Hét kutatócsoport munkáját is támogatja a Pázmány BTK

2024.02.01.

Jelentős támogatásban részesül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hét kiváló kutatócsoportjának projektje. 

Jelentős támogatásban részesül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hét kiváló kutatócsoportjának projektje. 

A többszintű szakmai bírálatot is magában foglaló belső pályázati eljáráson átesett nyertesek a Pázmány BTK hároméves időtartamra szóló, nagy összegű támogatása révén lehetőséget kapnak projekttervük megvalósítására, amivel tovább bővíthetik tudományos kutatómunkájukat.

Az alábbiakban röviden bemutatjuk a kutatócsoportokat és a nyertes projektek témáit:

1. HUN-REN-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport

A kutatócsoport 2017 óta dolgozik a BÉTA projekten, mely a „Biológiai Érés és TApasztalat a serdülőkori agyi és kognitív fejlődésben" mozaikszóra épül. A csoport célja feltárni, hogyan befolyásolja az érési folyamat a serdülők kognitív és érzelmi fejlődését.

Kutatócsoport vezetője: Prof. Dr. Kovács Ilona

Projekt címe: Az akcelerált serdülőkori fejlődés agyi és viselkedéses következményei

2. Elméleti és Kísérletes Nyelvészeti Kutatócsoport

A kutatócsoport elméleti és kísérletes nyelvészeti kutatásokat végez, az emberi nyelvek rendszerszintű összefüggéseire fókuszálva. Céljuk megértetni és leírni a nyelvi jelenségeket, hozzájárulva a nemzetközi nyelvelméleti vitákhoz.

Kutatócsoport vezetője: Prof. Dr. Surányi László Balázs

Projekt címe: „Tökéletlen” nyelvi rendszerek elméleti és kísérletes nyelvészeti megközelítésben

3. Magyar Őstörténeti Kutatócsoport

A Magyar Őstörténeti és Honfoglaláskori Régészeti Tanszéken belül működő kutatócsoport gyakorlatorientált szakmai képzést biztosít hallgatóinak, támogatva ezzel az eredményes szakemberképzést. A szakmai képzés kutatási programokra épül, hazai és nemzetközi partnerintézményekkel együttműködve, erősítve a PPKE BTK kutatóegyetem jellegét.

Kutatócsoport vezetője: Dr. habil. Türk Attila Antal

Projekt címe: Modern magyar őstörténet és a keresztény magyar állam gyökere. Régészeti és interdiszciplináris kutatások 2024–2026

4. Pszichodiagnosztika Kutatócsoport

Pszichodiagnosztika Kutatócsoport célja a Pszichológiai Intézetben folyó pszichodiagnosztikai, személyiségpszichológiai, fejlődéslélektani, szociálpszichológiai kutatások támogatása, minél jobb megjelenítése.

Kutatócsoport vezetője: Dr. habil. Csigó Katalin

Projekt címe: Klinikai pszichológiai-pszichodiagnosztikai kutatás erősítése

5. Vestigia Kutatócsoport

A Vestigia Kutatócsoport a PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi karán működik, vezetője Dr. Domokos György. Céljuk az olaszországi könyvtárakban és levéltárakban XIV-XVI. századi magyar dokumentumok azonosítása, digitalizálása és kutatása.

Kutatócsoport vezetője: Prof. Dr. Domokos György

Projekt címe: A Vestigia Kutatócsoport 2023-2026 közötti kutatási tevékenységének támogatása

6. HUN-REN-PPKE-PTE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport

A kutatócsoport, mely 2012-ben alakult az egyetem Egyháztörténeti Kutatócsoportjának folytatásaként, fontos szerepet tölt be a történettudományban. Elsősorban politika-, diplomácia-, művelődés- és intézménytörténeti vizsgálatokat végez, valamint kiemelten foglalkozik a forráskiadás és feldolgozás hiányával. Fő kutatási területei a vatikáni és bécsi gyűjtemények, melyek mellett fontosnak tartja a hazai levél- és kézirattárak anyagainak elemzését is.

Kutatócsoport vezetője: Prof. Dr. Tusor Péter

Projekt címe: Vatikáni kutatások, historiográfia, egyházmegye-történet, Mohács-emlékév. Fraknói Akadémia X–XII. Nagyvárad, Kolozsvár/Gyulafehérvár, Pécs

7. Boszporusz Kutatócsoport

A kutatócsoport a Balkán, a Mediterráneum és Törökország közelmúltjával, aktuális politikai, gazdasági, társadalmi folyamataival, és jövőbeni kilátásainak vizsgálatával foglalkozik.

Kutatócsoport vezetője: Dr. habil. Szigetvári Tamás

Projekt címe: A Mediterráneum kihívásai

A Pázmány BTK által díjazott projektek ­– témájuk alapján – nem csupán hazai, de nemzetközi szinten is versenyképesek és érdeklődésre tarthatnak számot.

Gratulálunk a sikeres pályázatokhoz!

Események

13.
2024. nov.
BTK
Középkori Esték/Latinitas Hungarica
Danubianum 317
14.
2024. nov.
BTK
Nyelvelmélet és nyelvleírás
Sophianum 108
14.
2024. nov.
BTK
Irodalmi Magazin – Pázmány-lapszám bemutatója
Danubianum 504
15.
2024. nov.
BTK
Nemes Nagy Ágnes Olvasókör
Danubianum 504
15.
2024. nov.
BTK
Jeruzsálem. Egy rejtőzködő város története
Sophianum 112
15.
2024. nov.
BTK
Változások a pedagógiában – a pedagógia változása VI.
Iohanneum
További események
szechenyi-img-alt