A magyar őstörténet és a Krím-félsziget régészete új megvilágításban

2024.07.01.

Dr. Türk Attila új, hiánypótló könyveiben a korai magyar történelem és a Krím-félsziget középkori régészeti kutatásainak legújabb eredményeit mutatja be, gazdag forrásanyaggal és friss szemlélettel.

 

Türk Attila: Az Uráltól a Kárpátokig. Régészet és korai magyar történelem (From the Urals to the Carpathians. Archaeology and history of early Hungarians).

A korai magyar történelem történeti és régészeti kutatásában a kezdetektől fontos szerepet játszott a Kazár Kaganátussal és a szaltovói régészeti kultúrkörrel való kapcsolat kérdése, melyről a kötet első fele szól. A vonatkozó írott és tárgyi források összegyűjtésétől és összevetésétől remélhetjük ugyanis leginkább eleink kelet-európai vándorútjának és szállásterületeinek meghatározását.

A kiadvány második felében a kelet-európai kora középkori régészeti hagyaték friss gyűjtését és modern szemléletű áttekintését kapja az Olvasó.  A több mint 500 oldalas kötet 148 db, többnyire színes képtáblával, 81 oldalnyi bibliográfiával és 18 oldalas angol nyelvű összefoglalóval tekinti át napjaink ismeretanyagát a korai magyar történelemről, az Uráltól egészen a Kárpátokig.

A kötet elérhető a kari OMP felületen, ide kattintva.

 

Türk Attila: A Krím félsziget régészete a késő antikvitástól az érett középkorig (Kr. u. 6–11. század) (The archaeology of the Crimean Peninsula from Late Antiquity to the Middle Ages [6–11th centuries AD])

A Krím-félsziget egyedülálló szerepet töltött be Kelet-Európa késő antik és kora középkori történetében. A félsziget földrajzilag átmenetet képez a Fekete-tenger mediterrán éghajlatú déli partvidéke és az északi sztyeppei területek között, ami kulturálisan a késő antik-bizánci és a sztyeppi nomád kultúrák találkozásában és egymásra hatásában jelentkezett. Sajnos a térség történetéről és régészetéről eddig magyar nyelven nem állt rendelkezésre megfelelő mennyiségű és minőségű szakirodalom.

A Krím-félsziget késő antik és kora középkori emlékeiről szóló jelen kötet tehát mindenképpen hiánypótló munka. A Kárpát-medence népvándorlás kori története és régészete, valamint a korai magyar történelem folyamata sem érthető és ismerhető meg igazán ezen régió tanulmányozása nélkül. A 180 oldalas kötet 100 db, többnyire színes képtáblával, elsősorban a hazai régészek számára fontos tipokronológiai áttekintésekkel segíti a magyar régészek és érdeklődők munkáját.

A kötet elérhető a kari OMP felületen, ide kattintva.

Események

02.
2024. dec.
BTK
PPKE BTK HÖK x Cipősdoboz Adománygyűjtés
Danubianum
02.
2024. dec.
BTK
Adventi események a PPKE BTK-n
Danubianum, Iohanneum, Sophianum
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
Sophianum 108
04.
2024. dec.
BTK
Zöld börze
Danubianum aula
04.
2024. dec.
BTK
Középkori Esték/Latinitas Hungarica
Danubianum 317
05.
2024. dec.
BTK
M.I.-t használsz a csoportodban? A mesterséges intelligencia lehetőségei a köznevelésben
Iohanneum 213
További események
szechenyi-img-alt