Az ember a szenvedésben is megnemesedhet

2022.09.14.
A Sárga csillag fénye címmel nyílt kiállítás a Pázmány BTK épületében Robert O. Fisch emlékére

A Budapesten 1925-ben született gyermekorvos – aki túlélte a náci koncentrációs tábort – 1957-ben távozott az Egyesült Államokba, majd a Minnesotai Egyetemen szerzett professzori címet. Amikor a kiállítás gondolata megszületett, még senki nem gondolta, hogy Robert. O. Fischt éppen a megnyitó napján helyezik örök nyugalomra Budapesten. 

Az orvoslás mellett képzőművészettel is foglalkozott, rajzai egy 1998-ban megjelent, a műveket bemutató A Sárga Csillag fénye című könyvben jelentek meg. Most ezek láthatók a BTK kiállításán, Fisch hozzájuk fűzött gondolataival. Könyvéről a szerző a következőket mondta: „…kísérlet az érzelmek leírására, kiáltás az éjszakába, egyszersmind a remény felvillanása a sötétségben. Amire emlékeztetni szeretnék, az nem a szörnyűség, hanem az emberi erényből fakadó szépség, és a szenvedésben megteremtett szellem megvilágosodása.” A kiállítás megnyitóján ennek szellemében hangzottak el Robert Fisch életútját, munkásságát méltató beszédek.

img_5368.jpg

Kuminetz Géza rektor atya a megbocsájthatatlanság, a gyűlölet, a bosszú és az ezeken felülemelkedő emberi magatartás erőterében idézett olyan közép-európai személyiségeket, akik arra figyelmeztetnek, hogy a túlélők „bocsássanak meg a velük kegyetlenkedőknek, mert a gyűlölet nemcsak a gyűlölet tárgyát, hanem az alanyát is fölemészti. Mert ez a legnegatívabb érzés, érzület, amely alattomos módon mérgezi a személyiséget, s általa a családot, a nemzetet is.” A megbocsájtás fontosságát hangsúlyozta a továbbiakban rektor atya. „Megbocsájtás esetén azt adjuk valakinek, amit nem is érdemel meg. Látható ebből, hogy a megbocsájtás a szeretet legmagasabb foka. Mindebben Istent követjük, aki felkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt.” Azt, hogy ismét fenntartás nélkül tudjunk tekinteni az ellenünk vétőkre, csak a szívből jövő bocsánatkérés és megbocsájtás adhatja meg. Kuminetz Géza emlékeztetett: a holokauszt az ateista humanizmus egyik legkíméletlenebb megnyilvánulása. Hogyan jutottunk ide? – tette fel a kérdést. „Úgy, hogy az embernek nem kellett sem az Ószövetség jóságot sugalló Istene, és nem kellett ennek a jóságnak a megtestesítője, az istenember, Jézus Krisztus királysága sem.” Az istenember helyére az emberisten került, akinél nincs igazságosság, sem bocsánat, mert az a gyengeség jele. „Csak aki megbékél a múltjával, tehet szert érzelmi stabilitásra. Akiben ugyanis béke él, az az ember elfogadja a szenvedést, megbocsájt azoknak, akik a szenvedéséért felelősek voltak, megbocsájt önmagának is, legyőzi félelmeit, s ennek nyomán végre immár az igazságosság és a szeretet útjára léphet.” Robert Fisch hat, életét mindig és egyre tudatosabban kísérő alapértéket nevezett meg. Ezek: az együttérzés, az emberek alapvető, egyenlő méltósága, a gyermekekkel való odaadó törődés, a humor, a szenvedni tudás és az emberiesség értéke minden körülmények között. Rektor atya végül figyelmeztetett: „Ma is rossz idők járnak. Az emberi kegyetlenség ma is diadalát üli. Olykor még kegyetlenebb, még irracionálisabb, mint volt a második világháború idején.” De az ember a szenvedésben is megnemesedhet, mert Krisztus a szörnyű órában is az istenség emberfeletti jóságával köt össze bennünket.

img_5387.jpg

Birher Nándor dékán a világháború, az üldözés és a táborélet felidézése után rámutatott, hogy „a háború és a halál Robert Fisch életének csak az egyik fele volt. Életének másik fele az élet szolgálatával telt, és ez az, ami igazán fontos.” Így jellemezte „Robit”, régi ismerősét: „Úgy szerette az életet, mint aki közvetlenül a Teremtőjétől leste el, mennyire szép is az élet. Mekkora ajándék, történjék bármi körülöttünk a világban.” Azok a sötét napok – írja Fisch – „nemcsak az ember sötét, hanem fényes oldalát is felszínre hozták”. A fényes oldal pedig nem más, mint a moralitás, és a moralitáshoz szorosan kapcsolódó szeretet. A szeretet tart össze bennünket, a másik ember méltóságának a felismerése – hangsúlyozta a dékán, majd emlékeztetett a vallások közötti béke fontosságára. Fischt idézte: péntekenként zsinagógába, vasárnaponként misére járt. Ebből azonban nem harag, hanem éppen az ellenkezője, nyitottság és szeretet lett. „A szeretet és a megértés összekötötte a különböző vallásokat” – írta Fisch.

img_5407.jpg

Weisz Péter, a Barankovics István Izraelita Műhely elnöke, a Bugát Pál Kórház főigazgatója a Talmudot idézte: „Minden időben és minden korban létezik 36 igaz ember, akikben benne van az Isten dicsfénye, akiért az örökkévaló fenntartja a világot, akiknek köszönhető, hogy a világ létezik. Ez a 36 ember nem a műveltsége, a tudása, hanem isteni ereje miatt igaz. Ezek közé tartozott Robert Fisch.”

img_5439.jpg

Dobos KárolyDániel hebraista, tanszékvezető a holokauszt túlélők előtt álló példaképeket említett, köztük Viktor Franklt, aki a logoterápia kidolgozóját  a háború után. (Az egyetem Szent II. János Pál Kutatóközpontja kiemelten foglalkozik Frankl munkásságával.) Edith Eger pszichológustól idézte: soha nem lehet a csüggedés a végső szó, majd Robert Fisch életfilozófiájának központi gondolatát hangsúlyozta: a reménytelenségben is a remény, az embertelenségben is az emberség a döntő.

img_5458.jpg

Schuller Ágnes gyermekorvos, az orvoskolléga és régi ismerős Fisch emberi alakját hozta közelebb, Kovács Ákos intézetvezető pedig a kiállítás tematikájához kapcsolódó, október 20-i vallásközi konferenciára hívta fel a figyelmet: Zsidóság és kereszténység – Új kulturális és vallásközi perspektívák a 21. században. „Szervezésekor még nem gondoltuk, hogy ezen a napon már emlékezni fogunk egy áldozatra, egy szép életre, egy sajátos feltámadásra” – fogalmazott az intézetvezető, majd hozzátette: Fisch mindegyik képében megtalálható ez a hármasság. Az októberi konferencia nyitógondolataként Karl Barth megállapítását idézte: „Az Ige testté, nem valamiféle általános értelemben vett testté, emberré, önmagát megalázó és szenvedő emberré lett, hanem zsidó testté. A megtestesülésről és a megváltásról szóló egész egyházi tanítás elvont, olcsó és jelentéktelen annak mértékében, mennyire kezdték mellékes és esetleges jellegzetességnek tartani ezt a tényt.”

A kiállításmegnyitón megjelentek Robert O. Fisch családtagjai és Lomnici Zoltán, az Emberi méltóság Tanácsának elnöke.

A Sárga csillag fénye kiállítás 19 képét Robert O. Fisch az Egri Egyházmegyének ajándékozta, akiktől a Pázmány Péter Katolikus Egyetem térítésmentesen kapta meg kiállításuk céljából.

Forrás: Pázmányonline

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
17.
2025. máj.
BTK
Tanártovábbképzési nap
Danubianum
22.
2025. máj.
BTK
Magyarország és az ázsiai országok kulturális, tudományos és diplomáciai kapcsolatai
Sophianum
További események
szechenyi-img-alt