Kathleen E. Dubs Amerikában született, de akadémiai pályafutása első fele után Magyarországra költözött, és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, valamint a Ružomberoki Katolikus Egyetemen dolgozott 2011-ben bekövetkezett haláláig. A Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával megvalósuló projekt keretében az ő emléke előtt tisztelgünk két konferenciával és egy tanulmánykötettel. A két egynapos rendezvény közül az elsőre november 4-én került sor Ružomberokban, ennek párja volt a november 29-i budapesti rendezvény.
Mindkét eseményen elhangzottak hagyományos konferenciaelőadások, melyek valamilyen módon Kathleen E. Dubs tudományos munkásságához kötődtek, a középkori angol irodalomtól az amerikai puritanizmus hagyományain át a kortárs fantasy műfajáig, középpontban J. R. R. Tolkien életművével. Sor került emellett kerekasztalbeszélgetésekre is, ahol a résztvevők felelevenítették, milyen hatással volt saját kutatásaikra az a támogatás, amit pályájuk során kaptak a karizmatikus egyéniségű, fanyar humoráról ismert, az oktatás és a tehetséggondozás iránt mindig elkötelezett professzortól. A tudományos előadások között személyes hangú visszaemlékezésekben volt kollégák és tanítványok idéztek fel a számukra máig meghatározó találkozásokat, beszélgetéseket, szórakoztató anekdotákat, sőt, egyetemi dolgozatok margójára írt jegyzeteket, melyekből azok is képek kaphattak Kathleen E. Dubs különleges egyéniségéről, akiknek nem volt alkalmuk vele személyesen találkozni.
A Visegrad Fund támogatása lehetőséget adott arra, hogy a konferencián valódi nemzetközi eszmecsere és tudományos párbeszéd jöjjön létre három ország három intézményének (PPKE BTK, Ružomberoki Katolikus Egyetem, valamint a Brnói Masaryk Egyetem) részvételével. A rendezvényen további hazai és közép-európai egyetemek oktatói, számos tudományterület és több generáció képviselői is jelen voltak. Találkozhattak egymással fiatal és idősebb oktatók és kutatók, pályájuk kezdetén járó doktoranduszok, valamint egyetemi hallgatók is, akik a félév során Kathleen E. Dubs munkásságát dolgozták fel egy kurzus keretében, és az így megszerzett ismeretekkel posztereket és egy tudáspróbát is összeállítottak a résztvevők számára. A konferencián jelen voltak az egri székhelyű Kathleen E. Dubs Alapítvány kuratóriumának tagjai is, akik beszámoltak az egyetemi hallgatók tanulmányainak anyagi támogatására létrejött alapítvány munkájáról.
A színvonalas előadások és a személyes visszaemlékezések, valamint a kötetlen beszélgetések során így nem csupán a múltba tekintettek vissza a konferencia résztvevői, hanem elkötelezték magukat amellett is, hogy további tudományos és oktatási együttműködésekkel a jövőben is folytatni fogják azt a munkát, amire Kathleen E. Dubs személyisége és munkássága inspirálta őket.