A rendezvény a főiskola által hagyományteremtő szándékkal életre hívott teológiai konferenciasorozat részeként valósult meg, amelynek célja, hogy gyakorlati, keresztény életvezetési támpontokat nyújtson. A konferenciasorozat három pillérre épül: hitvédelem, teremtésvédelem és családvédelem. A május 7-i konferencián a Laudato Si’ enciklika és a párizsi klímaegyezmény tízéves jubileuma alkalmából a teremtésvédelem és az ökológia kerültek fókuszba, kiemelve az aktuális klímaválság problémáját is.
A konferencián előadást tartott Dr. Birher Nándor Máté, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja is. Az ész közönyétől az érző szívig, a kihívások korában című előadásában kiemelte, hogy az ember az egyetlen létező, amely képes hozzáadott értéket teremteni, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ennek feltétele nem pusztán az ész, hanem leginkább a szív képessége, amely Ferenc pápa szerint is a legfontosabb emberi tulajdonság.
Rámutatott arra, hogy napjainkban a puszta értelembe vetett profán hit kudarcot vallott, az értelem önmagában ugyanis nem képes egzisztenciális kérdések megválaszolására. Kitért a mesterséges intelligencia térnyerésére is, melyről úgy fogalmazott, hogy bár hatalmas tudás feldolgozására képes, emberi értéket önmagában nem tud teremteni.
Az előadás végső következtetése szerint a XXI. század kihívásai – különösen az MI korában – nem oldhatók meg pusztán racionális úton. Csak az érző szívek közössége lehet képes arra, hogy az emberiséget visszavezesse saját létének értelméhez. Ferenc pápa Dilexit nos című enciklikájára hivatkozva: a jövőt nem az ész, hanem kizárólag a szív, a költészet és a szeretet mentheti csak meg.
A konferencián egyetemünket képviselte továbbá Prof. dr. Perendy László, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának dékánja is, aki a hatnapos teremtéstörténet ókeresztény exegézisét vizsgálta.
A Regina scientiarium pro creatione 2025 konferencia előadásai nemcsak lelkiségi szinten nyújtottak útmutatást, hanem olyan aktuális társadalmi problémákra is választ kerestek, mint a klímaváltozás, a gazdasági igazságtalanság vagy az emberi méltóság kérdése. A nap zárásaként a konferencia főszervezője, Lévai Ádám által moderált kerekasztal-beszélgetés foglalta össze a hallottakat, alkalmat adva a reflexióra és a továbblépés közös irányainak kijelölésére.