A Pázmánynak fontos szerepe van az örmény-magyar kapcsolatok helyreállításában

2023.02.21.

A tudomány és a vallás tartotta a lelket a magyar-örmény kapcsolatokban a két ország közötti elhidegülés elmúlt egy évtizedében. A cikk az MCC-ben rendezett kerekasztal-beszélgetés alapján készült.

Tavaly decemberben államközi megállapodás jött létre az örmény-magyar diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról. Mint ismert, Örményország 2012-ben szakította meg diplomáciai kapcsolatait hazánkkal, miután Magyarország átadta az ún. „baltás gyilkost” Azerbajdzsánnak, aki Budapesten gyilkolt meg egy örmény katonát álmában. Több mint egy évtized elmúltával a diplomáciai kapcsolatok helyreállításán túl új lehetőségek nyílnak a kereskedelmi, kulturális, oktatási és turisztikai együttműködések előtt is. Ez a fordulat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem szempontjából azért rendkívül fontos, mert a közép-európai régióban egyedül itt működik Armenológiai Tanszék, amely a két állam közötti hűvös viszony idején a kapcsolatok egyedüli hivatalos fórumát jelentette, így a tudománydiplomáciai siker elvitathatatlan.

A diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének apropóján a Matthias Corvinus Collegium nemrég kerekasztal-beszélgetést rendezett, amelyen a meghívott beszélgetőpartnerek Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Üldözött Keresztényeket Segítő Programokért Felelős Államtitkárság vezetője, valamint Kovács Bálint egyetemi docens, a PPKE BTK Armenológiai Tanszékének vezetője voltak. 

A nagy érdeklődés mellett megrendezett eseményen a beszélgetőpartnerek elsőként áttekintették a magyarországi örmények történetét, kiemelve azt, hogy az örménység Magyarországon nemzetiségként ma is jelen van és ez fontos kapcsolódási pont a két  ország között. Kovács Bálint kiemelte, hogy a két ország a Szovjetunió és a kommunizmus összeomlása után létesített diplomáciai kapcsolatot egymással, amely – önálló külképviselet híján – a bécsi örmény és a tbiliszi magyar nagykövetségeken keresztül működött. A bilaterális kapcsolatok színterét pedig elsősorban különböző parlamenti és kormányzati delegációk kölcsönös látogatása jelentette. Kiemelte Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének 2011-es örményországi látogatását, amelynek során az örmény genocídium emlékművénél fát is ültetett a házelnök.


Kiállítással a megbékélésért

Azbej Tristan a két ország közötti, egy évtizedig tartó elhidegülés idejét úgy jellemezte, hogy az alatt is voltak olyan események mindkét oldalon, amelyek afelé mutattak, hogy a megbékélésnek egyszer el kell jönnie. Ebben nagy szerepe volt és van az üldözött keresztényeket megsegítő államtitkárságnak. A politikus elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum 2018-ban megnyílt, Kereszt-tűzben című, a keresztényüldözésről szóló tárlatának számos darabját az államtitkárság szolgáltatta. Ezek között az egyik első olyan tárgy, amit az üldözött keresztény közösségektől kaptak ajándékba, éppen a szíriai örmény keresztény közösségtől származott. Ez egy szentségtartó volt, amelyet az Iszlám Állam terroristái meggyaláztak, megrongáltak. A tárlat többek között Münchenben, Rómában és New York-ban is bemutatkozott, és jelentős hatást gyakorolt abban a tekintetben, hogy a keresztényüldözés jelensége nagyobb figyelmet kapjon. 

Kovács Bálint elmondta, az örményekben ellenérzés alakult ki a magyarokkal szemben az úgynevezett „baltás ügy” következtében, éppen ezért nem volt egyszerű a kapcsolatok újrafelvétele. Mint rámutatott, több kiállítást is szerveztek 2012 után, így az erdélyi örmény kultúrát bemutató kiállítást a Budapest Történeti Múzeumban 2013-ban. De az örmény genocídium száz éves évfordulójára az OSZK-ban 2015-ben megszervezett tárlat is fontos lépés volt. Olyan áttörő eredményt mégsem sikerült velük elérni, amely a diplomáciai kapcsolatok azonnali felvételéhez vezetett volna. A tanszékvezető elmondta, hogy a Pázmányról több tanulmányi látogatást is tettek Örményországba és Hegyi-Karabahba, így az egyetemmel szemben megvolt egy alapvetően pozitív hozzáállás Jerevánban. Ilyen körülmények között alakult meg az önálló örmény tanszék 2016-ban a Pázmányon, a hiányzó diplomáciai kapcsolatok ellenére egy nagyon fontos tudománydiplomáciai fórum, kapocs jöhetett létre a két ország között. Kovács Bálint elmondta, hogy a jereváni partneregyetemmel való kapcsolat felvételekor az örmény fél külön dokumentumot kért arra vonatkozólag a Pázmánytól, hogy az egyetem nemcsak katolikus, de hogy alapítását a Katolikus Nevelés Kongregációja – tulajdonképpen a Vatikán szavatolja. A vatikáni-örmény kapcsolatok ugyanis egyre erősödtek és erősödnek – Ferenc pápa 2016 júniusában Örményországban járt – ebben a helyzetben tehát rendkívül pozitív együttható volt a Pázmány katolikus mivolta, amely olyan erős alapot jelentett, amelyre a bilaterális kapcsolatok szoros együttműködésben az államtitkársággal később támaszkodni tudtak. Külön kiemelendő Erdő Péter bíboros úrnak a támogatása, aki mind a magyar-örmény kapcsolatokat, mind az Armenológiai Tanszék ügyét kiemelt figyelemmel kíséri, valamint Budapesten örmény rítusú katolikus plébániai is működik – összegzett az egyetemi oktató. 


