A Szent István Bazilikában tartottuk a diplomaátadót

2023.02.27.

2023. február 25-én, szombaton délelőtt a Pázmány BTK 108 alap- és mesterképzést végzett hallgatója foglalta el az első padsorokat a Szent István Bazilikában. A hálaadással és a békéért való imádsággal egybekötött ünnepségen címzetes oktatói kinevezéseket is átadott az intézmény vezetése. A diplomaátadón a kétszáz hozzátartozó és több oktató mellett részt vett Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár, Hegyi László egyházi felsőoktatási és szakképzési intézmények fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, valamint Schanda Tamás, a köztársasági elnök kabinetfőnöke.

A PPKE rektora, Kuminetz Géza a diplomásokat köszöntve elsőként a hála érzéséről beszélt. "Megszolgálhatatlan az, amit (az egyetemi évek alatt) kaptunk, ám mégis valamiképp meg kell hálálnunk, értékessé tett-lett lényünket, nemes egyéni és nemzeti céljaink szolgálatába kell állítanunk." Mint kifejtette, az értelmiségi ember közvetítői küldetése négyféle elhivatottságban gyökerezik: van benne valami a misztikusból, a prófétából, a papból és az írástudóból is. Szavai szerint azért fontos ez a fajta közvetítői küldetés, mert egy társadalom életének minőségét főként a vallási és világi vezetőinek és értelmiségének minősége adja. "Ha nincsenek igazi misztikusok, akiknek óriási vallási élménye felrázza embertársaikat, a vallásosság és a kultúra ellaposodik. Ha nem égnek köztünk a prófétai szavak, a vallásosság és a civilizáció külsőségek megtartásává, szórakoztatóiparrá fajul. Ha a papság nem az emberek vallási tevékenységét mozdítja elő, ha a tudomány szentélyének lángját nem az igazság szeretetével szítják, akkor bizony az ember méltósága lesz torzóvá. Ha pedig az írástudók az eredeti misztikus élmény virágpompáját száraz virággá változtatják, a vallás és a tudomány elveszíti vonzó, mozgó, életet kibontakoztató erejét." - fogalmazott az egyetemi vezető.

A rektor a béke fontosságára is felhívta a figyelmet. Mint mondta, kitartóan kell keresni a békéhez vezető utat. "Még egy igazságtalannak tekinthető béke is elviselhetőbb körülményeket biztosít, mint egy igazságosnak mondott háború." Úgy folytatta, hogy az emberiség mintha képtelen lenne tanulni e tekintetben. "Valahogy mindig sikerült rávenni az embereket arra, hogy manipuláció, gyűlöletkeltés révén elpusztítandó ellenséget lássanak mindazokban a csoportokban, akik nem az ő csoportjuknak a tagjai."

Ez ellen egyetlen ellenszer létezik: egy erkölcsi kódex megalkotása, amelyre Szent-Györgyi Albert hívta fel a figyelmet. Ám ez a kódex kétezer éve létezik már, mégpedig a Krisztus által deklarált Isten- és emberszeretet, az általa megerősített Tízparancsolat. Ennek a kódexnek a kötelező mivoltára kell embertársainkat megtanítani, és akkor eg jobb világ virrad ránk - zárta beszédét Kuminetz Géza.

Hankó Balázs államtitkár az értékközpontúságnak a tudományban való középpontba helyezéséről, ennek fontosságáról beszélt. Mint mondta, a felsőoktatás most zajló modellváltása többek között ezt a célt is szolgálja. Hozzátette, hogy 2030-ra a kormány el szeretné érni, hogy a világ legjobb száz egyeteme között legyen legalább egy magyar, illetve az Európai Unió első száz egyetemébe is bekerülhessen egy hazai felsőoktatási intézmény, valamint az innováció élvonalába tartozzanak a magyar egyetemek. Kiemelte, ma az országban 30 ezer hallgató tanul egyházi fenntartású felsőoktatási intézményekben, közülük minden 4. pázmányos diák.

Birher Nándor, a BTK dékánja köszönetét fejezte ki Erdő Péter bíborosnak a támogatásáért, valamint Mohos Gábor segédpüspöknek, a Bazilika plébánosának, hogy lehetővé tette az egyetemi ünnep megszervezését ezen az illusztris helyszínen. Beszédében kiemelte, hogy milyen kivételes lehetőség a diplomát szerzők számára a bazilikában átvenni a képesítést igazoló oklevelet. "A bazilika a hazai kereszténység központja, ahol az országalapító Szent István jobbját is őrzik. Ezen a helyen a most végzett bölcsészeink és társadalomtudósaink közvetlenül kapcsolódnak bele hazánk szép, nehéz és áldott történelmébe." A dékán is kitért a hála, a köszönet fontosságára: "Legyenek nagyon hálásak azoknak, akik idáig segítették önöket. A szüleiknek, nagyszüleiknek, a mestereiknek és tanáraiknak. Mindig legyenek ők ott az Önök lelkében."

A beszédek után következett a címzetes egyetemi kinevezések hivatalos és ünnepélyes átadása. Címzetes egyetemi tanári címében részesült Dr. Barna János anatómia professzor, a Pázmány Pszichológia Intézetének oktatója. Címzetes egyetemi docens címben részesült a Pázmány Nemzetközi és Politikatudományi Intézetének három oktatója, Gáspár Ágnes protokollszakértő, Schanda Tamás politológus és Szilágyi Zsolt Kelet-Ázsia-kutató. Az ünnepségen Homor Lajos a PPKE legmagasabb rangú elismerését, a Pázmány Emlékérmet vehette át szeretettel és önzetlenséggel végzett oktatói munkájáért. Az ő nevéhez fűződik az esztergomi Vitéz János Tanítóképző Főiskola integrálása a Pázmány Péter Katolikus Egyetembe.

A ceremónia után a frissdiplomásokról a Bazilika főlépcsőjén készült közös fénykép.

Kuminetz Géza, egyetemünk rektorának beszéde itt olvasható.

Birher Nándor, karunk dékánjának beszéde itt olvasható.

Az eseményen készült fényképek itt érhetők el.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt