfelelő mennyiségű és minőségű szakirodalom.

A Krím-félsziget késő antik és kora középkori emlékeiről szóló jelen kötet tehát mindenképpen hiánypótló munka. A Kárpát-medence népvándorlás kori története és régészete, valamint a korai magyar történelem folyamata sem érthető és ismerhető meg igazán ezen régió tanulmányozása nélkül. A 180 oldalas kötet 100 db, többnyire színes képtáblával, elsősorban a hazai régészek számára fontos tipokronológiai áttekintésekkel segíti a magyar régészek és érdeklődők munkáját.

A kötet elérhető a kari OMP felületen, ide kattintva.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt