Kafka100 címmel 2025. április 25–26. között rendezte meg első országos doktoranduszkonferenciáját az Irodalomtudományi Doktori Iskola

2025.05.07.

A kétnapos országos, interdiszciplináris konferenciára történő felhívás a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Pannon Egyetem hallgatóit szólította meg.

A konferencia nyitott volt azok számára is, akik kutatói pályára készülnek.  A 35 beérkezett absztrakt alapján összeállított programban az irodalomtudományon kívül a történelem- és jogtudomány mellett a pszichológia, a színháztudomány, valamint a film- és a képzőművészet is képviseltette magát.  A konferencia szekcióelnöki feladatait a hallgatók felkérésére a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének tanárai, irodalomtörténészei vállalták. A konferencia két napján közel száz résztvevő regisztrált.

Dobos István, az MTA doktora,
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi tanára,
az Irodalomtudományi Doktori Iskola
és
a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet vezetője

 

Dobos István köszöntőjében kiemelte, hogy a doktori iskoláknak a szakmai tanácsadás mellett a tudományszervezés is a feladata, ugyanakkor a doktoranduszok kutatói munkáját a konferenciák is jelentősen elősegítik. Erre jó példa az egyetem hallgatóinak kezdeményezésére és szervezésében megrendezett Kafka100 doktoranduszkonferencia, melyet a kezdetektől támogatott, és reményei szerint hagyományteremtő jelleggel valósult meg. A rendezvény példamutató megvalósításáért János Emília harmadéves hallgatót és csapatát illeti elismerés.

Az első nap szakmai része az Irodalomtudományi Doktori Iskola vezetőjének plenáris előadásával vette kezdetét, melyben a Kafka-értelmezés két paradigmaérvényű szemléletváltására (Gilles Deleuze et Félix Guattari: Kafka: A kisebbségi irodalomért, 1975, illetve Jaques Derrida: Előítéletek: A törvény előtt, 1982) helyezte a hangsúlyt. Ezt követően négy szekcióban tizenhat hallgató prezentálta választott témáját. Az első nap zárásaként az egyetemen működő Nemes Nagy Olvasókör a 2025. tavaszi szemeszterének (szintén Kafka-tematikájú, a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló) műhelymunkájába kapcsolódhattak be az érdeklődők.

A második napot Tüskés Gábor nyitotta meg – rövid expozéjában Kafka elbeszélői téralkotása kapcsán hangsúlyozta, hogy az kettős (urbánus és regionális) regiszteren mozog, a térstruktúra ábrázolásában pedig kirajzolódik egy rendkívüli precizitás és egy bizonytalan, homályos szegmens is (erre a legismertebb példa a labirintus).  A második konferencianapon ezt követően öt szekcióban 19 előadást hallgathattak meg a résztvevők. A konferencia szakmai munkájában a prezentációk és az előadók jól kapcsolódtak egymáshoz. A szekcióelnökök a szakmai viták során, és a szünetekben is magas szakmai színvonalú és hasznos tanácsaikkal támogatták az előadókat a további kutatói munkában, a hallgatók észrevételeikkel, kérdéseikkel segítették társaikat az általuk választott témában.

Tüskés Gábor, az MTA doktora, egyetemi tanár,
a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet
tudományos tanácsadója, osztályvezetője

 

A kétnapos eseményt összegző beszédében Dobos István kiemelte: a konferencia megmutatta, hogy Kafka milyen eleven a kortárs irodalomban, az elméleti-módszertani keretet illetően pedig a két paradigmatikus érvényű szemlélet közül inkább a Deleuze-Guattari-féle értésmód volt a meghatározó. Az Irodalomtudományi Doktori Iskola vezetője megköszönte a szervezők, az előadók és a szekcióelnökök munkáját, a konferenciát gondolatébresztő, jó hangulatú, magas szellemi légkörben, sikeresen megvalósult esemény tapasztalatával zárta.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
13.
2025. máj.
BTK
Heidegger and the Judeo-Christian Tradition
Danubianum 814
13.
2025. máj.
BTK
Médiaműhely - Könyvbemutató
Danubianum 007
13.
2025. máj.
BTK
Angol-Amerikai Intézet tanévzáró est
Danubianum 412
14.
2025. máj.
BTK
Angol Reneszánsz Kutatócsoport est
Danubianum 412
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
További események
szechenyi-img-alt