Mária-szobrot avatott a Pázmány BTK

2022.09.09.
Az alkotás a Sophianum épület lépcsőházában, egy egykor ott állt Krisztus-szobor helyére került.

Kezében a gyermek Krisztust tartó Mária-szobrot avatott fel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Sophianum épületében Kisboldogasszony napján, szeptember 8-án. Az eseményen részt vett az egyetem vezetése, beszédet mondott az egyetem rektora és a kar dékánja. Bizzer István művészettörténész az egyházi Mária-ábrázolásokról tartott előadást. A szobor a budapesti Örökimádás-templomból került az egyetemre, és a Pázmány BTK központi épületének lépcsőházában, egy egykor ott állt Krisztus-szobor helyére került.

Kuminetz Géza, a PPKE rektora beszédében kiemelte, hogy a vallás sajátos titkai, igazságai rítusok, szimbólumok, művészi formák által jelennek meg. „A vallás a művészet nagy ihletője, és templomaink művészeti alkotásai leképezik katolikus hitünket, emlékeztetnek küldetésünkre.” Kifejtette, a katolikus intézményekből sem hiányozhatnak a szobrok, a misztérium ábrázolásai. „Emlékeztessen ez a szobor, ahányszor megyünk el mellette, Krisztus urunkra és Máriára, mert tőle kapuk Krisztust, és hogy ő Magyarország védelmezője” – zárta beszédét.

Az elcsendesülés fontosságára hívta fel a figyelmet Kozma Gábor, a Pázmány BTK hitéletért felelős dékánhelyettese. Mint mondta, a csendben szűz Máriához is fordulhatunk, mert Kisboldogasszony ünnepén, és a szoboravatáson is vele találkozunk.

Birher Nándor, a Pázmány BTK dékánja beszédében emlékeztetett: a lépcsőfordulóban hosszú ideig üres volt a szoborfülke, de régi fotók tanúsága szerint valamikor ott Krisztus-szobor állt. „A kegyelem folytán kiderült, itt és most, az üres fülkébe a gyermeket a kezében tartó, a gonoszt eltaposó Istenszülő illik. Küldetésünk, hogy a dolgok a helyükre kerüljenek.

Beszédében megköszönte a szoborállításban közreműködő munkatársaknak, különösen is dr. Czilli Máténak és Nedeczky Áronnak a segítségét.

„Köszönhetően a kollegiális együttműködésünknek, már világosan tudható, hogy kihez megyünk, mikor felmegyünk a lépcsőn. A talapzaton ott a felirat: Venite ad me (Gyertek hozzám) Különösen is igaz ez a nehéz átmeneti időkre” – utalt ezzel arra, hogy a 2022/2023-as tanévre a Sophianum épületéből minden tanszék a Danubianum épületébe költözött.

„Tudjuk hova megyünk. Tudjuk azt is, hogy nehéz lépcsők várnak. Tudjuk a harcot is a rosszal. De ami a legfontosabb, ha valóban Hozzá megyünk, nem veszíthetünk (…) Az Úr az Isten, az ő fénye világít nekünk. Adjatok hálát az Úrnak, mert jó: irgalma örökké tart” – zárta beszédét a dékán.

Bizzer István művészettörténész, a Pázmány BTK Művészettörténet Tanszékének adjunktusa előadásában arról beszélt, hogy a Mária ábrázolások jól elkülöníthető tipológiák köré szerveződtek a kereszténység során, így sok művészi ábrázolást láthatunk a győzedelmes, a sárkányt, a bűnt legyőző Máriáról (Maria Triumphans), a szeplőtelen fogantatásról, vagy éppen az istenszülőségről.

Mint rámutatott, a győri Loyolai Szent Ignác bencés templomban is éppen olyan Mária-ábrázolás látható, mint most a Pázmány BTK-ra került szobor: mindkét alkotás a sárkányt legyőző Szűz Máriát illetve a gyermek Krisztust mutatja. A legelterjedtebb ábrázolás mégis az istenszülő Mária, Krisztust a karján tartó anya jogarral: ez utóbbit látjuk például a híres búcsújáró helyen, Csíksomlyón, illetve a Szeged-alsóvárosi ferences templomban, a budavári Mátyás templomban, valamint a selmecbányai Szent Katalin templom főoltárán is. De ismerünk számos ábrázolást, amely Szűz Máriát mennybemenetelekor örökíti meg, mint például azt az apokaliptikus attribútumokkal felruházott festményen is láthatjuk a mariazelli bencés templomban, ahol ráadásul Mária napba öltözött asszonyként van ábrázolva.

Az ünneplők az előadás után énekelve vonultak a Mária-szoborhoz a lépcsőházba. A szobrot itt Alessandro Caprioli, az egyetem lelkésze áldotta meg, itt többek között elhangzott az ősi magyar himnusz, a Boldogasszony Anyánk kezdetű ének is. Az ünnepségen a Pázmány BTK jelenlegi és volt hallgatóiból álló énekkar által előadott Mária-népénekek színesítették.

Az ünnepség során a PPKE BTK jelenlegi és már diplomázott hallgatóiból álló szkóla a magyar megélt (népi) vallásosság értékeit, néhány Mária-énekét szólaltatta meg. Ezt megelőzően a régi magyarországi liturgia egyik legszebb Mária-éneke, az Ave, spes nostra… antifóna hangzott el hazai gregorián dallamon Magyarics Dóra előadásában. A népénekek közül Kisboldogasszony ünnepéhez kötődő és esőért fohászkodó Mária-énekek csendültek fel: az Alföldről egy örvendező és egyben bensőséges hangulatú, 19. századi Mária-ének, majd Sallai Regina tanár, oktatásszervező tolmácsolásában két archaikus népi imádság Vasból és Somogyból, ezt követően pedig három népének a ferences Kájoni János csíksomlyói Cantionale Catholicum című énekeskönyvéből. Kakucs Katalin tanár, népdalénekes, a Fuvalom énekegyüttes tagja egy északi csángó Mária-énekkel fohászkodott. Mindegyik ének a népzenei gyűjtésekben előkerült, lélekemelő, tiszta, szép, nemesen egyszerű, ugyanakkor díszített formájában hangzott el a lelkes szkólások termet betöltő hangján. Az ünneplő közönséggel együtt énekelte a szkóla az egyik máriapócsi búcsús éneket, majd a Mária, Mária, mennyei szép hajnal… népéneket, végül a Pázmány Péter szerzőségének tulajdonított Ó, dicsőséges, ó, ékességes… kezdetű Mária-énekkel vonultak át a Mária-szobor megáldására. A bensőséges ünnepséget a Mária-szobor megáldása után a népi gregorián zsoltárdallamon énekelt Úrangyala és ősi himnuszunk, a Boldogasszony Anyánk zárta. Az énekeket a szkóla, egyúttal a PPKE BTK Történelemelméleti Tanszék és a Boldog Özséb Színtársulat vezetője, Medgyesy S. Norbert, habilitált egyetemi docens állította össze és intonálta. A szkóla tagjaként – az említett szólóénekesek mellett – Bereczki Gergely, Bodor Eszter Hanna, Gerencsér Anna, Kis Zsuzsanna és Krizsán Krisztina énekelt.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
17.
2025. máj.
BTK
Tanártovábbképzési nap
Danubianum
22.
2025. máj.
BTK
Magyarország és az ázsiai országok kulturális, tudományos és diplomáciai kapcsolatai
Sophianum
További események
szechenyi-img-alt