Vallás- és tudománydiplomácia kéz a kézben

Azbej Tristan a vallásdiplomáciát említette mint azt a tevékenységet, amit az elhidegülés tíz éve alatt az államtitkárság az örmény-magyar kapcsolatok irányában folytatott. Itt emelte ki, hogy Szíriában a magyar kormány segítségével építettek újjá egy, az örmény apostoli egyház által működtetett, a harcokban lerombolt iskolát, de a például a libanoni örmény egyházzal is együttműködnek a humanitárius válság enyhítése érdekében. Szoros a kapcsolat az örmény katolikus egyházzal is: nemrégiben Rafael Péter Minászján libanoni örmény katolikus pátriárka járt Budapesten aki megáldotta az örmény katolikus közösség új kulturális és oktatási célú helyiségeit a lelkészség budapesti, Orlay utcai épületében, amelyet a Hungary Helps támogatásával újítottak fel.

A tudomány- és vallásdiplomáciával előkészített államközi kapcsolatokban a legjelentősebb előrelépést 2021-ben Semjén Zsolt kormányfőhelyettes örményországi látogatása jelentette – emelte ki Kovács Bálint.

A látogatás eredményeként pedig Magyarország miniszterelnöke személyesen járt közben Azerbajdzsán elnökénél, hogy a 2021-es háború után hadifogságba került örmény katonák közül az ország szabadon engedjen néhányat. Ezt a feladatot Magyarország 2022 végén, a karácsony utáni napokban teljesítette.  A hadifoglyok visszaszállítása az örmény karácsony – január 6. – előtti napokban történt, így különösen is megható pillanatoknak lehettünk szemtanúi a Jerevánba való landolás után. Ugyanezen a napon érkezett 100 ezer adag AstraZeneca koronavírus elleni vakcina Örményorszába szintén Magyarország adományaként. Ez tekinthető a diplomáciai kapcsolatok tavaly decemberi helyreállítása közvetlen előzményének, amely Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktornak köszönhető – hangsúlyozta Azbej Trisztán.

Az államtitkárság által képviselt egyházdiplomácia és a Pázmány által képviselt tudománydiplomácia így gyakorlatilag egymást támogatták. A beszélgetésen mindkét fél kifejezte reményét, hogy a két ország közötti helyzet normalizálódásával megerősödhetnek, kibővülhetnek a kétoldalú kapcsolatok, a kereskedelem, a légi közlekedés mellett különös tekintettel a kulturális és oktatási szempontokra is.

Azbej Trisztán hozzáfűzte, hogy az Ösztöndíj Keresztény Fiataloknak program keretében minden évben számos örmény fiatal folytathat a Pázmányon angol nyelvű tanulmányokat, amely hozzásegíti a fiatalokat ahhoz, hogy nálunk tapasztalatokat szerezve hazatérjenek hazájukba és közösségeikben tevékeny szerepet tudjanak vállalni. Kovács Bálint kiemelte, hogy Magyarországon a XIX. század óta nagy álom volt egy armenológiai tanszék létrehozása, és ez 2016-ban végre megvalósulhatott a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. "Hitvallásunk, hogy egy olyan modern tudományos műhelyt hozzunk létre, ahol a magyar hallgatók megtanulva –  az örmény hallgatók pedig magukkal hozva az örmény nyelvet, regionális ismereteiket – olyan gondolkodási és elemzési struktúrákat tudnak megtanulni, amely által lehetővé válik számukra a 21. századi nyugati tudományos diskurzusba való bekapcsolódás is." – fogalmazott a tanszékvezető.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt