Dr. habil. Csigó Katalinnal beszélgettünk a Pszichodiagnosztika Kutatócsoport nyertes pályázatáról

2024.04.09.

Jelentős támogatásban részesül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hét kiváló kutatócsoportjának projektje.

Jelentős támogatásban részesül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hét kiváló kutatócsoportjának projektje. Az örömteli alkalomhoz kapcsolódva elindítottunk egy interjúsorozatot a kitüntetett kutatócsoportok vezetőivel és munkatársaival. Záró interjúnk az Pszichodiagnosztika Kutatócsoport vezetőjével, Dr. habil. Csigó Katalinnal készült, aki a kutatócsoport megalakulásáról, jelenéről és jövőbeli terveikről mesélt nekünk.

Szeretnénk személyesen is gratulálni a nyertes pályázathoz! Mesélne nekünk a csoport megalakulásáról, valamint arról, hogy mi a kutatócsoport célja, és milyen kérdésekre összpontosítanak a kutatásaik során?

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának Pszichodiagnosztika Kutatócsoportja 2023. májusában alakult. A kutatócsoport általános célja a hazai klinikai pszichológiai gyakorlatban használt pszichodiagnosztikai mérőeszközök fejlesztése, különös tekintettel a projektív tesztekre (Rorschach-teszt), valamint új mérőeszközök validálása. A kutatócsoport specifikus célja a mérőeszközök fejlesztése a mesterséges intelligencia módszereit és/vagy értelmezési keretét felhasználva, valamint a pszichodiagnosztikai módszerek és az idegtudományi elméleti és kutatási módszerek összekapcsolása, integrálása.

A Pszichodiagnosztika Kutatócsoport szorosan együttműködik a PPKE ITK Doktori Iskolával, így kutatási programunkban Karok közötti együttműködést valósítunk meg, támogatjuk a doktorandusz hallgatók képzését, és egyben facilitáljuk pszichológus hallgatók PhD képzésének megkezdését az Egyetem keretei között.

A Pázmány BTK hároméves időtartamra szóló támogatását elnyert projektjük során milyen kutatási terveik vannak?

Kutatási pályázatunkban sine morbo és pszichiátriai betegcsoportban végzett pszichodiganosztikai méréseket terveztünk elvégezni speciális módszerekkel. A mindennapos klinikai gyakorlatban használt betegvizsgáló eljárásokat (kérdőíves és projektív tesztfelvételek) ötvözzük biomarker mérésekkel és képalkotó eljárásokkal. Vagyis, miközben a vizsgálati személy kitölt egy tesztet vagy kérdésekre válaszol, rögzítjük pl. a szívfrekvencia, bőrellenállás adatait, arckifejezése változásait, a szemmozgását, EEG-hullámait, és fMRI felvételeket készítünk. Ezekkel a mérésekkel egyrészt a betegvizsgálatban használt tesztek működési „elvét” tervezzük igazolni, másrészt a tesztek diagnosztikai relevanciájának és objektivitásának alátámasztása várható a biomarker és képalkotó adatok rögzítésétől. Emellett a tesztek innovatív fejlesztése indulhat el a mesterséges intelligencia alapú elemzések beemelésével az adatelemzések közé.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt