Az idei tanácskozás témája Illyés András (1639–1712) erdélyi püspök és író munkássága volt. Bár az ő tevékenysége ma már kevésbé ismert a szélesebb nyilvánosság előtt, igen nagy és sokrétű életművet hagyott hátra: prédikáció- és elmélkedésgyűjteményei, énekeskönyvei és szentéletrajzai egyaránt jelentősek: jól reprezentálják a korszak hitéletét és irodalmát is.
Az elmúlt húsz évben több monográfia és számos jelentős tanulmány született a szerző sokrétű tevékenységéről. Ugyanakkor a január 16-án megrendezett tanácskozás egyértelművé tette, hogy az életmű nagysága és sokrétű volta számos további lehetőséget (akár újabb, kritikai igényű kiadásokat) rejt magában. Az előadók – szakmájuk nemzetközi szinten elismert, kiváló képviselői, történészek és irodalomtörténészek – Illyés András munkásságának számos új aspektusát vetették fel a szerzői önértelmezéstől a zenetörténeti kutatásokig. Szóba kerültek az újonnan előkerült források és a külföldi szakirodalom friss eredményei is.
A rendezvényen tapasztalható, örvendetesen nagyszámú érdeklődő, az izgalmas szakmai viták és az újabb eredmények, valamint az ezek által inspirált, jövőbeni publikációk egyaránt azt igazolják, hogy a régi magyarországi egyházi kutatások komoly jelentőséggel bírnak az irodalom területén is. A HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport ebben kezdeményező és alakító szerepet vállal – tudományos és szakmai-közéleti szempontból egyaránt.